• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikesiz atık satışı hakkında...

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
-
Arkadaşlar merhaba. Bir bayan arkadaş tehlikesiz atiklar için tattan tata satışı sormuştu. Ben bakanliklada görüştüm ve satış yapılır dedi. Bu madde atık yonetini2 yönetmeliğinin genel ilkeler kısmının 6. Maddesinde geçiyor. ) Ara depolama ile toplama-ayırma tesisleri hariç olmak üzere çevre lisansı bulunan ön işlem, geri kazanım ve/veya bertaraf tesisleri kabul ettikleri atıkları işlem yapmaksızın başka bir tesise Bakanlık onayı olmadan gönderemez. Herkesin bilgisine. İyi çalışmalar.

Arkadaslar tehlikesiz atiklarda tattan tata satis yapilir. Dun bakanliklada görüştüm yönetmeliğin ilgili maddesini paylaştım. Sadece ambalaj atiklarinda yasak. Yonetmeligi iyice irdeleyelim.

Arkadaslar nergis arkadasimiz cok guzel bir fikir verdi. Bundan sonra yönetmeliklerin ilgili maddeleri paylasip kendi icimizde yorumlayacagiz.

(6) Ara depolama ile toplama-ayırma tesisleri hariç olmak üzere çevre lisansı bulunan ön işlem, geri kazanım ve/veya bertaraf tesisleri kabul ettikleri atıkları işlem yapmaksızın başka bir tesise Bakanlık onayı olmadan gönderemez.

bana da geçen hafta il müdürlüğünden tattan tata gdt de gdtye yasak dediler. Bakanlık her aradığımda başka bir şey söylüyor. geçen hafta bir konuda 4 kere aradım aynı kişi aynı şey için 4 farklı şey söyledi. İşin ilginci başta söylediğini de kendisi yalanladı. Anladığım kadarıyla herkes birşeyler sallıyor orada. O yüzden ben güvenemiyorum. Aldığımızı da tata değil direk gdtye giriş göstereceğim. (henüz montaj yapıyoruz daha almadık atık da :) )

Sen yönetmeliği baz al.
@Ahmet Doğan
Sen yönetmeliği baz al kardeşim. Sonuçta bunu bakanlık hazırlıyor ve yönetmeliği inkar edemezler.

TEHLİKELİ VE TEHLİKESİZ ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI
ANLAM KARMAŞASINI DÜZELTMEK ADINA YENİ TASLAKTA BU ŞEKİLDE KONUDAN BAHSEDİLMİŞTİR.

İKİNCİ BÖLÜM
Genel İlkeler ve Yükümlülükler

(2) Tehlikesiz atık toplama ayırma tesisleri topladıkları atıkları bir başka belgeli tehlikesiz atık toplama ayırma tesisine ya da çevre lisanslı atık ara depolama, geri kazanım veya bertaraf tesislerine gönderir.

Toplama ayırma tesislerinde zaten herhangi bir işlem yapılmıyor ben de başka bir toplama ayırmacıya satışın uygun olmadığını düşünüyorum. Ayrıca belirtilen yönetmelik taslağı . Bu şekilde giden atıkların geri kazanım süreci uzayacağı için bana mantıksız geliyor.

@Yasemin Kocabey
Ticari anlamda bu sekilde iş yapılır. Atığı cok bekletme olmaz ama bu sekilde para kazananlar var.

@Yasemin Kocabey
Ticari anlamda bu sekilde iş yapılır. Atığı cok bekletme olmaz ama bu sekilde para kazananlar var.

@Yasemin Kocabey

@Yasemin Kocabey

@Yasemin Kocabey

Arkadaşlar Merhabalar, Tehlikesiz toplama ayırma firmasında Kütle denge Sisteminde (Motat) firmaya giren atıkları işledikten sonra ayırma işlemi işin proses ekle kısmından R12 prosesi ile atığa işlem yapmak gereklimi? kısacası 200139 kodu ile gelen plastik atığı işlem yapmadan geri kazanım firmasına çıkış yapabilir miyim? R12 prosesini uygulamak zorunda mıyım, İşlem yapmadığım atıklar için?

@ttugce @Ahmet Ardahanlılar R12 aynı atığı prosese sokup aynı atık olarak çıkarmak için değil karışık gelen atığı prosese sokup çıkış olarak hangi malzemeden ne kadar çıktı onu göstermek için. Yoksa zaten ayrı gelen malzemeyi prosese sokmanın pek bi anlamı yok. Şahsen ben karışık ambalajlar için proses kullanıyorum.