Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tibbi atiklarin kontrolü talimati

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Erkan Dündar tarafından paylaşıldı.

 1. Erkan Dündar

  Erkan Dündar CMNet Üyesi

  TIBBİ ATIKLARIN KONTROLÜ TALİMATI
  1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimat; merkez binada ve şantiyelerdeki tıbbi atıkların personele ve çevre sağlığına zarar vermeden ayrı olarak toplanması ve nihai bertarafı için yetkililere teslim edilmesi esaslarını açıklar. Bu talimat merkez bina ve tüm şantiyeleri kapsar.
  2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından merkezde YT ve Merkez Hekimi, şantiyede ise Şantiye Şefi, ŞYSS ve Şantiye Hekimi sorumludur.
  3. TANIMLAR ve KISALTMALAR:
  ŞYSS: Şantiye Yönetim Sistem Sorumlusu, Şantiyelerde ISO 9001:2000, ISO 14001 ve OHSAS 18001 yönetim sistemlerinin gerekliliklerini ŞYP’ lerde belirtilen şekilde yerine getiren kişi.
  YT: Yönetim Temsilcisi
  4. PROSEDÜR AKIŞI:
  4.1. Tıbbi Atıkların Toplanması
  4.1.1. LİMAK’ daki tıbbi atıkların tıbbi atık çöp bidonlarına atılmasından merkezde Kalite Sorumluları ve Merkez Hekimi, şantiyede ise Şantiye Şefi, Kalite Sorumluları ve Şantiye Hekimi sorumludur.
  4.1.2. Tıbbi atıklar diğer atıklardan ayrı olarak tıbbi atık torbası geçirilmiş kapaklı çöp bidonlarında sıkıştırılmadan toplanır.
  4.1.3. Tıbbi atık torbası geçirilmiş çöp bidonları, tıbbi atık çıkan bütün odalarda ve alanlarda bulunur.
  4.1.4. Bu çöp bidonları, şantiyede atıkları toplamayla görevlendirilen kişi tarafından haftada bir defa dezenfektan maddelerle dezenfekte edilir.
  4.1.5. Serum ve ilaç şişeleri gibi tekrar kullanılabilecek cam malzemeler, cam şişe kumbaralarına atılarak toplanır. Ancak enfekte olduğundan şüphelenilen serum şişeleri tıbbi atık torbasına atılır.
  4.1.6. Tek kullanımlık tıbbi malzemeler geri kazanım düşünülmeden tıbbi atık torbasına atılır.
  4.1.7. Kesici ve delici tıbbi atıklar cam ( serum şişesi gibi) ağzı kapaklı bir kapta muhafaza edilir ve tıbbi atıklarla beraber bertaraf edilir.
  4.1.8. Kesici ve delici tıbbi atıkların çıktığı ünitelerde, tek kullanımlık atık kutularında toplanır ve tıbbi atık torbalarına atılır.

  4.2. Tıbbi Atıkların Nihai Bertarafı İçin Tıbbi Atık Toplama Ekiplerine Teslim Edilmesi
  4.2.1. Tıbbi atıklar anlaşma yapılan sağlık merkezi (hastane, sağlık ocağı, dispanser vb.) kuruluşlarına teslim edilir.
  4.2.2. Tıbbi atıklar ‘’Tıbbi Atıkların kontrolü Yönetmeliği’’ ne uygun olarak toplanır, depolanır ve bertaraf edilir.
  5. İLGİLİ DOKÜMANLAR:
  Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği
   

  Ekli Dosyalar:

  Semra TOPÇU ve sdagtekin bunu beğendi.
Tibbi atiklarin kontrolü talimati konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Yürürlükte Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliği

  Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği Resmi Gazete Tarihi: 22.07.2005 Resmi Gazete Sayısı: 25883 Amaç: Bu Yönetmeliğin amacı, tıbbi atıkların üretiminden bertarafına kadar; a) Çevreye ve insan sağlığına zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı bir biçimde alıcı ortama verilmesinin önlenmesine, b) Çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden kaynağında ayrı olarak toplanması, ünite içinde...
 2. Tehlikesiz atıkların kontrolü ve depolama talimatı yada buna yakın bi talimat

  Tehlikesiz atıkların kontrolü ve depolama talimatı yada buna yakın bi talimat lazım yardımcı olursanız sevinirim tşkler
 3. Tehlikeli atıkların ve tıbbi atıkalrın kontrolü eğitimi

  Merhabalar. Tehlikeli atıkların kontrolü ile ilgili işçilere eğitim verebileceğim bir sunum arıyorum. Aynı şey Tıbbi atıklar içinde gerekli. Var mıdır elinde olan ya da ulaşabileceğim bir link bilen?
 4. Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliği eğitim sunumları

  Arkadaşlar, 18.02.2013 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü web sayfasında yayınlanan duyuruya göre 13-15 Şubat 2013 tarihleri arasında Antalya'da Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği Kapsamında Eğiticilerin Eğitimi gerçekleştirilmiştir. Yukarıda verdiğim web sayfasından veya bu konudaki eklerden ilgili eğitim dökümanlarını indirebilirsiniz. İyi Çalışmalar.
 5. Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik

  Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasın Dair Yönetmelik 05.11.2013 tarihinde yürürlüğe girdi. En önemli değişiklikler lisans alma süreci ile ilgili olan maddelerde var çünkü gerekli olan evraklar kısmı Ek-4 kaldırıldı . şuan nasıl lisans alacağımız ne tür belgelerin gerekli olduğuna dair herhangi bir beyan yok. bununla ilgili bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa...