• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikesiz atıkların bildirimi

M. Hayri Cüneydi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ARFEN ALUMİNYUM SAN. VE TİC. A.Ş.
Arkadaşlar merhaba;

Bu sene Tehlikesiz Atıkların bildirimi sistem üzerinden yapılacak dendi ama herhangi bir tebliğ veya yönetmelik yayımlanmadı konu ile ilgili olarak.Mart sonuna kadardı süre yanılmıyorsam.Bu konu hakkında bilgisi olan var mı diye sormak istedim.Eski sistemden mi (Ek1'in doldurulması) başvuruda bulanacağız yoksa yeni sistemi mi bekleyeceğiz.

İl müdürlüğü şubat ayının sonuna kadar tebligde elektronik ortamdan bahsettiği için yazılı beyana gerek yok diyordu sonradan yazılı olarak gönderilmesini istedi. Teblig de elektronik ortamdan bahsediyor fakat il müdürlüğü istiyorum diyor.

Ya allah aşkına, il müdürlükleri ne kadar haberdar ne yaptıklarından :) Bahsi geçen yazılı Ek1 Ek2 beyan formatları da yürürlükten kaldırılmış..

Hangi format, hangi sistem, hangi beyan...

27967 Nu: 17.06.2011 Tarihli Resmi gazetede yayınlanan "Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanım Tebliği"
Yürürlükten Kaldırılan Mevzuat
MADDE 14 – (1) 12/5/2010 tarihli ve 27579 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Tehlikesiz ve İnert Atıkların Geri Kazanımı Tebliği" yürürlükten kaldırılmıştır.

@Ercan Selvi

beyan var "oluşturulacak bir sistemde elektronik ortamda evet" ama ben formattan bahsediyorum... 2011'in eklerinde hala göremiyorum.

Bence bu konu gereksiz yere çok uzatıldı. Firma olarak Bakanlığa bir görüş yazısı gönderin. Bakanlığı da bizzat arayın. Mevcut olmayan birşey için bu kadar strese de gerek yok kafa karıştırmaya da.

Müdürlükte kafasına göre laf söylemeye bayılır. Maden yapılacak diyorsunuz. Müdürlük kendi web adresinde yayınlasın bu tehlikesiz atıklar böyle yapılacak diye. Bakanlık zaten görevini yapmış. Tebliğ de açıkça diyor elektronik ortamda diye. Bunun dışında da web adresinde herhangi bir duyuru bulunmamış. Durum böyleyken de kalkıp siz neden bu bildirimleri yaptınız diyemezler. Kayıtlar tesislerin oluşturduğu bir formatta tabiki kayıtta tutulacak ilerde sorun yaşanılmaması adına.

saygıdeğer arkadaşlarım,

anladığım kadarıyla tehlikesiz atık başvuru ile bir takım sorunlar var

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

gerçi link tarihi eski ama sonuçta bakanlığın sitesi demekki hala güncelliğini koruyor demekki:)

ii çalışmalar,

Bence bunun bizi bağladığını düşünmüyorum. Çünkü "Bazı Tehlikesiz Atıkların Geri Kazanımı Tebliği" 17.06.2011 tarihinde Resmi gazetede yayımlanmış.Ve biz bu tebliğin hükümlerine göre hareket etmek durumundayız. Sizin söylediğiniz duyuru 18.01.2011' e aittir. Yani tebliğden önce yapılmış bir duyuru.

evet haklısınız ama orada elektronik ortamda tanımlanıncaya kadar ibaresi var, ve elektronik ortam olmaması durumunda yapılacak işlemi hatırlatıyor onun için söyledim ben, sonuç itibari ile hala elektronik ortam yok ve il çevreye yazı ile verilebiliceğini anlatmak istedim ama??

yanlışmı yaptım ??

Yok estagfurullah yanlış anlamayın. Ben sadece düşüncemi söyledim. Sonuçta bir karşılaştırma yaptım. İptal edilen tebliğle ilgili duyuru yapılmış. Yayımda olan tebliğle ilgili bir duyuru yapılmamış. Sonuçta CMNet üyeleri olarak konuları tartışmak durumundayız. Doğru şeyleri ortaya çıkarmak adına. Yanlış bir adım atılmasını istemeyiz. Konuyu da çok deşmemek gerek. Yanlış anlaşılmalar ortaya çıkabiliyor.

tabiki muhakkak konuları tartışıp bir sonuça varmamız gerek bizim,
ben yardımcı olabilmek istedim ama...
eski tebliğ ve aynısorun devam ettiği için aynı olabilir düşüncesi olduğu için paylaştım:)
sonuç itibari ile hala ortada bir beyan sistemi yok :)
iyi çalışmalar,

2013 yılına ait tehlikesiz atık beyanları cevre bilgi sistemiüzerinden yapılacakmı bu sene acaba??Bilgisi olan var mı acaba?

@Yusuf Dulda
Bence de bununla ilgili bir sistem oluşturulmalı atık ambalaj ya da tehlikeli atık bildirimleri gibi.Ondan sonra kod ve şifre alınıp yapılacaktır.

Resmi Gazete Tarihi: 17.06.2011 Resmi Gazete Sayısı: 27967 Mükerrer
1 Ekim 2013 tarih ve 28782 sayılı Resmi Gazete (değişiklik yapılmasına dair tebliğ)
BAZI TEHLİKESİZ ATIKLARIN GERİ KAZANIMI TEBLİĞİ
Tehlikesiz atık üreticisinin yükümlülükleri
ç) Tehlikesiz atık beyan formunu, her yıl takip eden yılın en geç Mart ayı sonuna kadar bir önceki yıla ait bilgileri içerecek şekilde Bakanlıkça hazırlanan internet tabanlı programı kullanarak doldurmak, onaylamak, çıktısını almak ve beş yıl boyunca bir nüshasını saklamakla,

a) 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi ve 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi 1/1/2015 tarihinde,

buna göre 2015 te beyan yapılacak..

@shalic

Sanırım bu tebliğde belirtilen bildirime ambalaj atıkları dahil değil :eek:kyrm: .

Bir ambalaj atığı üreticisinin herhangi bir bildirim yapmasına gerek var mı ya da ne gibi yükümlülükleri var( beyan, form, sözleşme vs ? ) bunlar hakkında net bilinen gerçekler nelerdir, bilen arkadaşlar yazabilirler mi?
Selamlar

@Fatih Çoban
Evet ambalaj atıkları bu tebliğ kapsamında değil.

Sadece ambalaj atık üreticiyseniz, atıkları lisanslı firmaya verdiğinize dair elinizde belge olmalı (alındı makbuzu gibi), eğer belediyenin sistemi dışında bir yere veriyorsanız zaten sözleşme yapıyorsunuzdur. Atık miktarını bildirmiyorsunuz, atığı gönderdiğiniz lisanslı firmalar zaten sizden aldıkları atığı bildiriyor.

Eğer aynı zamanda piyasaya süren iseniz (bir ürün üretip ambalajlayarak piyasaya sürüyorsanız) piyasaya sürdüğünüz ambalaj miktarını bildirmeniz gerekir.

arkadaşlar sistem açıldığında geriye dönük bilgileri de isterler diye formu hazırladım ama göndermiyorum, umarım bi sorun çıkmaz.