• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

tehlikesiz ve inert atık beyanı

Tuğba Coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Serbest
Merhaba Arkadaşlar,
Ocak sonuna kadar atık üreticileri İl Çevre müdürlüklerine atık beyan formunu doldurarak,göndermeleri gerekiyor.Ancak bu zamana kadar tehlikesiz ve inert atıklara dair herhangi bir çalışma yapmayan bir çok firma var.Bu beyan ilk defa yapılacağından birçok aksilikle ve eksiklikle karşılaşılacaktır sanıyorum.Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum.

Not:"Artık sürekli istemek yerine görüşlerimizi paylaşsak daha iyi olacaktır"

arkadaşlar anlamadığım bir nokta var.tehlikesiz atık beyanları yapılırken tehlikeli atık beyan sisteminde kullanılan şifre ve kullanıcı adı mı giriliyor.

Bu konudaki son gelişme nedir? En son yönetmelikte bazı maddelerin kaldırıldığı yazıyordu bakanlığın sitesinde. Bu yönetmelik tam olarak kimi bağlıyor her üretim yapan fabrika veya kuruluşu bağlıyor mu? Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim.

Tebliğin yürürlüğü durduruldu. Tebliğde kapsamda olanlar sadece üretim yapan yerler değil, o şekilde bir ibare yok Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin ekinde yer alan tüm tehlikesiz ve analiz sonucu inert çıkmış her türlü atığı ve bu atığı çıkaran yerleri kapsıyor. Bana göre bu kapsamda bir fabrika da yer alır, bir otelde.

Ya benim anladığım kadarıyla nasıl tehlikeli atıklar bildiriliyor, bundan sonra tehlikesizlerin de bildirilmesine yönelik bir sistem oluşturulmaya çalışıyor. Böyleyse mantıklı da bence.
Duyurularda bilgi sisteminin henüz hazır olmadığı, bu yıl içinde hazırlanması düşünüldüğü gibi bir ibare geçiyordu.

Cevap: tehlikesiz ve inert atık beyanı

Arkadaşlar;

Malumunuz bugün(17 Haziran ) itibariyle' Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanım tebliği' diye bir tebliğ yayınlandı.Bu tebliğin 15. maddesinde bahsi geçen atık ambalajlardan kasıt nedir?Plastik ambalaj atıklarının geri dönüşüm lisansı ile aynı manaya gelmeyecek mi bu lisans?Ben anlam veremedim.Halihazırda plastik ambalaj atıkları lisansı varken neden böyle bir tebliğ yayınlamaya karar vermişler?Bilgisi olan arkadaslardan yardım bekliyorum..Şimdiden tesekkürler..

evet doğrudur. ek 2 de verilen ambalaj atıkları, tehlikesiz atık geri kazanım lisansına değil ambalaj atığı geri kazanım lisansına tabi oluyor.

tüm plastik atıklar ambalaj atığı değildir, örneğin buzdolabı üretimi yapan bir fab.dan çıkan üretim artığı plastikler de olabilir ki bunları ambalaj atığı olarak değerlendiremezsiniz.

arkadaşlar merhaba,

ben bir doğalgaz çevrim santralinde görevliyim, 3 yıllık bir tesis ve geçtiğimiz günlerde kazan bakımı yapıldı,atık olarak kazan yıkama suları ve dipte çökelen kısımda ise kurum(yakıt doğalgazda olsa) bulunmakta. bunları bertarafı nasıl sağlanır. 10 03 20 tehlikesiz baca gazı tozu olarak sınıflandırmam söylendi, peki bertarafı nasıl olacak, yardımcı olurmusunuz lütfen...

10 03 20' yi İzaydaş yakma tesisine kabul ediyor. Onun dışında Bakanlığın çevre izinleri sayfasından alternatif firma arayabilirsiniz.

Ambalaj üretimi yapımı sırasında oluşan telefler ve fireler ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği içinde değerlendirilmiyor. Bunları bazı tehlikesiz atıkların geri kazanım tebliği içinde mi değerlendirmeliyim? Ambalaj atığı ve bu teleflerin geri kazanımı yapılıyor ise iki ayrı lisans mı almam gerekecek?