Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ters Ozmos

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Ters osmoz prosesleri normal osmoz prosesleri ile tanımlanabilir. Sellefon veya parşoment gibi molekülleri geçirdiği halde bazı molekülleri geçirmeyen zarlara yan geçirgen zar adı verilir. Bir saf çözücü ile çözeltinin bir membranla ayrılmış olduğu bir sistemde, saf çözücünün birim hacminde çözeltinin birim hacmindekine göre daha fazla su molekülü vardır. Bu durumda su moleküllerinin saf çözücüden çözeltiye doğru yarı zardan geçmeleri doğal bir eğilimdir. Aynı şekilde saf çözücü düzeyi ve çözeltinin ince cam borudaki üst düzeyi arasında kalan h yüksekliğindeki sıvı sütununun hidrostatik basıncına osmotik basınç denilir.

Dökümanın tamamına ekten ulaşabilirsiniz.

Ekli Dosyalar:

Kaan Kayral bunu beğendi.
  2. s1cistut6

s1cistut6 CMNet Üyesi

Fatih Bey
    Paylaşımınız için teşekkür ederim. Benim sizden bir ricam olacaktı. Bitirme tezim ters osmoz ile ilgili ve paylaştığınız kaynağı kullanmayı düşünüyorum. Paylaştığınız konunun kaynakları mevcut ve paylaşırsanız sevinirim.

3. scepehan

scepehan CMNet Üyesi

merhabalar ben ters osmosla ilgili bişey öğrenmek istiyorum. ters osmoz su arıtma sistemleri ağır metal giderimini sağlar mı? şimdiden teşekkürler.

4. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

RO sistemleri ağır metal giderimi için etkili yöntemlerden biridir...

5. Hilal Çetin

Hilal Çetin CMNet Üyesi

Paylaşım için teşekkürler

6. Serap Töre Çelik

Serap Töre Çelik CMNet Üyesi

paylaşım için teşekkürler

Ters Ozmos konusuna benzer içeriklerimiz
  1. ters osmoz

merhabalar kafama takılan bir kaç soru var, bana yardımcı olursanız çok sevinirim. su arıtım sistemlerinde son nokta olan ters osmoz sistemi ile ilgili bazı sorularım var. Sistem kabaca; 1. filtre katı partikülleri tutuyor , 2. filtre aktif karbon, 3. filtre daha küçük partikülleri tutuyor, 4. filtre membran filte ve enson tatlandıcı yani suyun tadını sağlayan bir sistem var . 1 sorum bu...
  2. Ters osmos kartuşu

arkadaşlar bir tekstil fabrikasının su yumuşatma prosesinde kullandığı reverse osmos kartuşu tehlikeli atık olabilir mi? fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim, teşekkürler
  3. Ters ozmoz ve nanofiltrasyon

TERS OZMOZ VE NANOFİLTRASYON arasında ne gibi farklar vardır,kullanım alanları hangi faktörlere göre değişiklik gösterir, bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen paylaşabilir mi?
  4. Reverse ozmos için çevre izni

Arkadaşlar deniz suyu reverse ozmos (RO) sistemlerinde deşarj suyu için ÇEVRE izni alınması konusunda bilgi paylaşabilecek var mı?
  5. Ters ozmoz

Arkadaşlar ters ozmoz ile arıttığımız deniz suyunu kullandıktan sonra oluşan atıksuyu arıtmadan geçirip tekrar denize vermek istiyoruz..bunu denize verebilmemiz için numune alınması gerekiyor..bu durumda alınan numuneler için hangi analizlerin yapılması gerekiyor ve bu analizler için çevre ve şehircilik bakanlığının döner sermaye hesabına ne kadar para yatırılması gerekiyor? bunun için nereye...