• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı hk.

Tutku Alper

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
benim aklıma bir şey takıldı, yönetmeliğe göre seveso beyanı toplam 50 ton/yıl olan tesisler hazirana kadar tehlikeli madde güvenlik danışmanı bulundurmak zorunda ama soru şu benim bir firmamın 2 ayrı tesisi mevcut birinin seveso bildirimi 26 ton/yıl diğeri 25 ton/yıl acaba bunları toplam mı değerlendirmem lazım ayrı ayrı mı? ilgili yönetmelik maddesini bulamadım ve firmaya bilgi vermem lazım

@Tarık Can - bir takvim yılı içerisinde net elli ton ve üstü miktarda işlem yapan - ibaresi yeterli bence. Yani tesisiniz elli ton/yıl ve üzerinde tehlikeli madde kullanıyorsa tmfb almalı ve tmgd bulundurmalı. Taşıyan firmaların araçlarından şoförlerine kadar zaten farklı belge ve zorunlulukları var.

@Serhat Mehmet Kar
ama cümlenin başında "tehlikeli madde taşımacılığı sürecinde" ifade edilmiştir. o süreçte sayılmaz ki ?..

@Tarık Can "tehlikeli madde taşımacılığı sürecinde yer alan ve bir takvim yılı içerisinde net elli ton ve üstü miktarda işlem yapan, gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan olarak faaliyette bulunan işletmeler" cümlede "VE" zaten taşımacılığı diğerlerinin dışında tutuyor Tarık bey. Sizin dediğiniz gibi olsa hiç bir sanayi firması bu kapsama girmez sadece maddeyi taşıyanlar dahil olur. Paketleme,doldurma işlemleride taşıma sürecinde olmuyor sonuçta. Bence birazcık yanlış yorumlamışsınız :) Biliyorsunuz yönetmelik ve tebliğlerimizde "ve ile veya" lar neler doğuruyor. :)

@Serhat Mehmet Kar

ve/veya'ların neler doğurduğunu biliyoruz :) yani bunu anlamakla birlikte pek de kabul etmek istemiyorum :p ama mantıklı çerçeveden bakarsak
ve: ikisi aynı anda olması gereken anlamına gelir.
veya: ikisinden biri anlamına gelir.
hal böyle olunca ve ikisi aynı anda taşıması gereken özellik gibi geliyor. ve ben hala kabul edemedim :)

@Tarık Can O zaman dediğinize - "dolduran ve boşaltan" olarak faaliyette bulunan- ibaresinde de hem doldurup hem boşaltanın aynı olması gerekmez mi ? :) Bence dediğiniz gibi kabul etmek istemiyorsunuz :) :)

2015 yıllı ve 2016 yılı faaliyet belgesi alan firmalar için rapor gönderme 2017 6. ayına ertelendi. ve @Tarık Can bey taşıma sürecine dahil olsun olmasın yıllık 50 ton ve üzeri tehlikeli madde ile işlem yapıyorsanız tmfb almak ve tmgd bulundurmak zorundasınız, istisnalar ve süre uzatımları hariç

ADR , yönetmelik ve tebliğ iyice okunmalı ve ondan sonra karar verilmeli. Her türlü tehlikeli malzeme vs vs taşıyan denilmemeli. Bencede bu iş rant kapısına çevriliyor.

1.1.3.5 Temizlenmemiş boş ambalajlarla ilgili muafiyetler Herhangi bir zararı sıfırlayacak yeterli önlemler alındıysa, Sınıf 2, 3, 4.1, 5.1, 6.1, 8 ve 9 maddelerini içermiş boş ve temizlenmemiş kargolar (IBC'ler ve büyük kargolar dahil) ADR’nin koşullarına tabi değildir. Sınıf 1 ila 9'da yer alan tüm zararları sıfırlayacak uygun önlemler alınırsa zararlar sıfırlanmış sayılır.

gibi bir sürü muafiyet durumları var. Gerçekten bu işi şu an devlette bilmiyor danışman da bilmiyor.

Merhaba,
Ben de bir ara ekte yer alan duyuruya ulaşmıştım, belki sorularınıza yardımcı olur.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• TMGD BULUNDURMA.PDF
    842.8 KB · Görüntüleme: 37
olayı başka bir boyuta çekeyim :) :p

TEHLİKELİ MADDE FAALİYET BELGESİ'nde faaliyet konusunda işlem yapan yok. ALICI adı altında mı olacak :p galiba bu sefer kaçışım kalmadı :p :D:D:eek::agla::acpsnr::kptmya:

upload_2016-12-23_14-18-39.png

Belge sadece alıcı olarak çıkartılmıyor. Ulaştırmaya gittiğinizde size en az bir seçenek daha işaretletecekler... Dolayısı ile aldığınız kimyasallarla ilgili süreci iyi değerlendirmeniz lazım. Kim getiriyor kim boşaltıyor kim dolduruyor vb.

@NEGATOSKOP
işte sorun orada :) satın alınan firma getiriyor, boşaltıyor. hadi bakalım başa dön :p

Tmkt.gov.tr adresinde geçen duyuru
DUYURU
Bilindiği üzere, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ’in,tehlikeli madde güvenlik danışmanının (TMGD) görev ve yükümlülükleri başlıklı 23 üncü maddesinin 2 inci fıkrasının (c) bendi kapsamında, işletmelerde istihdam edilen TMGD’lerce bildirim zorunluluğu bulunan yıllık faaliyet raporları,
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresi üzerinden elektronik ortamda Bakanlığımıza gönderilmesi gerekmektedir.
Bu bağlamda, yıllık faaliyet raporlarının bildirimine ilişkin olarak idaremizce yapılan yeni bir değerlendirmede; Tebliğ’in yayımlandığı tarihten bu güne kadar geçen süre zarfında işletmelerce istihdam edilen TMGD’lerin, yıllık faaliyet raporunda yer alacak tehlikeli madde veri istatistiklerinin, işletmelerdeki kayıtlara ulaşımından kaynaklanan sıkıntıların yaşandığı bilgilerinin Bakanlığımıza ulaşması ve yaşanan bu sıkıntılara bağlı olarak 2015 yılı faaliyet raporunun bildirim süresinin uzatılmasına ilişkin yoğun bir talebin olması ayrıca, TMGD’lerin 2015 yılına ait yıllık faaliyet raporu bildiriminde yaşan benzer sıkıntıların, 2016 yılı faaliyet raporunun düzenlenmesinde ve gönderilmesinde de yaşanabileceği ihtimali dikkate alınarak, her iki yıla ait yıllık faaliyet raporlarının ayrı ayrı olarak bildiriminin, 30/06/2017 tarihine kadar uzatılması uygun görülmüştür.
İlgililere duyurulur.