Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Terden içme suyu elde edilebilecek

Konu, 'Buluşlar ve Mucitler' kısmında Gökhan Arıcan tarafından paylaşıldı.

 1. Gökhan Arıcan

  Gökhan Arıcan CMNet Üyesi

  [​IMG]

  İsveç’te, terli kıyafetlerdeki nemi içme suyuna dönüştüren bir makine üretildi.

  Artık terden içme suyu elde edilebilecek.

  Makine, terin çıkması için kıyafetleri döndürüp ısıtıyor daha sonra çıkan buharı, yalnızca su moleküllerinin akışına izin veren özel tasarlanmış bir membrandan geçiyor.

  Makine, Göteborg’da kullanılmaya başlandı.

  Ter suyundan içme suyu üreten aletin yaratıcıları, kullanılmaya başlandıktan sonra 1000’den fazla kişinin ‘başkalarının terini içtiğini’ söyledi.

  Üreticiler bu yöntemle elde edilen içme suyunun musluk suyundan daha temiz olduğunu ifade ediyor.

  Makine, Unicef’in tüm dünyada 780 milyon kişinin temiz suya erişiminin olmadığı gerçeğine dikkat çekmek için başlattığı bir kampanya için üretildi.

  Makinenin tasarımcısı ve üretimcisi Mühendis Andreas Hammar, bölge halkının televizyonlarda gördüğü bir isim.

  Televizyonda teknoloji programı Mekatronik’i de sunan Hammar, ‘ter makinesinin’ en önemli parçasının HVR adlı şirket ve İsveç Kraliyet Teknoloji Enstütisi tarafından ortak üretilen yeni su arıtıma bileşeni olduğunu belirtiyor.

  BBC’ye konuşan Hammar, ‘bu tekniğe membrane danıtma deniyor. Goretex’e benzeyen ve yalnızca buharın geçişine izin veren, bakterileri, tuzları ve kıyafetin lifleri ile diğer cisimleri tutan bir madde kullanıyoruz’ dedi.

  Alıntı: Doğa Haber
   
 2. Gül Can

  Gül Can Çaykur Sevdalısı

 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bu durumda İsmail Türüt için "Doğal kaynak" diyebiliriz. :D

  264427.jpg
   
 4. Şeyma Huyut Eyigün

  Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

 5. Uğur B.

  Uğur B. CMNet Üyesi

  Keske cihazin kendisinide gorebilseydik
   
 6. Orkun Mumcu

  Orkun Mumcu CMNet Üyesi

  deodorantlar tarihe karışıyor
  2020 yılında herkes koltuk altında arıtma sistemi kurmak zorunda:::)))
   
  Akif Güvercin ve Sena ÇETİNKAYA bunu beğendi.
 7. Hatice Özbir

  Hatice Özbir CMNet Üyesi

 8. Gökhan Arıcan

  Gökhan Arıcan CMNet Üyesi

  Cihazı bende araştırdım ama bulamadım. Bulursam paylaşırım :)
  Anlaşılan böyle mucitler varken susuz kalmayız :)
   
 9. Uğur B.

  Uğur B. CMNet Üyesi

  dağcılar, askerler, kamp yapanlar için ideal bir sistem olabilir, geliştirilebilirde. neticede kişinin kendi terinden yapıyor. ama nasıl yapıyor onu anlatmamışlar.
   
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

 11. Gökhan Arıcan

  Gökhan Arıcan CMNet Üyesi

  Hatta icadın yapıldığı şehir çok soğuk olduğu için makinenin yanına egzersiz bisikletleri yerleştirmişler, gönüllüler deliler gibi bisiklete binip terliyormuş. Ancak şöyle devam ediyor mucit " Makine hiçbir zaman toplu üretime girmeyecek. Su arıtma ilaçları gibi daha iyi çözümler var.”
   
 12. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  ''Makine, Unicef’in tüm dünyada 780 milyon kişinin temiz suya erişiminin olmadığı gerçeğine dikkat çekmek için başlattığı bir kampanya için üretildi.''

  Zaten bu şekilde su ayrıştırıcı cihazlar mevcuttu, kaynak ister deniz suyu olsun ister ter... Olayı bu şekilde yansıtmaları yukarıdaki cümlenin bir gereği olarak dikkat çekmeyi istemek olsa gerek.

  Hatta aslında bunun için makineye bile gerek yok lisede gördüğümüz fizik dersindeki bilgiler bunun için yeterli olur sanıyorum. Aslında sorun su elde etmek değil; sorun, bir bardak suyu elde etmek için harcadığımız maliyet.

  Hep yapay olarak altın elde edilemez diye bize öğretildi çünkü insanlar gecmişte en cok bunun üzerinde uğraştı ve başaramadı ve başarılamayacağına inanıldı. Halbuki durum şudur, laboratuvar ortamında 1 gr altın elde etmek için harcanan maliyet 1gr altının değerinden çok çok daha fazla...

  Altın olayının aynısı su içinde geçerli...1 bardak su elde ederken buhar oluşturmak için yakacagınız yakıt şu an için 1 bardak suyun maliyetine değmiyor.

  Bu kadar deniz suyu varken parası olanın gelecekte susuz kalacağını hiç sanmam, parası olmayan ise simdi bile suya muhtaç zaten.
   
Terden içme suyu elde edilebilecek konusuna benzer içeriklerimiz
 1. içme ve kullanma suyu arıtımı

  Arkadaşlar daha önce grubada sormuştum ama çok istediğim cevapları alamadım :) İçme ve kullanma sualrın arıtımı, kimyasal kullanımı ,RO gibi konularla ilgili nette kaynak aramaktayım, makale , teknik doküman gibi. Okuldayken bu konuları içeren Çevre kimyası kitbamız vardı ama işteyken netten yararlanabilecğim kaynakları arıyorum. Görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.
 2. İçme Suyu Projesi

  İçme Suyu Projesi için İller Bankası Şartnamesi'ni nette bulamadım. Elinde olan varsa sevinirim.
 3. Çift su hattı fikri: içme suyu hattı ve temizlik suyu hattı

  Arkadaşlar ilerdeki kaynak sağlama, ulaştırma ve arıtma gibi problemlerin çözümü çevre mühendislerinin projeleriyle sağlanabiliyor. Bu konuda bir önerim olacak dikkate alırsanız sevinirim. Bilirsinizki belediyelerin su şebekeleri tek hatlı yani tatlı su klorlanarak hem içme hem de temizlik için kullanmak üzere evlere dağıtılıyor. Farkettiğim kadarıyla bir evde kullanılan suyun büyük bir...
 4. Içme suyu kalitesi ne olmalı ?

  İçme Suyu Kalitesi Ne Olmalı? İnsan yaşamında en önemli madde olan içme suyunun kalitesi konusunda kişilerin anlayışı farklı farklı olabilir.40-50 yıl önce tabiatta gördüğümüz akar sulardan korkmadan su içilirmiş. Bugünkü su bilgimiz ile geçmişe baktığımızda ve insanların bilmeden içtiği suları düşündüğümüzde cahil cesareti deyimi aklımıza gelir. Tabii ki 50 yıl önce doğa bu kadar...
 5. Yürürlükte Içme suyu elde edilen veya elde edilmesi planlanan yüzeysel suların kalitesine dair yönetmelik

  İÇME SUYU ELDE EDİLEN VEYA ELDE EDİLMESİ PLANLANAN YÜZEYSEL SULARIN KALİTESİNE DAİR YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 29.06.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28338 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı, içme suyu elde edilen veya elde edilmesi planlanan yüzeysel sular ile ilgili esasları, kalite kriterlerini ve bu suların içme ve kullanma suyu olarak kullanılabilmesi için uygulanması gereken arıtma...