Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikesiz arıtma çamuru almak

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında H.Yet tarafından paylaşıldı.

  1. H.Yet

    H.Yet CMNet Üyesi

    Arkadaşlar merhaba,

    Biz üretimde kullanmak amaclyla bir başka firmadan tehlikesiz arıtma çamuru almak istiyoruz. Bu durumda ne yapmamız lazım ?

    Atığı almak için lisans almamız gerekli mi ? Çevre izin lisansımız var ama ne yapacağımızı bilemiyorum
     
  2. deniz giray

    deniz giray CMNet Üyesi

    Sn. Yet

    Atık Yönetim Yönetmeliği Madde 19 bakın derim. Çamur almayı düşündüğünüz firma bu kapsamda değerlendirilebilir. O zamanda çamur üreten firma gerekli işlemleri yapmalıdır. İyi çalışmalar.
     
    H.Yet bunu beğendi.
  3. H.Yet

    H.Yet CMNet Üyesi

    Peki bakanlığa başvurulur diyor ama ne için başvuracaklar ? Ya da biz mi başvuracağız ?
     
  4. deniz giray

    deniz giray CMNet Üyesi

    Yan ürün olarak değerlendirilmesi için bakanlığa başvurulacağını kast ediyor. Çamuru üreten firma başvurmalıdır.
     
  5. Melis Kara

    Melis Kara CMNet Üyesi

    Atık Yönetimi Yönetmeliği'nin avantajlı bölümlerinden biri olduğunu düşünüyorum "yan ürün" değerlendirilmesini. Fakat her malzemeyi bu kısımda değerlendirebilir miyiz?
    Bahsettiğiniz tehlikesiz arıtma çamurunun bu madde kapsamında değerlendirilemeyeceğini düşünüyorum. Arıtma çamuru, üretim prosesinden çıkmaz, üretim prosesi sonucu oluşan atık suların arıtılması işleminden kaynaklanır. Tehlikesiz arıtma çamurunu alacak firma; aslında onun geri kazanımını sağlamış olacak; bu nedenle tehlikesiz atık geri kazanım lisansı alması gerekecektir.
    Yine de "yan ürün" üzerinde yoğunlaşmak isterseniz Bakanlık görüşü sorulması gerekecektir.

    Atık Yönetimi Yönetmeliği:
    MADDE 19 –(1) Üretim prosesi sürecinde ortaya çıkan; ancak asıl amacın bu maddenin üretimi olmadığı, maddeler veya malzemeler;
    a) Üretim prosesinin ayrılmaz bir parçası olarak üretiliyor ve kapasite raporunda ürün/yan ürün olarak yer alıyor ise,
    b) Gelecekte kullanımına yönelik talep sürekli ise,
    c) Doğrudan bir proseste kullanılabiliyor ve üretildiği yerde fiziksel işlemler hariç olmak üzere başka işlemlerden geçmiyor ise,
    ç) İkame edeceği maddenin standartlarına uygunluğunun ya da hammadde olarak kullanılması durumunda nihai ürünün ürün standardını bozmadığının belgelenmesi halinde,
    d) Kullanımında çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek tedbirler alınıyor ise,
    atık olarak addedilmeyerek, yan ürün olarak kabul edilebilecektir.
    (2) Yan ürün olarak değerlendirilebilecek, bu maddenin birinci fıkrasındaki özelliklere haiz atıklar için uygunluk almak üzere Bakanlığa başvurulur.
     
    Badem Ağacı... ve H.Yet bunu beğendi.