Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikeli ve tehlikesiz atık depolaması hk.

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Volkan Azak tarafından paylaşıldı.

1. Volkan Azak

Volkan Azak CMNet Üyesi

arkadaşlar merhabalar,

yeni başladığım iş yerinde çevre ile alakalı bir çok eksik var bunlardan öncelikli olarak belirlemiş olduğum atık odaları hakkında yardımlarınız için teşekkür ederim,

çalıştığım firmada Altın üzerinedir.(patlatma,ergitmce,üretim,içi boş,döküm vs.)yapılmaktadır. ayrıca Plaza şeklinde olup gümrükleme,müşavirlik (ofis tarzında) yerlerde mevcuttur. Buradan çıkacak atıklar aşağıdaki gibi olacağı yönündedir,

1.bitkisel atık yağ (kızartma yağları,yemek yağlar vs.) 20 01 26 * A (TEHLİKELİ ATIK)
    2.aseton-methanol-triklorüetilen,alkol 14 06 03 * (TEHLİKELİ ATIK)
    3.ambalaj atıkları(kağıt,karton,plastik) 15 01 06 (TEHLİKESİZ ATIK)
    4.florüresan, lamba 20 01 21 * (TEHLİKELİ ATIK)
    5.atık elektronik atıkları (bilgisayar bileşenler vs.)
    6.kontamine atıklar (tehlikeli atık ile kontamine olmuş atıkları)
    7.evsel atıklar
    8.metal hurda atıkları
    9.hidrolik mekanik yağlar
    10.alçı atıkları
    11.cam atıkları
    12.harfiyyat atıkları

aklıma gelen bunlar şimdilik;
    buna göre sorum,
    7 ve 10'da belirtilen atıklar Belediye tarafından alınmaktadır. Fakat şunda hata olarak gördüğüm bir noktaya değinmek isterim,
    belediye tarafından alınan bu atıklar konteynırlar açık alanda bunların üzerine bir sundurma yapmak gereklimi (yağmur,kardan) etkilenmemesi için böyle bir zorunluluk varmı ? varsa nerede yazmaktadır?
    diğer atıklar içinde aynı odada olup fakat farklı bölmelerde olması ve dökülebilir atıklar için altlarından drenaj hatları yapılıp farklı depolara biriktirilmesi öngörmekteyim.
    tabiki tehlikeli atıklar ile tehlikesiz atıkların ayrı depo alanlarında biriktirmeyi düşünüyorum,
    birde bu tehlikeli ve tehlikesiz atıkları bina içinde gönderim esnasında zor olmayacak şekilde araça yüklenmesi sırasında kolay olacak bir yer var orayı düşünüyorum yapabilirmiyim. yönetmlikte tesis dışında betonarma yapı diyor fakat tesisi dolaştığımda böyle bir yerin mevcut olmadığı gördüm sorun olabilir mi ?

paylaşımlarınız için teşekkür ederim,

uygun gördüğüm yerin fotoğraflarını ve nasıl bir düzen leme yapacağımı cizimlerle daha sonra eklemeyi düşünüyorum, umarım yardımcı olursunuz teşekkürler,

birde merek ettiğimden eklemek istedim hepsi bir yerde olsun hemde
    -5 kat otopark mevcut bunun taze hafa üfleme ve emiş bacaları binanın en üstünde olması mı gerekli yoksa yer zemininden(yol ile aynı kotadan) atılmasında sorun olurmu (emisyona tabi mi?)
    teşekkürler,

bilgisi olan yokmu acaba veya yardımcı olabilecek konu hakkında ?
    bilgi verecek kimse yokmusorumanlaşılmadımı ? yardımcı olabiliecek yokmu ?

teşkkürleri

iyi çalışmalar,

Tehlikeli ve tehlikesiz atık depolaması hk. konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
  2. Tehlikesiz atık kodu ve tehlikeli atık konteynırı

Merhaba; Tat lisanslı firmayız ve tehlikesiz atık belgesi alacaz. kodları nerden bulabilirim ? Ayrıca tehlikeli atık için yağ çözücü ve absorban maddeleri nerden temin edebilirim? Şimdiden teşekkür ederim.
  3. Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi-atık kod listesi

Selamlar,arkadaşlar tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi için atık kod listesinde tehlikelileri çıkarttığım zaman yaklaşık 550 adet atık oluyor.bunların hepsini almak istesem bir sıkıntı olurmu acaba?sonradan bu belge ile çalışırken firmalardan gelecek taleplerde listemde kodu olmadığı için alamayacağım bir atık olsun istemiyorum .yoksa çok çok önemli olanlarını almalıyım sadece?
  4. Ambalaj ve tehlikesiz atık tat'larda çıkan tehlikeli atıklar

merhaba arkadaşlar, ambalaj ve tehlikesiz atık toplama ayırma tesislerinde atık ayrıştırılması sırasında çıkan tehlikeli atıkları depolamak için tehlikeli atık sahası yapılmasına gerek var mı acaba? ambalaj ve tehlikesiz atık toplama ayırma tesislerinde çalışan arkadaşlardan yardım bekliyorum. bu konuda uygulama yapmış olan varsa nasıl bir yol izlemeliyim acaba?
  5. Tehlikeli atık ve tehlikeli atıkları yakma tesisleri

merhabalar tehlikeli atık ve tehlikeli atıkları yakma tesisleri hakkında ödevim var. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim