• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikesiz atıkların bildirimi

M. Hayri Cüneydi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ARFEN ALUMİNYUM SAN. VE TİC. A.Ş.
Arkadaşlar merhaba;

Bu sene Tehlikesiz Atıkların bildirimi sistem üzerinden yapılacak dendi ama herhangi bir tebliğ veya yönetmelik yayımlanmadı konu ile ilgili olarak.Mart sonuna kadardı süre yanılmıyorsam.Bu konu hakkında bilgisi olan var mı diye sormak istedim.Eski sistemden mi (Ek1'in doldurulması) başvuruda bulanacağız yoksa yeni sistemi mi bekleyeceğiz.

Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği'nde''Tehlikesiz atık beyan formunu, her yıl takip eden yılın en geç Mart ayı sonuna kadar bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde Bakanlıkça hazırlanan internet tabanlı programı kullanarak doldurmak, onaylamak, çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla yükümlüdür.'' ifadesi yer alıyor.
Bence çevre bilgi sistemine yeni uygulama olarak ekleyebilirler diye düşünüyorum. Açılmazsa da çbs de Mart sonunda İl çevreye elden teslim ederiz artık.
Hayri Bey Ek-1 derken hangi yönetmeliği kastettiniz bu arada?

Geçen sene doldurulan form.Bir önceki işyerimde doldurmuştuk."Tehlikesiz ve İnert Atık Yönetmeliği - Ek-1 (.....) Yılına Ait Tehlikesiz veya İnert Atık Beyan Formu"

BAZI TEHLİKESİZ ATIKLARIN GERİ KAZANIMI TEBLİĞİ
Tehlikesiz atık üreticisinin yükümlülükleri

MADDE 8 – (1) Tehlikesiz atık üreticisi;

a) Tehlikesiz atık üretimini en az seviyeye indirecek şekilde gerekli tedbirleri almak, tesisinden kaynaklanan tehlikesiz atıkların geri kazanımına yönelik olarak hazırladıkları üç yıllık atık yönetim planını il çevre ve orman müdürlüğüne sunmakla ve hazırlanan yönetim planını uygulamakla,

b) Tehlikesiz atıklarını tesis sınırları içinde veya sanayi bölgelerinde belirlenecek alanlarda, sızdırmaz, emniyetli konteynır ve benzeri içerisinde veya geçirimsizliği sağlanmış alanlarda birbiriyle karıştırmadan ve tehlikeli atıklardan ayrı geçici olarak muhafaza etmekle, atıkların muhafaza edildiği kapların üzerinde tehlikesiz atık ibaresi ve atık koduna yer verecek şekilde bu Tebliğin 10 uncu maddesinde istenilen şartlara uygun olarak geçici depolamakla,

c) Tehlikesiz atıklarını çevre izin/lisansına sahip geri kazanım tesislerine göndermekle veya çevre izin/lisanslı tesislere gönderilmek üzere il çevre ve orman müdürlüklerinden 7 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında belge alanlara vermekle,

ç) Tehlikesiz atık beyan formunu, her yıl takip eden yılın en geç Mart ayı sonuna kadar bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde Bakanlıkça hazırlanan internet tabanlı programı kullanarak doldurmak, onaylamak, çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla,bu madde 01.01.2013tarihinde yürürlüğe girdifakat bildirim yapılacak yer yok bu yıl bildirim yapılmayacak sanırım

d) Tehlikesiz atıkların kaza sonucu veya kasti olarak dökülmesi ve bunun gibi olaylar sonucu meydana gelen kirliliğin önlenmesi amacıyla il çevre ve orman müdürlüğüne bilgi vermekle, atığın türüne bağlı olarak olayın olduğu andan itibaren en geç bir ay içinde olay yerinin eski haline getirilmesini sağlamak ve bununla ilgili tüm harcamaları karşılamakla,

yükümlüdür.
Yürürlükten Kaldırılan Mevzuat

MADDE 14 – (1) 12/5/2010 tarihli ve 27579 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Tehlikesiz ve İnert Atıkların Geri Kazanımı Tebliği” yürürlükten kaldırılmıştır.

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin 11 inci maddesinin ikinci fıkrasının (g) bendinde yer alan 4.000 metrekare alan sınırlaması 31/12/2015 tarihine kadar 1.500 metrekare olarak uygulanacaktır.

Yürürlük

MADDE 15 – (1) Bu Tebliğin;

a) 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi ve 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi 1/1/2013 tarihinde, 13 üncü maddesinin dördüncü ve beşinci fıkraları 1/1/2015 tarihinde,

b) Mevcutta kurulu bulunan metal hurdayı ergiterek işlem yapan sanayi tesisleri için 10 uncu maddesi 1/1/2014 tarihinde,

c) Diğer maddeleri yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.

@Yasemin Aslantürk
Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim yasmur hanım.Bekleyelim ve görelim.Mart'a kadar daha var.Yumurta kapıya dayanınca bir sistem açarlar herhalde? :)

@Yasemin Aslantürk
Hehehehe.Gelin bir de bana anlatın panik olmamayı.Hiç bir şey atlamak istemiyorum ve hata yapmak istemiyorum.O sebepten de erken erken işleri halledeyim istiyorum. :)

@Yasemin Aslantürk
:) Evet titizimdir.Çünkü son güne bırakırsam mutlaka bir aksilik yaşarım.Huyum kurusun. :)

Benimde merak ettiğim bir soru var yardımcı olursanız sevinirim tehlikesiz atık toplama ayırma belgemiz var biz sadece bir geri dönüşüm fabrikasında üretim sonucu çıkan tehlikesiz atıkları alıp lisanslı geri kazanım/geri dönüşüm firmalarına satıyoruz bunun için herhangi bir bildirim yapmamız gerekiyor mu ?Ben gerekmez diye biliyorum ama emin olmak istedim.Teşekkürler

Bugun il çevre ile görüştüm.. bana soylenen sanırsam sıstem daha acılmamıs bu yuzdendır kı beyan formunu doldurup irsaliyeleri ekleyip elden teslim edilecek.

Arkadaşlar merhaba; benimde tehlikesiz atık beyanı ile ilgili sorum olcaktı. Kömür atıklarınında beyanının yapılması gerekiyor mu? Yönetmelikte geri kazanılmayan tehlikesiz atık olarak gözükmekte ama beyan yapılmasına gerek var mı emin olamadım.
Yardımcı olursanız sevinirim..

@guzide
@hamdiye güzel
burda suanda sadece soru var çözüm yapacak bir arkads yok gıbı :( genel bir sıkıntı cunku kımsenın bu konu hakkıda bılgısı cok genıs degıl

güzide hanım ben il çevreyle konuşmuştum bundan 1ay önce bana herhangi bir bildirim yapılmıyor şuan dediler sadece ilerde herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için elinizde fatura veya irsaliye bulunsun denildi.(not: Benim toplama-ayırma belgem var ona mütakiben bana böyle bilgi verildi)

@hamdiye güzel
bende toplama ayırma tesısısyım fakat bende demın gorustugumde banada ek1 ve ek 2 dekı beyan formuna benzer bır form olusturmam ıstendı :( bende ısın ıcınden cıkamıyorum.

Tesekkürler anladım bende öyle bir belge yok ama en iyisi biraz bekleyip diğer firmaların ne yaptığına bakmak heralde, il çevrede tam bilgi vermiyor.:confused: