Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ticaret Sicil Gazetesi

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında WalkMan tarafından paylaşıldı.

1. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Danışmanlığını yaptığım bir tesiste şöyle bir sorun ile karşı karşıyayım. Fikri olan varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim.
    Şirketin merkezi İstanbul'da ancak tesis başka bir şehirde. Şirketin Ticaret Sicil Gazetesi var fakat bu gazetede tesise ait bir bilgi yer almıyor. GFB başvurusu bu ve bir kaç başka sebeple ret edildi.
    Şimdi sorun şu ; tesise sorduğumda ellerinde bu gazetenin olmadığını söylediler. Tek Ticaret Sicil Gazetesi sisteme yüklediğimiz genel şirketin adının bulunduğu gazete.
    Böyle bir durumda ne yapılması gerektiği ile ilgili fikri olan var mı ? Karşılaşan var mı ?

2. KaanDogukan

KaanDogukan Genel Yönetici

ben bu konuda bir kaç sorunla karşılaştım, genel olarak eğer tesisin merkezi A şehrinde kurmayı planladığı yada işlettiği tesis B şehrinde ise ticaret sicil gazetesinde başka bir şehirde şube açabilir tesis kurabilir vb. şekilde ilan isteyebilirler. sizde tam olarak eksiklik nedir?

3. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

İlgili gerekçe:

Ticaret siscil gazetesinde belirtilen ünvanın başvuru formu ve diğer belgelerle uyumlu olması, aynı
    unvanlı birden fazla tesisi olması durumunda geçici faaliyet belgesi müracaatında bulunulan şubeye ait
    bilgilerin bulunduğu gazetenin sisteme yüklenmesi gerekmektedir.

Ya sorun şu ki tesis zaten bir kaç senedir faaliyette. Ancak elinde şubeye ait gazete yok. Bu durumda nasıl bir yol izlemeli onu bilemiyorum.

4. ismail tevetoğlu

ismail tevetoğlu CMNet Üyesi

Çalıştığım bir firmanın bir tanesi merkez şube olmak üzere iki tane şubesi var.İkisininde ticaret sicil gazeteleri farklı.Anladığım kadarıyla şehir dışındaki firma için ticaret sicil gazetesi başvurusu yapmanız gerekiyor.

5. KaanDogukan

siz başvuru formunda ticari sicil gazetesinden farklı olarak ilave isim beyan ettiniz mi?
    birde sizin firma ismini sisteme yüklediğinizde merkez adresi mi çıkıyor?

6. cemba82

cemba82 CMNet Üyesi

Ticari sicil gazetesinde tesislerle ilgili bilginin yer almaması normal diye düşünüyorum. Ama şube açılması ticari sicil gazetesine işlenen bir durum mudur? Tesis şube olarak mı geçmektedir? Bunlar hakkında bir bilgi var mı? Bir de tesis ÇKAGİLHY kapsamında ek-1 mi ya da ek-2 kapsamında mı?

7. KaanDogukan

il çevre başvuru belgelerinde il sınırlarında kurulu olan tesisin varlığına ait ticari sicil de en azından şube açabilir ibaresini istemektedir.

8. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Başvuruda ben direkt tesisin adını yazdım. Şirketin ismi biraz daha farklı. Sebep buysa eğer şimdi Çevre Bilgi Sisteminde kayıt olurken Şirket İsmi ve Tesis İsmi birlikte yazarak kaydettim. Bu durumu çözer mi bilmiyorum. Yeni başvuruyu yani Şirket ismi ve takiben tesis ismi ile yapacağım.

9. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Ticaret Sicil Gazetesi'nde şu isteniyor: " -GFB müracaatında bulunulan tesise ait bilgilerin (adres vs.) bulunması,"
    Bu bilgilerin olduğu bir gazete yok. Eldeki sadece Şirketin merkezine ait olan gazete. Tesis Ek 2 kapsamında. Ticaret Sicil Gazetesi olmadığına göre Şube olarak sayılmıyor bile sanırım :S

10. KaanDogukan

firma ismini düzeltmeniz sorunu çözüyor kanımca. ancak, ticari sicil için il çevre ile görüşün derim.

11. KaanDogukan

bu tür durumlarda ticaret sicil gazetesinde siz şube nin varlığını savunmalısınız. bu konu için biz bakanlıktan yalçın bey ile de sözlü olarak görüşmüştük. ticari sicil gazetesinde şirketin bilgileri ve şube açmaya yetkili olmasının yeterli olacağını belirtmişti. ama yinede son sözü Ek-2 'lerde ilçevreler söylediği için durumu görüşmenizi öneririm.

12. cemba82

cemba82 CMNet Üyesi

Anladım. Ben mesaj yazarken siz cevaplamışsınız bile, şimdi gördüm. Buradan firmanın ticaret sicil gazetesi bilgilerini yeniletmesi gereği ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Ama madem ek-2 kapsamındaymış tesis, bağlı çevre il müdürlüğüne gidip ilgili yetkiliden bire bir ne yapılması gerektiğine dair görüş alın derim eğer imkanınız varsa.

13. Müjdat Öner

Müjdat Öner CMNet Üyesi

Tesis neredeyse ordaki ticaret odasından olayı çözersiniz.ana merkeze ait ticaret gazetesinde şube acabilir kısmı yazardır muhtemelen ve tesis bulunduğu şehirde merkeze bağlı şubedir.muhasebesi bunları yapmış olması lazım.

14. cemba82

cemba82 CMNet Üyesi

Arkadaşlar, ticaret sicil gazetesi konusunda yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak, tesislerde bazen ticaret sicil gazetesinin her versiyonu olmayabiliyor. Malum yetkili merciler bazen çok sıkıntı yapabiliyor ticaret sicil gazetelerindeki bazı nokta virgül konularını.

http://www.ticaretsicil.gov.tr/

adresinden ticaret sicili ile sorgulama yapıp şirketinizle ilgili konuların geçtiği önceki ticaret sicil gazetelerine ulaşabiliyorsunuz. Üyelik gerektiriyor, herhangi bir ücret yok.İsim soyisim ve geçerli bir e-posta yeterli oldu üyelik için. Pdf olarak kayıt da alabiliyorsunuz. Ben çok sevindim böyle bir imkanın bulunmasına. Sizin de işinize yarar diye düşünüyorum.

Bilgilerinize.

Fatma Gül Es bunu beğendi.
  15. Mahmut Cimşit

Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

şube tescili yapmanız gerekmektedir.

Gülfem Polat bunu beğendi.
  16. İsmet Arslan

İsmet Arslan CMNet Üyesi

Maden ocaklarında bu durum gerçekleştirilemiyor. şuan çevre il müdürlüklerinin bu konu hakkında bilgisi var

17. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Merhaba,
    Şahıs firmaları ile ilgili bir sorum olacaktı.
    1.Bu firmalar ticaret sicil gazetesi yerine nasıl bir belge alıyorlar?
    2.Tesis şahsa ait olduğu için vergi numarası yerine çoğu işlemde şahsa ait TC kimlik numarası kullanıyor. Peki bu durumda Çevre Bilgi Sistemine kaydını nasıl yapabilirim?

18. Şafak Yılmaz

Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

ticaret sicile mecur kayıt yaptırıyorsunuz. çevre bilgi sistemine girerken de kesinlikle dikkat edin vergi no yerine size maliyeden verilen vergi nosunu değil şirket sahibinin tc sini girin. ben bizzat yaşadım

19. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Tamam peki teşekkür ederim. Tüm çevre işlemlerinde o zaman kimlik numarasını mı kullanmalıyım?

20. Şafak Yılmaz

Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

normalde vergi nosunı da yazsanız tc kimlikte yazsanız aynı ünvan bilgileri maliye kayıtlarından gelmesi gerekli aslında. ama şahıs firmalarında dönem dönem bu tip sıkıntılar yaşanıyor. ilgili vergi dairesiyle bir görüşşün durumu onlara izah edin. bir yol göstereceklerdir.

Ticaret Sicil Gazetesi konusuna benzer içeriklerimiz
  1. hangi ticaret sicil gazetesi

Arkadaşlar, danışmanlığını yaptığımız bir tesis için hangi gazeteyi yükleyeceğime karar veremedim. Tesis 1992de başka bir firma tarafından kurulmuş, ancak bizim firma tarafından 2010 yılında devralınmış. DEvralındığı tarihli gazeteyi girersem; çed, gürültü, yapı kullanma izin belgesi gerekecek. Bu durumda olan varmı?
  2. Çevre mühendisleri-sabah gazetesi

Çevre mühendisleri mağdur... Kendilerine sözleşmeli personel alım sözü verildi Veysel Eroğlu tarafından. Ama bu söz aylardır tutulmuyor. Veysel Eroğlu artık "çevre"yle ilgili değil. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar. 6 bin 500 kişi KPSS'ye girdi, ancak 90 kişi atandı. Bayraktar'ın çevrecilere ihtiyacı yok mu?
  3. SGK Sicil No

Merhabalar, Atıksu Deşarjı konusunda Çevre İzni almaya çalıştığım tesis(Site) için bildiğiniz gibi ÇBS üstünden kayıt yapmam ve gerekli evrakları sisteme yüklemem gerekiyor. Ancak Tesisin herhangi bir çalışanı yok. Bu durumda SGK sicil numarasıda yok. Bununla beraber SGK sicil no ile başvurulan İşletme Belgesi Muafiyetini de alamıyorum. Böyle bir durumla karşılaşan ve ya fikri olan varsa...
  4. Ticaret Sicil Gazetesi Hakkında

Herkese selamlar, Belediyelerin çevre iznine tabi tesislerinin başvurularını yaparken ticaret sicil gazetesi olmadığından dolayı muafiyet belgesini nereden alacağız. Ayrıca kamu kuruluşu olmasaydı aynı firmanın farklı tesisleri için ticaret sicil gazetesinde şube açılışı yapıldığından, sisteme kaydı yapılırken firmanın her tesisi sistemde çıkmakta olup kayıt yapılabilmektedir. Belediyelerin...
  5. Sanayi sicil numarası

merhaba arkadaşlar atık aldığım firmanın şimdiye kadar girdiğim sanayi sicil numarasının yanlış olduğunu öğrendim. böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar var mı? il çevreyi arayıp tüm bildirimlerin iptalini mi istemeliyim. yardımlarınızı bekliyorum.