• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tıbbi Atık Yönetim Planı

gülnuraydın

Kayıtlı Kullanıcı
Konuyu burdan açabıldım kusura bakmayın. Ekte kendı hazırlamıs oldugum tıbbı atık planı vardır. İstediğiniz değişiklikleri yapabılırsınız. Aynı zamanda bakanlıgın guvenlı tıbbı atık yonetımı adlı kıtabının arkasında beledıyelerın hazırlaması gereken tıbbı atık yonetım plan formatıda vardır .İsteyen buna gore kendı de planını hazırlayabılır. burdan yayınlamanın daha dogru olacagını dusundum ınsallah yardımcı olur.

Ekli dosyalar

• acil eylem planı.doc
    35 KB · Görüntüleme: 318
  • yonetım planı formatı.rar
    1.1 MB · Görüntüleme: 428
@hersanlioglu
Arkadaşı tebrik ederim somut bir şey var paylaşmış elinize sağlık. Şimdi yapmanız gereken neyse onu yapacaksınız yapacak bir şey yok. Başarılarınızın devamını dilerim...

merhaba mücavir alanımızdaki tıbbı atıkların toplanması taşınması ve sterilizasyon işi için özel bir firma aracılığı ile yapıyoruz kütle denge sistemine belediye olarak bizim bir kayıt yaptırmamıza gerek varmı ?

Merhaba Arkadaşlar,

İl Çevre'den aldığım, 25.01.2017 tarihli Tıbbi Atık Yönetmeliği kapsamında geçen Tıbbi Atık Yönetim Planı (TAYP) formunu ekte paylaşıyorum. 25.07.2017 tarihi itibariyle bütün sağlık kuruluşlarından talep edileceğini ajandalarınıza eklemenizi tavsiye ederim.
Yönetmelik TAYP içinde atık miktarlarına yer verilmesini istemiş; ben sene başında yapmış olduğumuz atık beyanına plan sonunda ek olarak yer verdim, İl Çevre'den de uygun olduğunu ilettiler. Planı, yıllık olarak güncelledikçe yine atık beyanını ekleyerek devam etmeyi planlıyorum.

Kolaylıklar dilerim,

Ekli dosyalar

• TIBBİ ATIK YÖNETİM PLANI.pdf
    204 KB · Görüntüleme: 315
Hande hanım il çevreden uygun olduğunu ilettiler demissiniz de tayp ın il çevreye sunulması zorunlumu ?

Sağlık kuruluşları için il müdürlüğüne sunma yükümlülüğü yok yönetmelikte. Belediyeler için var.

Sağlık kuruluşlarının tıbbi atık yönetim planı hazırlaması
http://www.lebibyalkin.com.tr/mevzuat/images/lyy/notlarim01.png GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Sağlık kuruluşları; 22 nci maddenin birinci fıkrasında belirtilen tıbbi atık yönetim planını, bu Yönetmeliğin yayımı tarihini takip eden altı ay içinde hazırlamak ve uygulamaya geçirmek zorundadır.
Belediyelerin tıbbi atık yönetim planı hazırlaması
http://www.lebibyalkin.com.tr/mevzuat/images/lyy/notlarim01.png GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Büyükşehirlerde büyükşehir belediyeleri, büyükşehir belediyesi olmayan yerlerde ise belediyeler; 22 nci maddenin ikinci fıkrasında belirtilen tıbbi atık yönetim planını bu Yönetmeliğin yayımı tarihini takip eden bir yıl içinde hazırlayarak il müdürlüğüne sunmak zorundadır.

@cevmzt Bey hazırladığımızı veremiyorum fakat Ünite İçi Atık Yönetim Planı üzerinden giderek düzenleme yapabilirsiniz, birkaç ekleme olduğunu göreceksiniz.

@serkan33 @jn6zo yönetmelikte zorunluluğu bulunmuyor fakat Endüstriyel Atık Yönetim Planı başvurularımızda Ünite İçi Atık Yönetim Planını da ekte talep etmekteydiler. Geçtiğimiz günlerde tıbbi atık raporu için başvuruda bulunduğumda Ünite İçi talep edildi, ben de TAYP olarak düzenleyip teslim ettim. Denetimde ve sonrasında uygun olduğunu ilettiler. Sizden talep edilmiyorsa sunmayın bence.

Bir başka denetimde de dosyamızda basılı ve tesis yetkilisince onaylı olması gerektiği söylendi. Öncesi için söyleyeyim; çevre mevzuatının hiç bir kısmında Ünite İçi Atık Yönetim Planı sunulur diye bir ibare yoktu. Fakat mevzuatta yer almaması maalesef bizleri bu yükümlülükten kurtarmıyor.

Ünite içi atık yönetim planı aslında istenilenleri karşılıyor gibiydi, yanlış hatırlamıyorsam da bunları içeren bir plan varsa hazırlanmasına gerek yok gibi bir madde var yönetmelikte.
Bir de bu plan resmi olarak yayınlanan bir plan mı acaba? Bakanlığın sitesinde ve bizim il müdürlüğü sayfasında göremedim de.

Merhaba bir firmamızın revir var ve tıbbi atıkları veriyor başka firmaya. TABS beyanına girmem gerekiyor mu bu atıkları

Sağlık kuruluşlarının yükümlülükleri
MADDE 9 – (1) Sağlık kuruluşları;
a) Atıkları kaynağında en aza indirecek sistemi kurmakla,
b) Tıbbi atıkların toplanması, taşınması ve bertarafı amacıyla ilgili belediye ile protokol yapmakla,
c) Tıbbi atıkların ayrı toplanması, sağlık kuruluşu içinde taşınması ve geçici depolanması ile bir kaza anında alınacak tedbirleri içeren tıbbi atık yönetim planını hazırlamak ve uygulamakla,

Sağlık kuruluşlarının tıbbi atık yönetim planı hazırlaması
GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Sağlık kuruluşları; 22 nci maddenin birinci fıkrasında belirtilen tıbbi atık yönetim planını, bu Yönetmeliğin yayımı tarihini takip eden altı ay içinde hazırlamak ve uygulamaya geçirmek zorundadır.
Belediyelerin tıbbi atık yönetim planı hazırlaması
GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Büyükşehirlerde büyükşehir belediyeleri, büyükşehir belediyesi olmayan yerlerde ise belediyeler; 22 nci maddenin ikinci fıkrasında belirtilen tıbbi atık yönetim planını bu Yönetmeliğin yayımı tarihini takip eden bir yıl içinde hazırlayarak il müdürlüğüne sunmak zorundadır. @Olgaç Sürmelihindi

@Nazan Şirin Kande
Sözleşme yaptığınız firma girecek

@serkan33
Evet

@cevmzt
Plan hazırlamak çok basit. Şehrimizdeki sağlık kuruluşları nın bilgilerini göreceksiniz gerisi basit. Yinede yapamayan olursa buradan ben bir plan göndereceğim.

Herkese Merhaba,
Firmam daha 2 gün önce AYP denetiminden geçti, gelen denetçiler artık revir bulunan her firmadan tıbbi atık yönetim planı hazırlamalarını istediklerini söylediler. Ve hatta revirde kesici delici alet bulunmasa bile plana bunların oluşması durumunda neler yapılacağını da katılması gerektiğini söyledi.
Yalnız şöyle bir durum var daha geçen hafta başka bir firmam AYP denetiminden geçti reviri de bulunuyordu. Ama denetçinin böyle bir isteği olmadı. Yönetmeliğe göre yapılması gerekiyor ama sanırım yavaş yavaş geçiş yapılıyor.

Önceki cevapları görüntüle…