Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tehlikesiz ve inert atık geri kazanım tebliği yürürlülüğü durduruldu

Konu, 'Çevre Mevzuatı' kısmında Mehmet Ünlüdere tarafından paylaşıldı.

  1. Mehmet Ünlüdere

    Mehmet Ünlüdere CMNet Üyesi

    Tehlikesiz ve İnert Atıkların Geri Kazanımı Tebliğinin 12 inci maddesinin 3 üncü fıkrası ile 15 inci maddesinin yürütmesi durdurulmuştur.

    Mayıs 05, 2011
    Danıştay 6. Dairesinin kararıyla 12.05.2010 tarihli ve 27579 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Tehlikesiz ve İnert Atıkların Geri Kazanımı Tebliğinin 12 inci maddesinin 3 üncü fıkrası ile 15 inci maddesinin yürütmesinin durdurulduğu Hukuk Müşavirliği tarafından Genel Müdürlüğümüze bildirilmiştir.

    Mezkur tebliğin yürütmesinin durdurulduğunun Bakanlığımıza bildirildiği 25.04.2011 tarihi itibariyle; yeni düzenlenecek tebliğ yayımlanana kadar Bakanlığımız Merkez ve Taşra Teşkilatı tarafından işlem tesis edilmeyecektir.
     
  2. M. Hayri Cüneydi

    M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

    Ben maddeleri şöyle bir inceledim de yanlış algılamadıysam geri kazanım tesis kurulumu ile ilgili maddenin yürütmesi durdurulmuş durumda.Peki bu durumda biz çalıştığımız iş yerindeki tehlikesiz ve inert atıkların bertarafını nasıl sağlayacağız?Önceden kurulmuş ve anlaşma sağladığımız firmalarla devam mı edeceğiz?Bu kısmını çözemedim.
     
  3. Göksel Kurtuluş

    Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

    15. maddede "BuTebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer." ifadesi var. Bu durumda tebliğ şu an yürürlükte değil olarak anlıyorum. Başka türlü yorum getiren var mı?
     
  4. Mehmet Ünlüdere

    Mehmet Ünlüdere CMNet Üyesi

    evet göksel bey, tırnak işareti ile belirttiğiniz maddenin yürütmeliğinin durdurulması tebliğin de yürütmesinin durdurulduğu anlamını taşıyor.
     
  5. engin1502

    engin1502 Misafir

    15. madde
    "(1) Bakanlıkça yapılan denetimlerde, tesisin lisansa uygun olarak çalıştırılmadığının, mevzuatta istenen şartların sağlanmadığının, tesisle ilgili ölçümlerin düzenli olarak yapılmadığının veya kaydedilmediğinin tespit edilmesi halinde Bakanlık tarafından işletmeciye, tespit edilen aksaklıkların düzeltilmesi için aksaklığın önemine ve kaynağına göre bir ay ile bir yıl arasında süre verilebilir.
    (2) Süre verilmemesi durumunda derhal, süre verilmesi durumunda ise aksaklık düzeltilmemesi halinde bu süre sonunda faaliyet, Bakanlık tarafından kısmen veya tamamen durdurulur veya lisansı iptal edilir."

    "BuTebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer." bu ifade 5. madde geçiyor diye gördüm ben. eğer bir yanlışım varsa lütfen düzeltin.
     
  6. Göksel Kurtuluş

    Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

    R.Gazete No. 27579
    R.G. Tarihi: 12.5.2010

    Yürürlük
    MADDE 15 – (1) Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
     
  7. Nesibe Bahtiyar

    Nesibe Bahtiyar CMNet Üyesi

    Yani ne sonuç çıkaralım arkadaşlar bu karardan.Biz de tehlikesiz lisansı almak için başvurmayı düşünüyorduk.Ne yapmamız gerekiyor bu durumda?
     
  8. Göksel Kurtuluş

    Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

    Bence bu konuyu bakanlıkla görüşün.
     
  9. stefanel

    stefanel CMNet Üyesi

    ben bakanlıkla gçrüştüm. yeni tebliğ yayımlanana kadar bu konudaki başvurular değerlendirilmeyecekmiş. kısa sürede yeni tebliğ yayımlanır umarım. GFB almış tesisler de lisans için gerekli başvuruyu hemen yapsınlar. çümkü kazanılmış bir hakları var
     
  10. İbrahim Algül

    İbrahim Algül CMNet Üyesi

    Biz tehlikesiz ve inert atıkların geri kazanımı için GFB başvurusu için uygunluk yazısı almak için başvuracaktık ki tebliğ durduruldu. Firmalar bizden GFB veya lisans istemeye başladı. Bu durumda ne yapacağız. Bakanlığın aldığımız firmalara siz lisanlı firmalara atıklarınızı vereceksiniz deme yetkisi varmı şuan? ve bize tehlikesiz atık alamazsınız deme yetkisi var mı?
     
  11. Tuğba Coşkun

    Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

    GFB başvurusu yapmadan firmalarla anlaşmanız veya görüşmeniz işinizi zorlaştıracaktır.Firmalarınıza konu ile ilgili kararı göndermekten başka yapabilecek pek birşeyiniz yok yada aynı sektörde olan başka gerizanım tesisi ile geçiçi anlaşma yapıp firmalarınızı ona yönlendirmeniz gerekir sırf firmalarınıza yardım etmek amacı ile zaten atıkları size veremeyecekleri için onlar atıklarını verecek bir firma bulacaktır,siz bu durumu firmalarınıza yardımcı olarak kendi lehinize çevirebilirsiniz.Tabi sadece öneri bahsettiğim ..
     
  12. İbrahim Algül

    İbrahim Algül CMNet Üyesi

    Tuğba hanım teşekkürler. Ama sonuçta şirketler arası gizlilik vardır. hangi fiyata alındığı önemlidir. Fiyatları 3. kişilerin öğrenmemesi gerekiyor. Yeni tebliği beklemekten başka çare yok. Ama bakanlığın lisana vermemesi ve atıkları sadece lisanlı firmalara verilmesi şu an için kötü oldu. En azında yeni tebliğ çıkana kadar lisans şartı aramamaları gerekiyodu. Çalıştığım firma geri kazanım yapmıyor sadece ara depolama yapıyor. Lisans alabilmek için geri dönüşüm makinası kuruluyodu ki tebliğ durduruldu. Yeni yayınlanacak tebliğde toplama lisansı ve geri kazanım lisansı şeklinde olacakmış.
     
  13. Göksel Kurtuluş

    Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

    Bu zorunluluğu getiren tebliğ idi, şimdi yürürlük durdurulduğuna göre böyle bir yaptırımın da olmaması gerekir.
     
  14. belif

    belif CMNet Üyesi

    yeni tebliğin 15-20 gün içinde çıkacağı söyleniyor. Benim merak ettiğim tehlikesiz atık konulu çevre lisansının yeni yönetmelikle nasıl değişeceği, lisans kapsamından çıkacak mı, bilgisi olan arkadaşlar var mı?
     
  15. Tuğba Coşkun

    Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

    Fiyat ücretten bahsetmedim ki müşterileriniz var ise onlara yardım edin elden kaçırmayın demeye çalıştım..Şirketler arası gizlilik ile ilgili bir durum da yok bahsetitğim konuda sadece iş birliği şeklinde olabilir..
     
  16. İbrahim Algül

    İbrahim Algül CMNet Üyesi

    Belif, il çevre il görüşmemde tehlikesiz atıkların lisans konusunda çıkmayacak. İptal edilen tebliğde sadece geri gönüşüm yapan firmalar alabilmekteydi. değişecek olan tebliğde toplama ve geri dönüşüm lisansı şeklinde 2 ayrı lisans olacağı dendi bana.
     
  17. İbrahim Algül

    İbrahim Algül CMNet Üyesi

    Tuğba hanım teşekkür ederim cavabınız için.. çalıştığım firmanın ilgilendiği atıklarda rekabet çok olduğu için dediğiniz biraz riskli. Eğer tebliğ durdurulduysa il çevrenin yaptırımıda olmamalı. İl çevre ile görüşmemde bana firmalar lisanlı firmalara vermeye devam edecek dediler. Ee biz ne yapalım yıllardır çalıştığımız firmalar var. Şimdiye niye almadınız bu lisansı diyeceksiniz. Ciddi yatırımlar gerekiyo geri kazanım birimi kurulması gerekiyodu. Tebliğin değişmesini bekledik ama o süre zarfında değişmedi. Değişmeyincede bizde geri kazanım ünitesi kurmaya başlamıştıkki tebliğ durduruldu.
     
  18. stefanel

    stefanel CMNet Üyesi

    şuan yürürlükte öyle bir yönetmelik olmadığı için yeni tebliğ yayımlanana kadar bu konuda bir gfb de gerekmiyor diye düşünüyorum.
     
Tehlikesiz ve inert atık geri kazanım tebliği yürürlülüğü durduruldu konusuna benzer içeriklerimiz
  1. tehlikesiz ve inert atık geri kazanımı ile ilgili

    Merhaba ben ambalaj atığı geri dönüşümü ve tehlikesiz ve inert atık geri kazanımı yapan bir plastik geri dönüşüm firmasında çalışıyorum Ek 1'e mi yoksa Ek 2 ' ye mi tabi olduğum uz konusunda çelişki içindeyiz. Bu konuda net bir bilgi alabilirmiyim. Teşekkürler
  2. tehlikesiz ve inert atık geri kazanım tebliği

    Bu tebliğ kapsamında lisans aşamasında istenilen teknik uygunluk raporunda geri kazanım ürünlerinin etiketleme ve ambalajlama bilgilerinden bahsedilmiş hurda sektöründe böyle bi uygulama varmı dır?Birde öğütme sonrası oluşacak atıkların standarda uygun poliklorlu bifenil tayininden bahsedilmiş bu zorunlumudur bunu kimse bilmiyo bakanlık dahil
  3. Tehlikesiz inert atıkların geri kazanım lisansı için istenen şartlar

    Arkadaşlar merhaba; Firmamızın TAT lisansı bulunmaktadır, fbu lisansa ek olarak tehlikesiz inert atıkları geri kazanım tebliğinde ( demir çelik hurdalarını ) almak istiyor bunun için firma olarak sağlamamız gereken şartlar nerlerdir arkadaşlar . teşekkürler.
  4. Ambalaj Atığı geri Kazanım, Tehlikesiz atık geri kazanım

    Ambalaj Atığı geri kazanım ve tehlikesiz atık geri kazanım tesislerine çevre görevlisi gereklimi ? Bu tür lisansa sahip tesisler danışmalık firmalarla çalışmak zorundalar mı?
  5. Tehlikesiz atık geri kazanım

    Arkadaşlar gfb başvurusunda tehlikesiz atık geri kazanım atık kodları seçerken bir sınırlama var mı?İstediğimiz kadar seçebiliyor muyuz?.Seçtikten sonra atık beyanı yaparken eğer seçtiğimiz atıktan firmaya atık gelmemişse sorun olur mu?