Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tershaneler İçin GFB Süreci

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Diclee tarafından paylaşıldı.

1. Diclee

Diclee CMNet Üyesi

Merhabalar,
    Tershaneler için GFB başvurusu aşamaları hakkında bilgilendirebilirmisiniz? Yapılması gereken adımlar nelerdir? Yardımcı olursanız cok sevinirim

2. Mahmut Konukcu

Mahmut Konukcu CMNet Üyesi

Tersaneler için en önemli ve zor adım İl Müdürlüğü Uygunluk yazısı alınması oluyor. Tersanelerden ciddi havalandırma sistemli raspa-boya holleri isteniyor, tabi mevcut tersanelerin bir çoğunun raspa-boya holleri göstermelik olduğundan ciddi yüksek maliyetli yatırımlar yapmaları gerekiyor. Bir de uygunluk için tesis zemininin tamamının beton olması şartı var. Bu şartları sağlayıp İl Çevreden uygunluğu alabilirseniz eğer geri kalan kısım diğer tesislerle aynı oluyor. GFB başvuru ortak belgeler aynı zaten.

3. Diclee

Diclee CMNet Üyesi

peki genel süreç olarak raspa boya holleri dışında başvuruda sıkıntı yaratacak başka noktalar varmıdır?

4. Mahmut Konukcu

Raspa Boya holleri dışında sizi zorlayacak bir başka konu da tersanenin bakım-onarım faaliyeti yapıp yapmadığı konusu, eğer bakım-onarım yapacaksa süreç biraz daha sıkıntılı olabiliyor, yakında liman vs. veya atık alma gemisi hizmeti veren bir kuruluş yoksa atık kabul tesisi isteniyor ve Ek-1'e dahil oluyor. Ayrıca atık kabul tesisi de oldukça maliyetli bir yatırım. Ama sadece yeni inşa varsa o zaman raspa-boya holleri dışında sıkıntı olacak bir konu olacağını zannetmiyorum ama yine de son kararı il çevre verir ;)

5. Diclee

Diclee CMNet Üyesi

tesis kapsam olarak Ek-2 ye giriyor çünkü atıklarını alan bir kuruluş var bulunduğu lokasyonda sanırım bu raspa boya hollerindeki havalandırma ile ilgili bir düzenleme yapılması gerekecek, yardımcı oldugunuz için çok teşekkür ederim.

6. Mahmut Konukcu

Rica ederim, kolay gelsin...

7. Rıfat Yıldırım

Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

atıkları nereye veriyorsunuz acaba? hangi firma ve nerde?

8. Diclee

Diclee CMNet Üyesi

Firmayla ön çalışma yapıyorduk o açıdan bilgi toplamaya çalışıyordum net bir bilgi veremeyeceğim malesef

9. Rıfat Yıldırım

bunun sır olduğunu zannetmiyorum aslında :) siz o atık alan firmasının ekmeğiyle oynuyorsunuz şuan ;)

10. Diclee

Diclee CMNet Üyesi

yok amacım size yardım etmemek değil :) görüşme yaptığımızda çıkan atıklarını lisanslı firmalara verdiklerini soylediler detaya inmediler benmde sektör olarak bilmediğim bir sektör tershaneler o açıdan bilgi almak istedim

11. Rıfat Yıldırım

hmm :) o zaman öğrenince bilgilerinizi paylaşırsınız. Benim merakımın sebebi de sizinkine benzer. O sektöre girme ihtimalimiz var ve ön bir araştırma yapmak istiyorum girmeden

Tershaneler İçin GFB Süreci konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Gfb alma süreci

Herkese selamlar. Bir Hazır beton tesisinin yada herhangi bir işletmenin gfb alma süreci ne kadar süredir? bu işte yeniyim bilgi almak istiyorum.
  2. Taşınacak fabrika için gfb süreci

Arkadaşlar, fabrikamız taşınacak. 1-1,5 yıla kadar. Henüz gfb başvurusu yapmadık, uygunluk yazımız geldi. Önerileriniz nelerdir. Başvuruyu geciktirip, 6-7 ay daha beklesem, sonra 1 sene gfb ile beklesek, taşınınca yeni yer için aynı sürece başlasak. Böyle sorun çıkar mı? 6-7 ay bekler mi il çevre zaten 2 ay olmuş yazı geleli. Bilgisi olanları bekliyorum.
  3. Kablo gdt için lisans alma süreci hk.

Arkadaşlar Merhaba, GDT için lisans alma sürecini ayrıntılı anlatabilecek olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi? Tesisi fiziki açıdan uygun hale getirdim. Uygunluk yazısına başvuracağım. GFB alırken sisteme yüklemem gereken bilgi ve belgeler Ek3A ve B de yer alıyor fakat tecrübelerinizi paylaşırsanız benim ve yeni lisans alacak olan arkadaşlar için daha faydalı olacaktır. İyi Çalışmalar...
  4. Gfb süreci

Arkadaşlar merhaba Çevre görevlisi olarak çalışmakta olduğum firma adına daha önceki senelerde bu işle ilgilenen arkadaşlar yanlışlıkla işletme bilgileri altında tesisler kısmına birden fazla aynı başlık açmışlar ben bunlardan daha önce danışmanlık firmasının yürüttüğü tesisi seçip üstüme aldım ancak bir sorun çıkabilir mi ? bunları iptal ettirmek gerek mi ? bunu öğrenmek istiyorum. Ayrıca...
  5. Eda yüksel halk için bilim, halk için mühendislik, halk için mimarlik sempozyumu 14-15 aralik 2013

Halk İçin Bilim, Halk İçin Mühendislik Mimarlık Sempozyumunu yapmaktaki amacımız; ülkemizde sistemin, bilim ve tekniğe nasıl baktığını, nasıl uyguladığını, ne için kim için kullandığını gözler önüne sermek ve ortaya çıkan sonuçların ışığında “Halk İçin Bilim, Halk İçin Mühendislik Mimarlık” kavramının temel ilkelerini ortaya koymak ve bu gerçeğe göre verilecek mücadeleyi halkımızla birlikte...