Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikesiz arıtma çamuru (evsel) kabul eden tesisler

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında putperest tarafından paylaşıldı.

1. putperest

putperest CMNet Üyesi

Tehlikesiz arıtma çamuru (evsel) kabul eden tesislerin listesine nasıl ulaşabilirim? Bir de uygun atık kodu nedir?

2. Nap

Nap CMNet Üyesi

070512 koduyla atığı gönderebilirsiniz. Bazı belediyelerin aldığını biliyorum ama alan firmaların listeleri hakkında bir şey söyleyemeyeceğim.

3. putperest

putperest CMNet Üyesi

merhaba takımdaşım,

07 05 başlığı ilaçların üretimi ile alakalı gibi sanki, bizim sektörümüz farklı, arıtma çamurumuz ise tamamen evsel atıksu arıtma tesisimizden kaynaklı, sektörümüzle de bir alakası yok. Bununla birlikte 19 08 05 de olabilir gibi geldi bana? Gerçi burada hacim fazla heralde kentsel dediği için. Deşarj iznimiz sıkıntıya girmesin diye elimdeki tehlikesiz çamuru ne yapacağımı bilemedim. Bakanlıkla görüştüğümde çimento fab filan da aldığını söylediler.

4. Gülce Somaklar

Gülce Somaklar CMNet Üyesi

Evsel atıksu arıtma tesisinden çıkan arıtma çamuru 19 08 05 kodu uygundur. Fakat bakanlık ya da bazı çimento fabrikaları çamurun tehlikeli atık olup olmadığını tespit etmeniz için tehlikeli atık analizi isteyebilir. Analiz isterse ve atık tehlikeli çıkarsa bu kodda değerlendiremezsiniz. Çimento fabrikaları yakıt olarak kullanabilmekte, şehrinize yakın olan çimento fabrikalarıyla iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

5. putperest

putperest CMNet Üyesi

merhaba bakanlıkla görüştüğümde atık kabul işlemi yönetmeliklere uygun yapılır gibi kesin bir tavırla karşılaştım ve bulunduğumuz bölgedeki çimento fabrikaları alım yapmıyorlar. kitabına uygun olsun istiyorum ben de çünkü biliyorsunuz başvuruları hiç ummadığınız veya majör etkilerin dışında dikkate bile almaya değmez minör şeylerden reddedebiliyorlar.

deiğiniz atık kodunu kullanacağım, çamuru sanki tehlikeliymiş gibi bir yakma tesisine ya da 4-5 saat uzaklıktaki KADDT'ine gönderteceğim.

6. Gülce Somaklar

Gülce Somaklar CMNet Üyesi

Atığın tehlikesiz atık olduğu tespit edilirse, atığı istediğiniz kamyonla taşıyabilirsiniz. Fakat tehlikeli ise tehlikeli atık taşıma lisansı olan bir araçla göndermeniz gerekiyor. Yakınınızdaki yakma tesisleri sizi yönlendirecektir.

7. Özgür Taylan Balcı

Özgür Taylan Balcı CMNet Üyesi

19 08 05 kodunda atık çamurunuzu depolayabilir ve yılda 1-2 kere yüklü bir şekilde çıkışını yapabilirsiniz. Çimento firmaları miktara önem vererek çamur alırlar. Atık çamurlarınızın analizini yaptıracaksanız, uzun süre depolanmış çamurların değil güncel çamurların analizini yaptırmanızı tavsiye ederim. Uzun süre beklemiş çamurda TOK ve ÇOK değerleri yüksek çıkabilir ve TOK parametresinden sebep tehlikeli sınıfa girer.

Zeynep Orhun bunu beğendi.
  8. putperest

putperest CMNet Üyesi

Çok ilginç bir noktaya değindiniz. Mevzuattaki yeri nedir acaba?

9. Nihal Ş. Aksoy

Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

Atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmelik.

Özür dileyerek geri alıyorum bu yazdığımı ! lisanssız taşınabilir ancak geri kazanım bertaraf yapılamaz bu durumda MADDE 5 –d) Atıklar, ilgili valilikten taşıma lisansı almış kişi, kurum veya kuruluşlar tarafından taşınır. Ancak mevzuatta lisans alma zorunluluğu getirilen atık türleri dışında belediyelerce veya belediyelerin denetiminde taşınan atıklar, evsel ve tehlikesiz atıklar ile ambalaj atığı taşıma işlemleri için taşıma lisansı alınması zorunlu değildir.
    e) Atıklar, birinci fıkranın (c) bendinde belirtilen şartlara uyulmak kaydıyla üretildikleri yerde geri kazanılabilir veya bertaraf edilebilir. Bunun yapılmaması halinde atığın sahibi, atıklarının, bir atık taşıyıcısı tarafından taşınarak EK-II A’da veya EK-II B’de belirtilen işemleri yapan ve bu amaça Bakanlıtan lisans almışbir tesis tarafıdan geri kazanımasııveya bertarafıısağamakla yükümlüdür
    g) Atıkların, lisanslı geri kazanım ve bertaraf tesisleri dışında yetkisiz kişi, kurum ve kuruluşlar tarafından toplanması, geri kazanılması ve bertaraf edilmesi yasaktır.

Sayenizde önemli bir yanlıştan döndüm teşekkür ederim.:oops:

10. putperest

putperest CMNet Üyesi

Hepimize zaman zaman olur maksadım sizi yanlıştan döndürmek değildi :) Yönetmeliği iyi okudum da böyle birşey göremediğim için sormak istemiştim. Teşekkürler.

11. Nihal Ş. Aksoy

Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

Ben de iyi okuduğumu sanıyordum, ancak atladığım önemli bir kelime olmuş!

12. Eray Özkaran

Eray Özkaran CMNet Üyesi

Konuyu hallettiniz mi bilmiyorum ama firmamız ADS Atık Dönüşüm Sistemleri tehlikesiz sınıftaki arıtma çamurlarını almaktadır.

13. T.Türüt

T.Türüt CMNet Üyesi

atık çamurun tehlikeli veya tehlikesiz olduğunun analizini hangi firmalar yapıyor...biyolojik paket arıtma sistemleriyle ilgileniyorum..yaklaşık 10.000 kişiye hitap eden özellikle yaz turizmi ve köy yerleşim alanı olan bir vadiye yapılması düşünülen atık su arıtımı yöntemlerini araştırıyorum..bilgisi olanlardan acil bilgi bekliyorum..yardımcı olursanız sevinirim..

14. Emre Özer

Emre Özer CMNet Üyesi

Merhaba Tübitak MAM yapıyor.EK3 B analizi kapsamında tehlikeli ya da tehlikeli olmadığını raporda söylüyorlar. Tel: 0262 677 21 93 Zeynep Hanım ilgileniyordu en son.

15. putperest

putperest CMNet Üyesi

Atıkların Düzenli Depolanması Yönetmeliği uyarınca analiz yapan akredite lab.larca da yapılacak analiz sonuçlarına göre de atığın sınıfını belirleyebilirsiniz.

16. T.Türüt

T.Türüt CMNet Üyesi

teşekkürler...

Tehlikesiz arıtma çamuru (evsel) kabul eden tesisler konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Arıtma çamuru kompostlaştırılmasında organik evsel katı atık ilavesinin etkisi

Arıtma çamuru kompostlaştırılmasında organik evsel katı atık ilavesinin etkisi Osman Atilla ARIKAN*, İzzet ÖZTÜRK İTÜ İnşaat Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü Bu çalışmada, evsel atıksu arıtma tesisi çamuru ile organik evsel katı atık(EKA)-evsel atıksu arıtma tesisi çamuru karışımı için havalı kompostlaştırma teknolojilerinin uygulanabilirliği ve evsel atıksu arıtma çamuru...
  2. Arıtma çamuru?

Eloksal tesisimizin atıksu arıtma tesisi çamurlarının analizini yaptırıp il çevre ve orman müdürlüğüne gönderdik.Tehlikesiz atık olarak muamele görecek atıklar sınıfında yer aldığını söylediler.Belediye alabiliyormuş ama çamurumuzun özelliklerine göre almayabilirmişte.Dilekçe hazırladım belediyeye proses akım şeması ve çamur analiz sonuçlarıyla birlikte göndereceğim.Ancak çimento fabrikaları...
  3. Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

Arkadaşlar merhaba; İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve...
  4. Evsel atıksu arıtma tesisi çamuru analizi

arkadaslar merhaba, konu ıle ılgılı bılgısı olanalrdan yardım ıstıyourm evsel atıksu arıtma tesısı desarj ıznı ıcın çevre ıznıne bakanlıgın yazılım portalından basvuruda bulundum. ancak 3 tane eksık evrak bıldırımınde bulunulmus ben bunlardan arıtma camuru berteraf yontemı ve analız sonuclarını ekleyın kısmına takıldım. tesıs yaklasık5 senedır ısletımde ancak ben gelene kadar camurla ılgılı...
  5. Tehlikeli nitelikli evsel arıtma çamuru

Merhaba arkadaşlar, Bir tesisime ait evsel atıksu arıtma tesisinden alınan arıtma çamuru analizi tehlikeli olarak sonuç verdi. Lisanslı firmalar evsel arıtma çamurlarının belediyelere verilmesi sebebiyle bu çamurları kabul etmiyorlar. Belediye ise tehlikeli nitelikte olması sebebiyle kabul etmiyor. Bu durumda bildiğim sadece çimento fabrikaları var alabilecek ancak onlar da çok maliyetli...