• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli madde atıksu deşarjı

Pınar Özgen

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Egesis Çevre Teknolojileri
Arkadaşlar,
Tehlikeli madde atıksu deşarj izni almamız gerekiyor. Tesisimiz yönetmelik ek-2 kapsamında. Yönetmelikte belirtilen ve teknik bilgiler listesinde de istenmekte olan kirlilik azaltma programlarıyla ilgili daha geniş bilgiyi nereden alabilirim acaba? Yönetmelik dışında bir bilgiye ulaşamadım.

Pınar,
Beylikova Belediyesi "Atık Su Kirliliğinin Azaltılması" olarak bir proje yapmış. Belediyeyi arayarak tam olarak ne yaptıkları hakkında daha geniş bilgi alabilirsin.
Belki bu sana yönetmeliklerdeki bilgiler dışında pratikte neler yapıldığına dair fikir sağlar.

Danışmanlığını yeni aldığımız bir tesis Tehlikeli Madde Deşarjı için GFB yi almış EK-2 tesisi olarak. Tehlikeli Madde Deşarj İzin başvurusu için yaptırılan analizlerde Ek-1 de belirtilen maddeler de çıktı. İzin başvurusu için nasıl bir yol izlemeliyiz.

Ek-2 den farklı olarak özel program planlanması gerekiyor diye hatırlıyorum. Başvuru sırasında başka bir fark olmaması lazım.

@pinarozgen
Tehlikeli Madde Deşarjı izin başvuru formunda Deşarj edilen madde türü sekmesinde Ek-1 ve k-2 diye seçip madde grubunu seçiyoruz. Bizim atıksuyumuzda civa çıktı civayı ekleyebilmemi için Ek-1 seçmemiz gerekiyor. Ek-1 seçtiğimizde başvurunun Bakanlığa gitme gibi bir duurumu olabilir mi?

GFB'nin alınmış olduğu Ek-2 listesi tesisin yaptığı üretimle ilişkili olarak Çevre Kanununca Alınması Gerekli İzin ve Lisanslar Hk. Yönetmelik kapsamında belirleniyor. Tehlikeli Madde Deşarjı analizlerinde tespit edilen Ek-1 listesi parametreleri Tehlikeli Maddelerin Su ve Çevresinde Neden Olduğu Kirliliğin Kontrolü Yönetmeliğine ait bir liste. İkisi tamamen farklı şeyler. Tesisiniz Ek-2 listesi değişmiyor olması lazım. Veya çıkan civa parametresi ÇKAGİLHY ek kapsamınızda bir değişikliğe yol açıyor mu, yani civa düzeyiyle ilgili sektörünüzü içine alan bir ek-1 maddesi mevcut mu önce onu inceleyin isterseniz? Ben ek kapsamınız değişmez diye düşünüyorum.

@pinarozgen
ÇKAGİLHY ek-2 sinde yazan ibare Tehlikeli Maddelerin Su ve Çevresinde Neden Olduğu Kirliliğin Kontrrolü Yönetmeliği EK-2 sinde yar alan maddeleri içeren tesisler diye geçiyor. Ek-1 inde de Teh.Mad. Ek-1 indeki maddeleri içeren tesisler diye yazıyor. Yani İzin Lisans daki kapsamını Teh. Mad. Yön. belirliyor. Bizim tesisimiz de emisyon için İl Uygunluk istediğinde analiz yapılmadan Ek-2 10.15 e de tabisiniz denilmiş. Sizin yaptırdığınız analizdeki ölçülen parametreler neye göre belirlendi?

- su perdesi kullanıyorsa ve suyu tekrar devir daim suyu olarak kullanır bu su kanala verilmez.

su perdeleme sistemlerinin kum filtrelerinde bu tehlikeli atıklar tutulur. kum filtresinin tehlikeli atıkla kontamine olduğu için kumu tehlikeli atıktır.

devir daim suyuda belirli periyotlarda tehlikeli atık olarak çıkışı yapılabilir tehlikeli madde atıksu deşarjına girmez.

tabi su perdesi kullanarak devir daim yaptırarak sistem içinde kullanıyormusunuz onu bilmiyorum.

Normalde yaş boyama işlemlerinde prosesi dediğiniz gibidir. Fakat önceki danışman firma boya kabinlerindeki kullanılamayacak hale gelen suyu deşarj edin demiş ve sonucunda Teh. Madde Deşarjı GFB sini almışlar. Tesis yetkilileri de bu şekilde devam etmek istiyor.

Bizim tesis kesimhaneydi ve tüm parametreleri çevre il müdürlüğü yetkilisi bize bildirdi bunlara baktırmanız gerekli diyerek. Bu yüzden hiç öyle bir sorunla karşılaşmadık.

iyi günler arkadaslar tehlıkelı madde desajr ıznı ıcın; tehlıkelı maddelerın desarjına ılıskın desaj ızın basvuru formu hazırlamasında nasıl bır yol ızlememız gereklı yardımcı olur musunuz.

Merhaba arkadaşlar, tehlikeli madde deşarj izni alacağımız bir tesis için tehlikeli madde analizleri konusunda akredite bir laboratuvara ihtiyacımız bulunmaktadır bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?
- Analiz konusu; atıksu da demir, sülfat , klorürdür.

Tehlikeli Madde Deşarj İzni başvuru formunun sistemdeki hatadan dolayı açılmaması nedeniyle başvurumuzu tamamlayamıyoruz.Başvuru süremizin bitmesine de çok az zaman kaldı. Başvuru formundaki bilgileri dosya halinde hazırlayarak sisteme yüklemeyi düşünüyorum. Formda istenilen bilgileri tam olarak bilen var mı? yardımcı olabilir misiniz.

@cevreci_gokhan
farklı konuları farklı yönetmelikleri bir birine karıştırmayın. hiç mercedesin tamponu tofaşa olur mu

kirlilik azaltıcı program olmadan başvurunuz kabul edilmez. Konu ile ilgili 3 firmama izin aldım ancak şirket prosedürleri gereği firma dosyalarının paylaşımı yasak ama nasıl bir yol izleneceği içeriğinin neler olacağı hakkında bilgi paylaşabilirim.
Öncelikle adı geçen dosyaların başlıklarını iyi anlamak gerek.
Kirlilik azaltma programı kirliliğin azaltılması için yapılacak iyileştirmeleri içermektedir. Yani sürekli geliştirme prensibi dahilinde olacak. ve taahhüt içermelidir. her prosesin ve her arıtma tipinin farklılık içinde olduğu düşünüldüğünde farklı prosesler için açıklama yapabilirim.