Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tekstil atiği tat ve geri kazanim lisansi alimi

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında esineray tarafından paylaşıldı.

 1. esineray

  esineray CMNet Üyesi

  MERHABA ARKADAŞLAR,
  ÇALIŞTIĞIM FİRMADA TEKSTİL ATIĞI ( KIRPINTI KUMAŞ, KULLANILMIŞ KIYAFET VB.) GERİ KAZANIMINDAN İPLİK ÜRETİMİ YAPMAKTAYIZ.
  BUNA BİNAEN SADECE KIRPINTI KUMAŞ ATIĞI ALIMI YAPACAK OLMAMIZA RAĞMEN TEHLİKESİZ ATIK TOPLAMA-AYIRMA LİSANSI ALINMASI GEREKİR Mİ?
  TEHLİKESİZ ATIK GERİ KAZANIM BELGESİ ALACAĞIZ FAKAT TOPLAMA AYIRMA DA ALMAM GEREKİYOR MU BİLEMEDİM??
   
 2. mcelebi

  mcelebi CMNet Üyesi

  Tehlikesiz atık ise, örneğin kağıt naylon, tahta palet bunlar için sadece alış satış faturalarınızın veya fişlerin olması yeterli diye biliyorum esin hanım
   
 3. esineray

  esineray CMNet Üyesi

  @mcelebi BEY KONUYA TAM HAKİM DEĞİLİM O NEDENLE RİCA ETSEM BİRAZ DAHA AÇIP YAZABİLİR MİSİNİZ ? TEŞEKKÜRLER :harika:

  Firmam sadece tekstil atığı ( kırpıntı kumaş ) alıp, onu tekrar elyaf haline getirip renk renk ipliklere dönüştüren bir firma. buda tehlikesiz atık geri kazanımına giriyor. Tekstil atığı çıkaran fabrikalardan bu atıkları aldığımız için patronumuz toplama ayırma lisansıda almamız gerektiğini düşünüyor. Fakat, biz zaten tek cins atık alıyoruz, oda kırpıntı kumaş.. yani 04 02 22. Bunun için TAT belgesi alınması bana gerekli değil gibi geliyor. yanlış mı düşünüyorum acaba ?

  bilgisi olan yok mu acaba :(
   
 4. fatih boztepe

  fatih boztepe CMNet Üyesi

  Bölgemizde kumaş değil de örneğin hayvansal ürün geri kazanımı yapan firmamız için lisans aldık. Toplama araçlarına lisansta almadık. Böyle bir istekte olmadı. Kanaatimce direk fabrikadan kumaş atığı almanız için TAT almanıza gerek yok, ama bu bölgesel olarak değişebilir. Çevre İl Müdürlüğüne sorun derim. Yada lisans alımı öncesinde zaten GFB başvurunda uygunluk yazısı için geldiklerin de size eksiklik olarak bunu direk toplayamazsınız derler sizde toplama ayırma tesisi işaretlemenizi de yaparsınız. İstenilen şartları sağlayarak tekrar uygunluk başvurusu yaparsınız.

  Toplama ayırma tesisi demek karışık olarak da işletmelerden alınan bazı atık gruplarını ayrıştırmak için gereklidir diye düşünüyorum. Fabrikalardan alınan ambalaj atığında bu durum söz konusu olacaktır.
   
 5. esineray

  esineray CMNet Üyesi

  sadece 04 02 21 ve 04 02 22 yani işlenmemiş,işlenmiş tekstil atıkları alıyoruz direk fabrikalardan.. bana da toplama ayırma belgesi alınması gerekli değil gibi geliyor çünkü ayırdığım bir şey yok .. çuval içindeki kumaş parçalarını renklerine göre ayırıyoruz ama bu yönetmelikteki ayırma tanımına uygunluk teşkil etmiyor. tek tip atığın içinde renk ayrımı yapıyoruz çünkü.. yinede emin değilim tabi.. :(

  @fatih boztepe çok teşekkür ederim.
   
 6. Uğur Özalp

  Uğur Özalp CMNet Üyesi

  Esin Hanım Merhaba,

  Tesisiniz nerede ve hangi tür atıkların ne fiyatlar ile kabulünü yapıyorsunuz bilgi alabilirmiyim? Atıklarınızı tatlardan alırsanız bir sıkıntı yok ama atık üreticisinde alacaksanız tat lisansınızın olması gerekir.
   
 7. nida33

  nida33 CMNet Üyesi

  arkadaşlar merhaba çalıştığım tesisin izin lisansı yenileme başvurusu yapacağım bunun için gerekli olan evraklar sadece ek 3c deki evraklarmı tesiste kapasitede isimde herhangi bir değişiklik yok sadece süre bitimi var