• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Termik santrallerde emisyon oranları

energyeng

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İTÜ
Merhaba arkadaşlar,
kömüre dayalı termik santrallerde kurulu güce göre emisyon oranı ya da birim başına emisyon (karbon) miktarı nedir? Yardımcı olabilir misiniz? Konuya çok yabancıyım. Termik santrallerden salınan emisyon miktarı neye göre belirleniyor? Türkiyedeki santraller için ortalama bir değer var mı?
Şimdiden çok teşekkürler

Türkiye' deki termik santraller için ortalama bir emisyon miktarı söylenemez. Her termik santralin belirli bir kurulu gücü vardır. Emisyon miktarı her termik santral için farklı bir değerdir. Her kirletici için emisyon hesaplayabilmen için (SO2, CO2 vs. gibi) emisyon faktörlerine ihtiyaç vardır ve bu emisyon faktörleri esasen her bir kömür için farklı değerler olabilir. Çünkü her bölgedeki kömürün nemliliği olsun içindeki karbon ve diğer elementler için olsun farklılıklar mevcuttur. Fakat her bölgede bu çalışmayı yapmak güç olabilir. Tabi kullanacağınız yere göre de değişebilir. Eğer ödev, bitirme projesi için lazımsa emisyon faktörlerini EPA dan ulaşabilirsiniz.
Türkiye' deki termik santraller için bilgi bulmak istiyorsan yapılan bir çok çalışma var. Bu çalışmalarda termik santrallerin kurulu güçleri emisyon miktarları, hatta her bir kirletici için emisyon miktarlarını bulabilirsiniz. İster google a ister sciencedirect.com a coal-fired power plants in Turkey diye yazarsanız bir çok akademik çalışmaya ulaşabilirsiniz. Yabancı kaynaklardan dil konusunda sıkıntı çekerseniz Türkiye' de de bir çok makale ve çalışma mevcut.

Bilgi icin cok tesekkurler. Bu veriler hazirlanan bir programin mantikli calisip calismadigini test etmek icin gerekli. Programa alt ve ust sinir degerleri girip buna gore carbon alimi veya satimi hesaplattirilacak. Yeni kurulacak bir santralin yatirim karari ile ilgili. Ben programi kodladim. Ancak programin dogru calisip calismadigindan emin olmak istiyorum. Diger bircok parametre gibi buna da ort bir deger girip programi calistirmak istiyorum. Mumkun mudur? Linyit komuru 2200 cal nem ve kul orani yuksek. Bilginiz varsa ort bir deger soyleyebilirsrniz cok sevinirim.

Rica ederim fakat çok yardımcı olamayacağım. Ortalama bir değer söyleyemem. Çünkü benim bilgilerimde böyle bir veri mevcut değil. Söylersem tamamen sallama bir değer olur o da sizi yanıltabilir. Kusura bakmayın. Ama ille ortalama değer derseniz dediğim gibi internetten Türkiye' deki termik santrallerin verilerini toplu olarak (belki 3-5 istisna dışında) içeren çalışmalar bulabilirsiniz. Oradan bir ortalama değer elde edilebilir. Fakat yanıltıcı olacağını düşündüğümü de belirteyim. İyi çalışmalar.

@Caner Alabay çok teşekkürler makalelerden işime yarayacak birşeyler buldum. İyi çalışmalar

@Dejavu Dokuman icin cok tesekkurler...

Merhabalar,
2.1.3. Emission function' deki emisyon hesaplaması için verileri nereden alabilirim? Yardımcı olabilir misinz?

Ekli dosyalar

• Zhao et al., 2013.pdf
    362.3 KB · Görüntüleme: 50
Hocam merhaba,
Normalde verileri hangi termik santral için hesaplama yapacaksan oradan alman gerekiyor. Bir de bu çalışma bana karışık geldi. İstiyorsan e-postanı yaz bende güzel çalışmalar var. Akşam işten çıkınca göndereyim.

Hocam kusura bakma dün netimde problem oluştu geri dönüş yapamadım sana. Buraya ekliyorum 2 tane dosya. 2 si de termik santrallerdeki emisyon hesaplarını detaylı bir şekilde açıklıyor. Vakit varsa çok yardımcı olacağını düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• Australia_ffossilfuel.pdf
    369.4 KB · Görüntüleme: 36
  • Emissions estimation for lignite-fired power plants in Turkey.pdf
    579.6 KB · Görüntüleme: 43
@Caner Alabay merhabalar, özellikle türkiye ile ilgili olan makaledeki verilerden yararlandım. Çok teşekkürler. Benim bir sorum daha olacak. Türkiye'nin CO2 salınımı için üst limit gibi bir değer var mı?

Türkiye için böyle bir limit değeri olduğunu sanmıyorum çünkü olması mantıksız. Yönetmelikteki sınır değerle uyarak sürekli yeni tesisler kurularak faaliyete geçmekte. Ama konu hakkında net bir bilgim yok, o yüzden seni de yanıltmayayım.