• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tekstil sektöründe muhtemel en iyi teknikler

M. Hayri Cüneydi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ARFEN ALUMİNYUM SAN. VE TİC. A.Ş.
Arkadaşlar merhaba;

Konuyu yanlış yere açmış olabilirim.Kusura bakmayın.Tekstil Sektöründe Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol Tebliği uyarınca bu yıl sonuna kadar İl Çevre Müdürlüklerine vermemiz gereken "Muhtemel En İti Teknikler (MET)" ile ilgili formları doldurmuş arkadaşlar var ise şirket isimlerini belirtmeden yayımlama şansları var mı acaba?Az bir zaman kaldı ve bir dünya şey istiyorlar.Mesela proses akım şemasını sade bir şekilde değil de yakıtından tutun elektriğine,atığına kadar her şeyiyle istiyorlar.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Amacım armut piş ağzıma düş yapmak değil sadece kendime bir yol çizmek.Herkese iyi çalışmalar ve iyi günler diliyorum.

Temiz Üretim Planı içinde MET kısmında bu yazı belirtilmiştir, planı burda paylaşmam etik olmaz yalnız. Onay Kırklareli İl Çevre Müdürlüğünden.

@M. Hayri CÜNEYDİ

Selam ben tekstil sektorunde dokuma boyahanesinde mekanik bakım sorumlusuyum
kostik geri kazanımla ilgili size yardımcı olabilirim bomesi dusuk olan kostik ten istenilen bomede kostik alabliyoruz. bunun yanında arıtma işleminde kostik içindeki suyu 7 ile 10ph arasında geri alıyoruz. arıtma işleminde işletmedeki kullanılan temiz suyu sistemde 70-100 derece ıstabiliyor enerji tasarrufunda bulunuyoruz. kullanılan kostigi yuzde 75 oranında tekrar kullanıma hazırlıyoruz. eger boyle bir sey dusunuyorsanız size yardımcı olabilirim. bu konuda yabancı sistemler var ama biz bu konuda arge yaparak işletme calısma hızına uygun olarak sistemi hızlandırıp bir kac degişiklik yapıp hem kostik kazınımda hemde enerji tasarrufunda bayagı bir yol aldık. kolay gelsin cep: 05428413475

İl müdürlüğü tarafından gönderilen eksiklik yazısında, planın tekrar sunulması için bir süre belirtilmemiş ve tebliğde ise sadece onaya sunma tarihi (31.12.2012) ile ilgili bir sınırlama bulunmaktadır. Gelişme raporunun sunumu için ise “temiz üretim planının onaylanmasını müteakip her yıl” denilmektedir. Tebliğde planın onaylanması için bir süre sınırlaması da göremedim.
Yani 31.12.2012 tarihinde planını onaya sunan ve süre belirtilmeksizin eksiklik yazısı gönderilen tesislere planı tekrar sunmadığı için cezai işlem uygulanabilir mi?

Zorunlu Kostik MET i için Bakanlığa görüş yazısı yazdık, her zamanki gibi cevap gelmedi! Başka fabrikalardan duyduğum kadarıyla bir oranın altında kalınca kostik geri kazanımı gerekmiyormuş ama o oran nedir tebliğde göremedim, bilen var mı acaba?

@Aylin Alıcı
Oran derken ne demek istiyorsunuz? Trakya da bir merserize işlemi yapan kostik geri kazanımını uyguluyor.