• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tekstil atiği tat ve geri kazanim lisansi alimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

esineraydemir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Petrol
MERHABA ARKADAŞLAR,
ÇALIŞTIĞIM FİRMADA TEKSTİL ATIĞI ( KIRPINTI KUMAŞ, KULLANILMIŞ KIYAFET VB.) GERİ KAZANIMINDAN İPLİK ÜRETİMİ YAPMAKTAYIZ.
BUNA BİNAEN SADECE KIRPINTI KUMAŞ ATIĞI ALIMI YAPACAK OLMAMIZA RAĞMEN TEHLİKESİZ ATIK TOPLAMA-AYIRMA LİSANSI ALINMASI GEREKİR Mİ?
TEHLİKESİZ ATIK GERİ KAZANIM BELGESİ ALACAĞIZ FAKAT TOPLAMA AYIRMA DA ALMAM GEREKİYOR MU BİLEMEDİM??

Tat belgesi alınmalı mı? Yoksa GDT ye verilebilir mi? Ben de yetkili makamlardan alınacak görüşü merak içerisindeyim.
Eğer TAT a gerek yoksa, farklı atıklarda şansımı deneyeceğim :)

@esineray
Esin Hanım Merhaba, bu tat belgesi ile ilgiki araştırma yaptım. Bazı tehlikesiz atiklarda tat belgesi gerekmiyor. Örnek verecek olursak;
01 04 99 Başka bir şekilde tanımlanmamış atıklar
01 05 Sondaj Çamurları ve Diğer Sondaj Atıkları
01 05 04 Temizsu sondaj çamurları ve atıkları gibi atiklarda tehlikesiz atik toplama ayirma belgesine gerek yoktur. Yonetmelikte sizin paylaşmış olduğunuz yazı bununla ilgili ama diyelim ki üretici kumaş üretimi yaparken kumaş atığı(işlenmiş tekstil elyafi atığı) bunu tat belgesine sahip birine vermek zot

@Olgaç Sürmelihindi

@Olgaç Sürmelihindi bey merhaba, düzce il çevreye sordum gerek yok dendi, bakanlığı aradım gerek yok dendi ama elimde yazılı belge yok malesef.. onuda uygunluk için denetime geleceklerinde tekrar gündeme alıp yazılı şekilde talep edeceğim.. Oldu ki kırpıntı alacağım firmalarda bir sorun olursa belgeyi göstereceğim.. çözümü böyle buldum açıkçası.. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. gerekirse Tat belgeside alınır sorun değil ama zorunlumu değilmi o kısmı il çevre gelince öğreneceğiz..

Denetimimi dün itibari ile atlatmış bulunuyorum. :harika: il çevre yetkilileri TAT lisansı hakkında gerek yoktur şeklinde cevap verdiler fakat bunun yazılı şeklini de alacağım. cevap bekleyen arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir umarım. tabi bu cevabı yazılı şekilde elime aldığımda kesinlik kazanacak.

Esin hanım, zaten geri kazanım lisansı alıyorsunuz ambalaj atığı dışındaki atıkların geri kazanımında toplama ayırma alınması zorunlu değil. İstediğiniz her yerden bu atıkları alabilirsiniz firma olur toplama ayırma tesisi olur. Geri kazanım yapan birçok firmaya hizmet veriyoruz daha aksine toplama ayırma belgesi olan firmamız, geri kazanım lisansı alınca toplama ayırma belgesi il müdürlüğünce iptal edildi gerek kalmadığı için.

Bilgilendirme için teşekkür ederim @Yasemin Kocabey hanım. sözel olarak mutabıkız fakat belge olarak muallaktaydık, sizin belgenizin iptal edilmesi örneği ile daha da bir netlik kazandı. hangi il acaba iptali yapan ?

Ben hala alınması gerektiğini savunuyorum. O zaman tat belgesini kaldirsinlar kökten. Bakanlık bence ne dediğini bilmiyor. Tebliğde bazı tehlikesiz atıkları geri kazanima direk verebilirsiniz diyor. Bu tekstil veya plastik atiklar icin geçerli değil. Hem yasemin hanim sizin dediginizede katilmiyorum adi üstünde toplama yapiyorsunuz yani tat belgesi alinmasi gerekli. Bende bakanlikla görüşeceğim ve yazılı belge isteyeceğim.

@Olgaç Sürmelihindi bey, burda konuya açıklık getirmek adına bilgilerimizi tecrübelerimizi paylaştığımızı düşünüyorum ve bende size katılıyorum. kesin çözüm tabi ki resmi görüş yazısıdır. mantıksız hareket etmek tabiki istemeyiz @tuubabdullah bey. Mantıklı hareket etmek adına bu portaldan paylaşımlarımı yapıyorum. güvenip iş yapmaktan ziyade öğrenmek amaçlı sorulmuş bir soru idi.. ama önerinizi şahsım adına tabiki dinleyeceğim. teşekkür ederim.

@esineray size karşı bir fikir beyan etmedim yanlış anlaşılmak istemem, sadece Kayseri deyince sıkıntılı olduğu için (kayseridesiniz anlamanız lazım beni)...

Herkese merhaba, tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi alınması ile ilgili bir madde paylaşacağım. Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanım tebliğinde dördüncü bölüm madde 13-3. Bendinde bu tebliğde tanımlanan tehlikesiz atık geri kazanım tesislerine bakanlık tarafından çevre lisansı; tehlikesiz atık ve metal hurda toplama ayırma tesislerine il müdürlükleri tarafından 7. Maddenin 1. Fıkrasının d bendinde düzenlenen belge verilir. Metal hurda ıslah/geri kazanım tesislerinin toplama ayırma faaliyeti için il müdürlüklerinden belge almaları şartı aranmaz. Olay budur☺

@Gülay
Aynen öyle. Diğer atiklarda tat belgesine ihtiyaç var. Zaten bakanlikla görüşme halindeyim onlardanda yazi almaya çalışacağım

@salih3838
Vallahi kardeşim işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz ama yiyeceği ceza daha büyük tat belgesi 500 tl. Ona göre düşünmek lazım hem ben danışmanlık sektöründe değilim artık:)

@salih3838
Vallahi kardeşim işimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz ama yiyeceği ceza daha büyük tat belgesi 500 tl. Ona göre düşünmek lazım hem ben danışmanlık sektöründe değilim artık:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...