• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tehlikesiz atıkların bildirimi

M. Hayri Cüneydi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ARFEN ALUMİNYUM SAN. VE TİC. A.Ş.
Arkadaşlar merhaba;

Bu sene Tehlikesiz Atıkların bildirimi sistem üzerinden yapılacak dendi ama herhangi bir tebliğ veya yönetmelik yayımlanmadı konu ile ilgili olarak.Mart sonuna kadardı süre yanılmıyorsam.Bu konu hakkında bilgisi olan var mı diye sormak istedim.Eski sistemden mi (Ek1'in doldurulması) başvuruda bulanacağız yoksa yeni sistemi mi bekleyeceğiz.

Karton,naylon atıkları tehlikesiz atık değil ambalaj atığı olarak sınıflandırıldığından tehlikesiz atık beyanında bulunmaya gerek yok.Sadece hurda metalleri ve tekstil atıklarını girmeniz gerekir oda lisanlı bir tesise veriliyorsa hatta tekstil atıklarını çöpe gönderiyorsanız ve katı atık depolama alanının lisansı varsa yine de beyan etmeniz gerekir ama lisansı yoksa mecburen lisanslı bir tesis bulmanız gerekir.

Ambalaj atığı ve Tehlikesiz Atık TAT olarak çalışıyoruz bizde KDS'ye tehlikesiz atıkları ve ambalaj atıklarını bildiriyoruz arkadaşlar sistem üzerindede duyuru yayınlandı zaten. ( Aylık KDS bildirimi için söylüyorum bunu. )

Merhabalar, Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma Belgeli işletmenin bildirimlerini yaptıktan sonra il müdürlüğüne dilekçe vs. ile döküman vermemiz gerekiyor mu?

Bu ayın sonuna kadar yapılmalı bildirimler değil mi

a
@Ali Kapdi
Ne bildiriminden bahsettiniz ? Ben ne KD beyanımda ne de senelik yapılan atık beyanımda doküman sunmadım.

ben tabs için bugün dilekçemi verdim ama kds için il müdürlüğüne yazı yazmaya gerek var mı ? aylık yapılıyor zaten

millet tabs ile kds yi birbirine karıştırıyor hala. arkadaşlar tabs beyanı senelik yapılıyordu o yüzden 31 mart tarihi son denilen şey tabs beyanıdır 2015 yılı için. yani kds ile alakası yok. kds aylık olarak yapılacak olan birşey bakanlık ocak şubat mart aylarının kds bildirimlerini şu tarihe kadar yapın diye birşey demedi.

@Ceren Saydam

tehlikesiz atık firmasıyız (ambalaj değil sadece metal ve plastik)

soru 1 kesilen her faturayı sisteme girmek şart mı
soru 2 bize fatura kesen her firma bildirimini yapmak zorunda mı yapmazlarsa ne olur
soru 3 bazı firmalar faturada kilo belirtmiyor örnek hurda demir miktara 1 yazıp sadece tutarı giriyor
soru 4 bazı firmalardan karışık mal alıyoruz ve onlarda faturayı örn: hurda metal plastik miktar 1 tutar şeklinde kesiyor bu durumda girişi nasıl yapacağım

şimdiden teşekkürler

Arkadaşlar danışmanlığını yaptığım bir tesisimde naylon poşet oluşuyor.Ambalajlama sırasında zayiattan kaynaklı ve gelen hammaddenin ambalajları bunları presleyerek bir tat firmasına gönderiyorum. Bu atıklarımın bildirimlerini atık ambalaj beyanında mı göstereceğim.

@gokaydasdelen tehlikesiz atık tat tesisiniz sanıyorum faturaları kds ye girerken bahsettiğin karışık malzemeyi proses girdisi olarak girip malzemeler ayrıldığında hangi malzemeden ne miktarda çıkıyorsa ona göre proses çıktısı yapabilirsin.

Faturalarda miktarlarında yazılması için firmalarla görüşmelisin.

Her faturayı sisteme girmen senin için daha iyi olur çünkü çıkışlarınıda buna göre yapacaksın gün eğer çıkışın girişten fazla olursa zaten sistem buna izin vermez sıkıntı yaşarsın.

Aylık kütle denge raporlarına ilişkin onayların kaldırılması - 22.08.2016 10:06
[TBODY] [/TBODY]
Atık Yönetim Uygulaması içerinde yer alan aylık kütle denge raporlarına ilişkin onayların kaldırılması işlemleri aşağıda belirlenen koşullar çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

1- Geçici Faaliyet Belgesi almış ve süreci devam eden atık işleme tesislerinin, geçici faaliyet belgesi dönemi içerisinde (lisans alıncaya kadar olan dönem için) onay kaldırma talepleri uygun görülecektir.
2- Atık işleme tesislerinin yalnızca bulunduğumuz yıl içerisindeki (2016 yılına ait) onay kaldırma talepleri kabul edilecektir. Geçmiş yıllara ilişkin talepler değerlendirmeye alınmayacaktır.
3- Bakanlığımız ve İl Müdürlüklerimiz tarafından tespit edilerek atık işleme tesislerine resmi olarak tebliğ edilen hususlar çerçevesinde aylık kütle denge raporlarında düzeltilmesi gereken konuların olması durumunda, onay kaldırma işlemi gerçekleştirilebilecektir.
4- Onay kaldırma taleplerine ilişkin başvurular, bu duyurunun yayımlanma tarihinden itibaren veri.degerlendirme@csb.gov.tr adresinden e-posta ile veya “Atık Yönetimi Uygulaması” içerisinde yer alan “sorun bildir” kısmından yapılacaktır.

Yukarıda belirtilen hususların haricinde onay kaldırma talepleri uygun karşılanmayacak olup, aylık kütle denge raporlarının hazırlanmasında ve onaylanmasında azami hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde sorumluluğun işletme sahibine ve çevre görevlisine ait olacağı önemle duyurulur.