Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi-atık kod listesi

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Tuğba Gök tarafından paylaşıldı.

1. Tuğba Gök

Tuğba Gök CMNet Üyesi

Selamlar,arkadaşlar tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi için atık kod listesinde tehlikelileri çıkarttığım zaman yaklaşık 550 adet atık oluyor.bunların hepsini almak istesem bir sıkıntı olurmu acaba?sonradan bu belge ile çalışırken firmalardan gelecek taleplerde listemde kodu olmadığı için alamayacağım bir atık olsun istemiyorum .yoksa çok çok önemli olanlarını almalıyım sadece?

2. Derya Efe

Derya Efe CMNet Üyesi

Tehlikesiz atık toplama ayırma alacaksanız tehlikelilerin dışında bir de özel atık kodlarını da elemeniz gerekir. Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanım Tebliğinde, tebliğ kapsamı dışında kalan atık kodları yer alıyor, incelemenizi öneririm.

society_tr bunu beğendi.
  3. Tuğba Gök

Tuğba Gök CMNet Üyesi

Derya Hanım tebliğ dışında kalan atıkları biliyorum da alınabilecek türden olanların hepsinden bahsediyorum ben.

4. Derya Efe

Derya Efe CMNet Üyesi

Anladım Tuğba hanım. Bir de bunların dışında sonu 99- başka bir şekilde tanımlanmamış olanlar alınamıyor TAT ve Geri Dönüşüm için.

Tuğba Gök bunu beğendi.
  5. emreszr

emreszr CMNet Üyesi

Merhaba Arkadaşlar,
    Tehlikesiz atıklar toplama-ayırma belgesi almak isteyen bir firmanın danışmanlık hizmeti almasına gerek var mıdır? Başvuru dosyasını kendileri hazırlayıp,İl Çevre'ye teslim etmeleri mümkün.Ayrıca GFB sürecindeki gibi e-imza ya da mobil imza ile ilgili bir işlem de söz konusu değil. Bu süreçte ÇBS şifrelerini de kendileri alabilir ve atık beyanlarını yapabilirler.Dolayısıyla gerek yok gibi gözüküyor ama emin olmak istiyoruz ve yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

6. Birgül Bakanoğlu

Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

Herkese Merhaba, Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi doğrultusunda il çevreye giriş-çıkış bildirimi yapan varmı?

7. Hamdiye Güzel

Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

Biz yapmıyoruz Birgül Hanım tebliğde öyle bir yükümlülük yok .Ama biz sadece toplama-ayırma yapıyoruz,geri kazanımı yapmıyoruz.

8. geri dönüşüm

geri dönüşüm CMNet Üyesi

merhaba benim merak ettiğim tebliğ kapsamında olmayan atık kodlarını çıkardıktan sonra kalan yaklaşık 5oo atık kodunu dilekçeye eklememizde bi sorun olup olmuyacağı? benim tesisime göre iş akım ve prosesindeki tüm plastik ve metal kodlarını ekleyebilirim sanırım. ve bide tesiste hepsi için ayrı ayrı yer belirleyip tabela vs. şart mı? bu konuda denetim geçiren arkadaşlar yardımcı olabilirseniz sevinrim ve bir de TAEK El Tipi Radyasyon Ölçüm cihazı alan arkadaşlar vardır elbet başvuru yaptıktan sonra ne kadar sürede tesise gelir bu cihaz?

9. Hamdiye Güzel

Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

arkadaşlar (çok acil)bizim tehlikesiz atık toplama-ayırma izin belgemiz var biz plastik hurda ithal edebiliyor muyuz ?yardımcı olursanız sevinirim.

10. KaanDogukan

KaanDogukan Genel Yönetici

tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi ile plastik hurda veya herhangi bir hurda ithalatı yapamıyorsunuz. ben 3 ay kadar önce tebliğ okumuştum. bulabilirsem paylaşırım. net olarak geri kazanım veya işleme vb. faaliyet yapanlar dışında toplama ayırma tesislerine bu hakkı vermiyorlar..

ortada şöyle bir durum var. evet geriye dediğiniz kadar atık listesi kalıyor.. ancak, atıkları gruplandırmanız (türüne göre gruplandırma, kesinlikle oluşumuna göre değil..) gerekmektedir. buna göre ayrı bölmelendirme yapmalı, her bir bölme içinde depolanacak atık kodlarını liste olarak vermelisiniz. ayrıca belirttiğiniz kadar çok atık kodu verilmez.. alanınınz büyüklüğüne ve amacınıza bakarlar... bunların dışında drenaj kanalı yaptırmak zorundasınız. drenaj kanalı ile atıklardan süzülebilecek (ki ben hiç rastlamadım) yağ, vb. sıvı malzemeleri toplayıp bir yağ ayırıcaya iletmenizi isteyecekler... cihazı aldığınızı gösteren seri numaralı bir belge ve eğitimli personel sertifikasını yapılacak saha denetiminde beyan ederseniz süreci hızlandırırsınız.. sonuçta bir şekilde satın alıp tesiste bulundurmanız gerekiyor. yanlız bu eğitimli personel için eğitim dönemlerini sorgulamalısınız bu da tse 'nin programına göre değişiyor. cihaz zaten ortalama 15 günü geçemeyecek şekilde geliyor. sonuçta yurt dışından gelebiliyor...

danışmanlık hizmetinin kapsamı mevzuat, beyan, alınacak izinler ve evrakların dökümantasyonu olduğu için kişisel görüşüm danışmanlık verilmelidir. Ancak, TAT olayı hafife alındığından danışmanlık teklifinizin kabul edilmeme durumu çok yüksek.. anlaşmalar beyan üzerinden, sorulara verielcek cevaplar üzerinden ve dönemsel beyanlar üzerinden yapılabilir.. bu arada TAT 'lara UATF kullanmaya başladınız mı?

geri dönüşüm bunu beğendi.
  11. Merve Yeşildağ

Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

ben dün bulunduğum şehirdeki il çevreye gittim bu durumu sorum. Tehlikesiz atık toplama ayırma belgemız var bunun ıcın ayrıca kod almaa gerek mı nasıl bır işlem yapmam gerek dıye. Bana bununla ılgılı daha onlıne sıstem olmadıgını ve tehlıkesız atık belgesıyle aldıgım malzemeleri sısteme gıremeyecegımı soyledıler. dosya olusturup ıcınde belgelerınızı toplayın dedıler. Sıstem acıldıgı zaman haberınız olur dedıler. Bilginiz olsun.:)

Ulusal Atık Taşıma Formunun Doldurulması ve Kullanımı:
    - Tehlikeli Atıklar
    - Atık Madeni Yağlar
    - Bitkisel Atık Yağlar
    - Atık Akümülatörler
    - Ömrünü Tamamlamış Lastikler
    Yukarıda belirtilen atık türlerinin taşınması esnasında “Ulusal Atık Taşıma Formu (UATF)” kullanılması zorunludur.
    Bu form, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı İl Müdürlüklerinden temin edilebilir.

12. Nihal Ş. Aksoy

Nihal Ş. Aksoy CMNet Üyesi

Kaan Bey Merhaba, bu tebliğ ile ilgili bir gelişme var mı? Bulabilirsem paylaşacağınızı söylemişsiniz. Bulduysanız paylaşabilirseniz memnun olurum.

http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=9.5.19223&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=ÇEVRENİN KORUNMASI YÖNÜNDEN KONTROL ALTINDA

13. KaanDogukan

tebliğ son hali ek'tedir.

Ekli Dosyalar:

Gülin Ç. ve Uğur B. bunu beğendi.
  14. Nihal Ş. Aksoy

Kaan Bey Teşekkür ederim, ithalat tebliğini buldum ben de orada da açık ve net yazmış ki

İthalatçı
    MADDE 4 ‒ (1) Ek-1’deki listede yer alan atıkları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Lisans, Geçici Faaliyet Belgesi, Çevre İzin ve Lisans Belgesi veya Çevre Lisansı alan geri kazanım tesislerine sahip sanayiciler ithal edebilir.
    (2) Ek-1’deki listede yer alan 39.01-39.14 GTİP’li (39.03 hariç) maddeleri, münhasıran Dahilde İşleme Rejimi Kararı çerçevesinde alınmış Dahilde İşleme İzin Belgesi kapsamında ihraç kaydıyla ithalat yapan sanayiciler ithal edebilir.
    (3) Ek-1’deki listede yer alan 4012.20.00.90.00 GTİP’li maddeyi, münhasıran Dahilde İşleme Rejimi Kararı kapsamında ihraç kaydıyla ithalat yapan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığından uygun görüş alan sanayiciler ithal edebilir.
    (4) İkinci ve üçüncü fıkralarda yer alan maddelerin ithalatında birinci fıkrada belirtilen koşullar aranmaz.
    (5) Ek-1’deki listede yer alan 4004.00.00.00.11, 4004.00.00.00.12 ve 4004.00.00.00.13 GTİP’li atıkların ithalatında, ithalatçısı tarafından bu atıkların nihai ürün olduğunun beyan edilmesi ve nihai ürün olduğuna ilişkin ürün özelliklerini gösteren üretici beyanının olması halinde birinci fıkrada belirtilen koşullar aranmaz.
    (6) 4004.00.00.00.11, 4004.00.00.00.12 ve 4004.00.00.00.13 GTİP’li atıkların vulkanize edilmemiş kauçuk hamuru olduğunun belgelenmesi halinde, bu ürünler nihai ürün kabul edilir ve birinci fıkrada belirtilen koşullar aranmaz.
    (7) 4004.00.00.00.11, 4004.00.00.00.12 ve 4004.00.00.00.13 GTİP’li atıkların enerji geri kazanımı amacıyla ithalatı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından enerji geri kazanımı amacıyla faaliyet gösteren beraber yakma tesisleri için belirlenecek tahsisat miktarı ve esaslar çerçevesinde 5 inci maddeye göre yapılır.

15. KaanDogukan

ithalat tebliğ her yıl yenilenir. genelde aynı ifadeler yer alır. bu yıl yenilenmedi henüz. yanılmıyorsam galiba...

16. Nihal Ş. Aksoy

gülay bunu beğendi.
Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi-atık kod listesi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Tehlikesiz atık toplama ayırma lisansı

Arkadaşlar tehlikesiz atık toplama ayırma lisansı için iskan([COLOR=#141414][FONT=Georgia]Yapı Kullanma İzin Belgesi) şartmı iskan olmadan lisans alanlar varmı
  2. Tat tesisine Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi

Merhabalar. Tat tesisimize Tehlikesiz atık Toplama ayırma belgesi almak istiyoruz.Nasıl bir yol izleyeceğimiz konusunda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi ? Teşekkürler
  3. Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi Metal hurda toplama ayırma tesisi?

Merhaba, Arkadaşlar kafamı karıştıran bir durumda lütfen adınlatırmısınız, tehlikesiz atık toplama ayrıştırma belgemiz var(İÇOM 'dan alınan) fakat metal hurda toplama ayırma tesisi için de düzenlenen bir belge var mı? Bizim alabileceğimiz tehlikesiz atık kodlarımızda zaten metaller de var.Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanım tebliğinde bu geçiyor, metal hurda toplama ayırma tesisi olduğunu...
  4. Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi alınması hak.

merhaba arkadaşlar, tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi il çevre müdürlüklerinden alınıyor. belge almak için istenen belgeler nelerdir? yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalılmalar dilerim.
  5. Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi

iyi günler herkese benim bir sorum olacak toplama ayırma tesisinde çalışıyorum tesisin genelde ambalaj atığı topluyor ve bunun içinde lisansın var ama ambalaj haricinde demir gibi tehlikesiz atıklar sınıfına giren atıklar geliyor bunun için tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi almak istiyoruz bunun için çevre il müdürlüğü ile konuştum bana dilekçe ile başvuru yapmam söylendi şimdi tehlikesiz...