Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

tehlikesiz ve inert atıkların yöntemi atık yönetim planı hakkında bir soru

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında cevresahibi tarafından paylaşıldı.

 1. cevresahibi

  cevresahibi Misafir

  tehlikesiz ve inert etıklarının kontrolü tebliğinde, atık üreticisinin yükümlülüklerinin ilk maddesinde "Tehlikesiz ve inert atık üretimini en az seviyeye indirecek şekilde gerekli tedbirleri almak, tesisinden kaynaklanan tehlikesiz ve inert atıkların geri kazanımına yönelik atık yönetim planı hazırlamak ve hazırlanan yönetim planını uygulamakla," sorumludur denilmiş.

  bu atık yönetim palanını hazırlayan oldumu ve belirli bir format varmı? atık yönetim planı il çevre müdürlüğüne onaylatılıyor mu?

  konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
   
 2. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Böyle bir planın formatı yok. Ben de bu planı hazırlayacağım. İlk olarak yapmayı düşündüğüm firmadaki teklikesiz/inert atıkları belirlemek, Atık Yönetimine İlişkin Genel Esaslar Hk. Yön.te belirtilen atık kodlarına bakarak kodlarını belirlemek ve bunların atık oluşumunun azaltılması için yapılan çalışmaları belirtmek, ve verilen lisanslı tesisler.
  Burda şöyle sorunlar çıkıyor;

  Tehlikesiz/inert atıkların kapsamı çok geniş, atıl durumdaki mobilya da bu kapsama girer, kullanılmış sac da. Üretim artıkları çıkıyorsa bunlar yazılabilir, ama üretim yapmayıp örn. hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalar için durum çok da kolay olmayabilir.
  Verilen lisanslı tesisleri yazarken biraz sorun olabilir çünkü çıkan her tehlikesiz atık türü için lisanslı tesis yok.

  Tehlikesi/inert atık yönetim planı hazırlayan veya bu konuda görüşü olan arkadaşlar paylaşırlarsa iyi olur. Denetimlerde bu plana da bakılacak ve her firmanın bu konuda bir çalışma yapması gerekiyor.
   
 3. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Atık Yönetim Plânının müdürlüğün sitesinde bir formatı olması lâzım. İsterseniz oradan bir bakım. zaten forma benzeyen bir şey, bir de örnek bulunulabilirse daha açıklayıcı olabilir.
   
 4. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Bakanlığın sitesindeki tehlikeli atıklar için atık yönetim planı formatı var. Zaten benim hazırlayacağım plan da onun akışını izleyerek olacak.
   
 5. cevresahibi

  cevresahibi Misafir

  ancak bu form bakanlığa onaylatılmayacak. atık yönetim planaı bana göre tam olarak tesis içi inert atık yönetimini karşılamayacaktır. bunun yerine tesis içi tıbbi atık yönetim planı baz alınarak hazırlanması daha uygun olacak gibi gözüküyor.
   
 6. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Evet, tıbbi atıklar için yapılan ünite içi atık yönetim planını örnek alıp, onu atık çeşitleri ve kodları ile detaylandırmak daha uyugn olacaktır. Teşekkürler.
   
 7. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Gönderilen atık yönetim planının onaylanması uzun sürüyor mu?Bununla ilgili bir belge gönderecekler mi?
   
 8. Nuray Bilaloğlu

  Nuray Bilaloğlu CMNet Üyesi

  arakadaşlar içinden çıkamadım yardımcı olursanız sevnirim

  ''tehikesiz atıkların dışına kalan atıkların biriktirileceği konteynırların, yağ ile kontemine olmuş yüzeyi temizlemek için hazneli tavanın,radyasyon cihazının... renkli fotoğrafları ''

  bu madde tehlikesiz atık toplama ayırma izni için gerekli maddelerden bir tanesi burdaki hazneli tavanın cümlesinde ne anlatılmak istenmiş acaba bilen varmı.
   
 9. erman

  erman CMNet Üyesi

  Bahsettiğiniz madde nerede geçiyor acaba ?
   
 10. Nuray Bilaloğlu

  Nuray Bilaloğlu CMNet Üyesi

  BAzı tehlikesiz atıkların geri kazanımı tebliğinne göre toplama ayırma izni için hazırlanacak dosyada istenen begelerden bir madde.

  bazı Tehikesiz atıkların geri kazanımı Tebliğinde belirtilen şartların yerine getirilmesi şartı ile yukarıda belirtilen evrakları içeren dosyanın il müdürlüğümüze sunulmasına mütaakip işlemlerniz değerlendirmeye aınacaktır. denmiş sanırım il çevre vermiş bu kağıdı
   
 11. erman

  erman CMNet Üyesi

  Bulunduğunuz ilin müdürürlüğü kendi inisiyatifinde istemiş olmalı herhalde.

  Bahsedilen tavayı tehlikeli atık maddelerin geçici depolanmasında da bazı işletmeler kullanıyor.
  Özellikle akıcı olan yağ,boya vs gibi tehlikeli maddelerin, zemin beton dahi olsa akmaması için sacdan yapılmış tava içinde ayrı kaplarda depolanması yapılıyor.

  Burada da bahsedilen; üzerine yağ bulaşmış maddelerin içinde temizlenmesi amacı ile sacdan yapılmış tava istemeleri.
  Hazneli denmesinden kasıt ise akıcı maddenin tava üzerinden akıp gitmemesi için belli derinliğe sahip olmasıdır..

  Örnek için fotoğraf baktım ama bulamadım.Daha sonraki günlerde danışmanlığını yaptığımız işletmelerden fotoğrafını çekip yükleyebilirim eğer acil değilse.
   
 12. Nuray Bilaloğlu

  Nuray Bilaloğlu CMNet Üyesi

  çok teşekkür ederim çok faydalı oldu. yani gittiğiniz bir ara resim çekip koyarsanızda daha mükemmel olur tabi
   
tehlikesiz ve inert atıkların yöntemi atık yönetim planı hakkında bir soru konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Tehlikesiz ve inert atıkların geri kazanımı tebliğinde değişiklik taslağı

  Arkadaşlar herkese merhaba, Tehlikesiz ve inert atıkları geri kazanımı tebliğinde değişiklik taslağı yayınlandı bu taslağın 14. maddesi 3.fıkrasında "Bu tebliğde tanımlanan tehlikesiz ve inert atık geri kazanım tesislerine çevre lisansı Bakanlık, atık metal toplama tesislerine toplama izni İl Çevre ve Orman Müdürlükleri tarafından verilir." ibaresi yazılmıştır. Bu madde kapsamında...
 2. tehlikesiz ve inert atıkların geri kazanımı lisansı

  merhaba arkadaşlar, tehlikesiz ve inert atıkların geri kazanımı tebliği 4. bölümün 4.maddesinde "geri kazanım tesislerinden elde edilecek ikincil ürünün özellikleri ve bu ürünün kullanılabilirliğini içeren tekni bir raporun çevre lisansı için istenen belgelerle birlikte sunulması gerekir." ibaresi yer almaktadır. Buradaki teknik raporu kim hazırlamaktadır? Yardımcı olabilirseniz...
 3. tehlikesiz ve inert atıkların geri dönüşüm lisansı

  merhaba arkadaslar; çalıstığım firmanın plastik ambalaj atıklarının geri dönüşümü lisansı var..tehlikesiz ve inert atıkların geri dönüşüm lisansını da almak istiyoruz..bunun yasal prosedürü nedir?nasıl bir yol izlememiz gerekiyor??yardımcı olursanız sevinirim..
 4. Entegre atık yönetim planı hakkında herhangi bir çalışma yapan var mı?

  Entegre atik yÖnetİm plani hakkinda herhangİ bİr ÇaliŞma yapan varmi_?
 5. Tibbi atiklarin kontrolü yönetmeliği ünite içi atik yönetim plani....

  Arkadaşlar hastaneler için hem endüstriyel atık yönetim planı hem de ünite içi atık yönetim planı mı hazırlamamız gerekiyor yoksa sadece ünite içi atık yönetim planı yeterli mi ? Ve elinde örnek ünite içi atık yönetim planı olan var mı acaba?