Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli/evsel/geri dönüşüm sınıflandırması hakkında

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Burcu Atay tarafından paylaşıldı.

1. Burcu Atay

Burcu Atay Misafir

Sizlerden üç atık hakkında görüş almak istiyorum:
    • koli bantları
    • etiket arkası kağıtları
    • elektronik vb. eşyalarla beraber gelen onları korumak için kullanılan köpük vb. yapıdaki maddeler
    bunların tehlikeli/evsel/geri dönüşüm sınıfından hangisine girdiği konusunda net bilgi sahibi olmak istiyorum. Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

2. Cansu Bağ

Cansu Bağ CMNet Üyesi

Etiket arkası kağıtları derken tam olarak bahsetmek istediğinizi yazar mısınız?

3. Burcu Atay

Burcu Atay Misafir

Etiketlerin kullanılmasının ardından geriye kalan kağıt, yağlı bir yüzeyi oluyor..
    Örnek fotoğraflarda hem bahsetmiş olduğum köpükler hem de etiket arkaları bulunmakta.

1.jpg

2.JPG

3.JPG

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Koli bantları ve etiket arkasındaki kağıtları kompozit ambalaj atıkları olarak değerlendirebiliriz, diye düşünüyorum (150105) ve maleseff Türkiye'de geri dönüşümü yok. Lisanslı yakma tesislerine gönderilmesi gerekiyor.

5. Cansu Bağ

Cansu Bağ CMNet Üyesi

Koli bantları ve etiket arkasındaki kağıtlar kompozit atıklar olarak değerlendirilmektedir. Bir tesisin Entegre Denetim sırasında denetçilerin uyardığı bir konuydu.

6. Tutku Alper

Tutku Alper CMNet Üyesi

koli bantları inert atıktır, ne tehlikeliye girer ne de ambalaja. diğer inert atıklarla birlikte pres yapılıp yakmaya gönderilebilir.

7. Cansu Bağ

Cansu Bağ CMNet Üyesi

Denetimde bundan dolayı uyarı aldık ama.

8. Burcu Atay

Burcu Atay Misafir

inert atıklar nasıl yakmaya gönderilebilir ki?

9. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Tehlikeli/evsel/geri dönüşüm sınıflandırması hakkında konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Geri dönüşüm

Biliyor muydunuz? -Bir büro elemanının yılda 81 kilo yüksek vasıflı kağıdı çöpe attığını -Ülkemizde yılda yaklaşık bir milyon ton kağıtla gereksiz yazışma yapıldığını -İnsanların birbirine gönderdiği kağıtların %44’ünün okunmadığını, ve bir insanın ömrünün 8 ayını gereksiz yazışma zarflarını açarak geçirdiğini -1 kağıdın 5 kez yeniden kullanılabileceğini -70 kg. atık kağıdın 1...
  2. Geri dönüşüm tesisleri hakkında bilgi

Arkadaşlar sitenize yeni üye oldum. Kendim mühendis değilim. Elektrik malzemeleri üretimi yapan orta ölçekli bir tesisim var. Fakat son 1 yıldır sektör değiştirmeyi ve geri dönüşüm üzerine yatırım araştırması yapıyorum. Gerçeği söylemek gerekirse 2 ana konu üzerine çalıştım. Biri ÖTL ile gazlaştırma teknolojisi ve elektrik üretimi diğeri de atık yağ dönüşüm tesisi. ÖTL için fazla tesis...
  3. Tehlikeli atık geri dönüşüm tesisi

Arkadaşlar merhaba Yalova ya yakın Kocaeli-Bursa-İstanbul üçgeninde tehlikeli atık alan lisanslı firma arıyorum 150110 150202 200121 080317 160107 200135 kodlarında tehlikeli atık alan lisanslı firma arıyorum . yardımcı olursanız sevinirim.
  4. Tehlikeli nitelikli evsel arıtma çamuru

Merhaba arkadaşlar, Bir tesisime ait evsel atıksu arıtma tesisinden alınan arıtma çamuru analizi tehlikeli olarak sonuç verdi. Lisanslı firmalar evsel arıtma çamurlarının belediyelere verilmesi sebebiyle bu çamurları kabul etmiyorlar. Belediye ise tehlikeli nitelikte olması sebebiyle kabul etmiyor. Bu durumda bildiğim sadece çimento fabrikaları var alabilecek ancak onlar da çok maliyetli...