Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yürürlükte Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliği

Konu, 'Çevre Mevzuatı' kısmında Göksel Kurtuluş tarafından paylaşıldı.

 1. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği

  Resmi Gazete Tarihi: 22.07.2005 Resmi Gazete Sayısı: 25883

  Amaç:
  Bu Yönetmeliğin amacı, tıbbi atıkların üretiminden bertarafına kadar;
  a) Çevreye ve insan sağlığına zarar verecek şekilde doğrudan veya dolaylı bir biçimde alıcı ortama verilmesinin önlenmesine,
  b) Çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden kaynağında ayrı olarak toplanması, ünite içinde taşınması, geçici depolanması, taşınması ve bertaraf edilmesine,
  yönelik prensip, politika ve programlar ile hukuki, idari ve teknik esasların belirlenerek uygulanmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

  Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi

  Not: Yönetmelik 05.11.2013 Tarihinde 28812 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde Değişik Yapılmasına Dair Yönetmelik'teki değişikliklere göre yeniden revize edilmiştir.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  TIBBİ ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ

  03.12.2011 tarihinde yayınlanan 28131 sayılı TIBBİ ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK ilk mesajda düzenlenmiştir.

  Kaynak: Resmi Gazete
   
 3. Ercan Koca

  Ercan Koca CMNet Üyesi

  Değerli meslektaşlarım. Yönetmelik değişikliği derki 44. madde yürürlükten kaldırılmıştır. bu konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.
   
 4. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  İptal edilen 44. Madde aşağıdaki gibidir;
  "Yerleşme yasağı

  Madde 44- Tıbbi atık yakma tesisleri ile düzenli depolama tesisleri imar planlarına işlenerek yerleşim bölgesi olmaması sağlanır. Depolama tesislerinin bulunduğu alanlar depo hizmet süresini doldurduktan sonra yirmi yıl süre ile denetlenir ve en az elli yıl süre ile iskana açılamaz."
   
 5. Ercan Koca

  Ercan Koca CMNet Üyesi

  Yani deniyorki. Biz artık iskan ve rant için ormanların kestik biçtik. Ormanla kalmaz biraz hiç kullanılmayan yerleri kullanalım. O yerler boş kalırmı. Günah... Yazık...
   
 6. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  27. madde de yeni eklenen bir bölüm var (f bendi), buna göre Tıbbi atıkların taşınması sırasında UATF kullanılması söz konusu. İSTAÇ ile görüştüm, UATF kullanılması konusunda pek istekli değil gibiler, "UATF nin sadece tehlikeli atıklarda kullanıldığını tıbbi atıklar için neden konuşduğunu anlamadıklarını" söylediler.

  Bu konuda İstanbul veya farklı illerde UATF kullanmaya başlayan kişiler var mı?


  Tıbbi atıkların taşınmasına ilişkin kurallar
  Madde 27- Tıbbi atıkların;
  a) Emniyetli bir şekilde, etrafa yayılmadan ve sızıntı suları akıtılmadan nihai bertaraf sahasına getirilmesi,
  b) Taşınması sırasında transfer istasyonlarının kullanılmaması,
  c) Taşıma araçlarının günde en az bir kere temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi,
  d) Konulduğu kırmızı torbaların patlaması veya başka bir nedenle etrafa yayılması durumlarında derhal temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi,
  e) Toplanması ve taşınması için kullanılan araçların başka işlerde kullanılmaması, zorunludur.
  Tıbbi atık torbaları doğrudan tıbbi atık taşıma aracına yüklenebileceği gibi, tekerlekli/kapaklı plastik veya metal konteynerler içinde de atık taşıma aracına yüklenebilirler. Taşımanın bu şekilde yapılması durumunda konteynerler de günde en az bir kez temizlenir ve dezenfekte edilir.
  f) Geçici atık depolarından bertaraf tesislerine taşınması sırasında Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinin 12 nci maddesinde yer alan esaslara uyulması ve mezkûr Yönetmeliğin ekindeki EK-9A’da yer alan Ulusal Atık Taşıma Formunun kullanılması zorunludur.
  “EK-1’de yer alan (c) bölümünde belirtilen ünitelerden kaynaklanan tıbbi atıkların taşınması sırasında ulusal atık taşıma formu kullanılması şartı aranmaz; ancak tıbbi atıkların ünitelerden alınması esnasında tıbbi atık alındı belgesi/makbuzu kullanılması zorunludur.
   
 7. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Arkadaşlar yönetmelikte 27. maddenin f bendi 01.07.2012 de yürürlüğe giriyormuş, ben görmemişim. :D

  Bu durumda 6 ayımız daha var :)
   
  gülnuraydın bunu beğendi.
 8. gülnuraydın

  gülnuraydın CMNet Üyesi

  Bende Zonguldak Çevre ve Şehircilik MÜdürlüğü ile görüştüm . Yönetmeliğin ek 1 C bendınde yer alan küçük miktarda tıbbi atık üreten kurumlar hariç diğer Büyük Ve orta Ölçekli TıbBı Atık üreten kurumlar için Ulusal Atık TAşıma Formu kullanılacakmış.

  Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinde çalışan bırı olarak bu uygulamaya çok gereksiz bulduğumu söylemek istiyorum. Hem bizim için hem de tıbbı atık ureten sağlık kurumları için baya sorun cıkaracak gibi görünüyor.
   
  Göksel Kurtuluş bunu beğendi.
 9. Kratos2

  Kratos2 Misafir

  Teşekkürler...
   
 10. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
  Resmi Gazete Tarihi:
  21.03.2014 Resmi Gazete Sayısı: 28948

  Bilgilerinize.
   
Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliği konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Tehlikeli atıkların ve tıbbi atıkalrın kontrolü eğitimi

  Merhabalar. Tehlikeli atıkların kontrolü ile ilgili işçilere eğitim verebileceğim bir sunum arıyorum. Aynı şey Tıbbi atıklar içinde gerekli. Var mıdır elinde olan ya da ulaşabileceğim bir link bilen?
 2. Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliği eğitim sunumları

  Arkadaşlar, 18.02.2013 tarihli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü web sayfasında yayınlanan duyuruya göre 13-15 Şubat 2013 tarihleri arasında Antalya'da Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği Kapsamında Eğiticilerin Eğitimi gerçekleştirilmiştir. Yukarıda verdiğim web sayfasından veya bu konudaki eklerden ilgili eğitim dökümanlarını indirebilirsiniz. İyi Çalışmalar.
 3. Tibbi atiklarin kontrolü talimati

  TIBBİ ATIKLARIN KONTROLÜ TALİMATI 1. AMAÇ VE KAPSAM: Bu talimat; merkez binada ve şantiyelerdeki tıbbi atıkların personele ve çevre sağlığına zarar vermeden ayrı olarak toplanması ve nihai bertarafı için yetkililere teslim edilmesi esaslarını açıklar. Bu talimat merkez bina ve tüm şantiyeleri kapsar. 2. SORUMLULUKLAR: Bu talimatın uygulanmasından merkezde YT ve Merkez Hekimi, şantiyede ise...
 4. Tibbi atiklarin kontrolü yönetmeliği ünite içi atik yönetim plani....

  Arkadaşlar hastaneler için hem endüstriyel atık yönetim planı hem de ünite içi atık yönetim planı mı hazırlamamız gerekiyor yoksa sadece ünite içi atık yönetim planı yeterli mi ? Ve elinde örnek ünite içi atık yönetim planı olan var mı acaba?
 5. Tıbbi atıkların kontrolü yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik

  Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasın Dair Yönetmelik 05.11.2013 tarihinde yürürlüğe girdi. En önemli değişiklikler lisans alma süreci ile ilgili olan maddelerde var çünkü gerekli olan evraklar kısmı Ek-4 kaldırıldı . şuan nasıl lisans alacağımız ne tür belgelerin gerekli olduğuna dair herhangi bir beyan yok. bununla ilgili bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa...