• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Tmmob mühendis asgari ücretini belirledi

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
TMMOB, mühendislik asgari ücretini belirlemek üzere Oda yönetim kurulu sekreter üyeleriyle toplandı.

14.11.2012 saat 14.00'da başlayan toplantı yaklaşık üç saat sürdü.

Toplantıda yapılan görüşmelerde asgari ücrete ilişkin genel eğilimin 2500-2700TL arasında brüt ücret olarak açığa çıktığı bildirildi. Bu ücretler yıl başında sırasıyla 1856-2000 TL net ücretlere karşılık geliyor.

EMO'nun 2012 yılı için belirlediği ücret 1950 TL
EMO geçen yıl asgari ücretini net 1950 TL olarak ilan etmişti. EMO En az ücret komisyonu ve Ücretli-İşsiz mühendisler komisyonunun bir mühendisin insanca yaşam ücreti olarak kapsamlı araştırmalar sonucu belirlediği asgari ücret, 2013 yılı için yalnızca yüzde on zam düşünüldüğünde 2150 TL net ücrete karşılık geliyor.

TMMOB Yönetim Kurulu'nun Kararı Bekleniyor
Mühendis asgari ücreti için son aşama TMMOB Yönetim Kurulu'nun kararı olacak. TMMOB Yönetim Kurulu 24 Kasım 2012 Cumartesi günü toplanacak.

TMMOB mühendis asgari ücretini belirledi
25 Kasım 2012 -

TMMOB Yönetim Kurulu, (24.11.2012) yaptığı toplantı ile mühendis asgari ücretini brüt 2700TL olarak belirledi

SGK ile yapılan protokol ile TMMOB belirlediği asgari ücreti SGK'ya bildirecek.

Ücretli mühendisler, belirlenen 2700 TL brüt ücret ile, vergi dilimleri göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık olarak Ocak ayında 2000TL, Aralık ayında ise 1720TL maaş alıyor olacak. Bu ücretler aylık ortalama 1910TL'ye denk düşüyor.

geçenlerde SGK yı aradım bilgi almak için ama bilgi veremediler. Umarım uygulanabilir.

Arkadaşlar bu şu anlamamı geliyor: işverenler mühendis maaşını 2000 TL den aşağıda tutamaz :) bunun yaptırım gücü nedir çok merak ettim.

TMMOB güzel bir fiyat belirlemiş ama bence ama bu fiyatın brüt değilde net olarak belirlenmesi daha iyi olurdu bence. Bildiğim kadarıyla TMMOB bünyesinde bulunan her oda kendi ücret tarifesini kendisi belirleyebiliyor. (Tıpkı EMO'nın belirlediği gibi) Bizim odamızında böyle bir fiyat tarifesi var fakat 2 yıl öncesine ait yanlış hatırlamıyorsam. Orada da 1500 tl olarak geçiyordu(net mi brüt mü hatırlamıyorum). ÇMO bu fiyatı yeniden belirlese bile önemli olan bunun denetimi olacak ve iş yine devlete düşecektir. SGK ile yapılan anlaşma ne kadar etkili olur bunu hep beraber bekleyip göreceğiz.

Şöyle bir sorum olacak. Acaba çevre danışmanlık firmalarında çalışan çevre görevlisi, mühendis olsa bu asgari ücret uygulamasından yararlanabilecek mi? Bu konudaki yaptırımı SGK ne şekilde yapacak? Şikayet üzerine mi yapılacak? Ben de uygulama olanağı bulamayacağını düşünüyorum. Umarım SGK, kurum hakkında olumsuz görüşleri haksız çıkarır da, denetim mi yapar, yazı mı gönderir, sisteminden kontrol eder bulur mu nasıl yaparsa yapsın ilgili işverenleri buna zorlasın.

Bu uygulamayı kim nasıl denetliyecek onu anlayamadım arkadaşlar ben. SGK denetlese bile sigorta girişi söylenilen ücretler üzerinden yapılır parayı elden alan kişiler eski ücretlerini almaya dewam eder hesabına yatırılan arkadaşlar ise hesaptaki paylarını aldıktan sonra üzerini işverinine iade eder bence.Tek avantaj sigorta priminin yüksek olması olur ( İşveren istemedikten sonra kimse bu paraları alamaz diye düşünüyorum.Şahsi fikrim...)

Arkadaşlar, ÇMO İzmir Şubesi , BTB li firmalarına, mail gönderiyor. 2012/9 genelgesiyle projelerde istenen AAAt Proje Onay Üye Sicil Belgesi olarak istenen ve odadan belgeyi almak için, asgari ücret tarifesine uyulma zorunluluğu aksi halde belge verilmeyeceği ilan edildi.
Gelen maili aynen kopyaladım..

Yaptırımını göreceğiz. Beraber, Kolay Gelsin Herkese

Sayı : 12 / İZMÇMO / 0859 Tarih:28.11.2012
Konu: Atıksu Arıtma Tesisleri Proje Onayı Üye Sicil Belgesi Hk.

SAYIN BÜRO TESCİL BELGELİ FİRMA YETKİLİSİNE

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Atıksu Arıtma /Derin Deniz Deşarjı Tesisi Proje Onayı 20 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sözkonusu Genelgenin EK-5’inde Proje kapsamında İstenen Belgeler Başlığı altında Atıksu Arıtma Tesisleri Proje Onayı Üye Sicil Belgesinin de olması gerektiği bildirilmiştir.

Bilindiği üzere Proje Onay Üye Sicil Belgeleri Şubelerimiz tarafından düzenlenmektedir. Sözkonusu belgelerin düzenlenebilmesi için Şubemizden yapılan başvurularda; Biri koordinatör olmak üzere projeyi hazırlayan üç çevre mühendisinin;
- Başvuru Formları, (Odamız WEB sayfası Belgelendirme bölümünde OKB başlığında Atıksu Başvuru Formu yer almaktadır.)
-Odamızın Asgari Ücret Tarifesi üzerinden yatırılmış olan SGK Dökümleri
-Odamızın TR830006400000142130744794 nolu İş Bankası hesabına yatırılan belge ücretine dair dekontun yer alması gerekmektedir.
Bu kapsamda Odamız asgari ücret tarifesi yazımız ekinde yer almakta olup, Odamıza yapılan Üye Sicil Belgesi başvurularında yukarıda belirtilen hususlara uyulması gerekmektedir. İlgili belgelerin yer almadığı ya da uygun olmayan belgelerin yer aldığı başvurular Odamız mevzuatı gereği kabul edilmeyecektir.
Bilgilerinizi önemle rica ederim.

Demet TURHAN
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
İzmir Şube Yönetim Kurulu Sekreteri

Ek: Asgari Ücret Tarifesi

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 2011-2012 Yılı Asgari Ücret Tarifesi

Net Brüt
· A Grubu Çevre Mühendisi (10 yıl ve üzeri deneyimli) 3.221,70 TL. 4.500,21 TL.

· B Grubu Çevre Mühendisi (5-10 yıl deneyimli) 2.231,60 TL. 3.117,18 TL.

· C Grubu Çevre Mühendisi (ilk 5 yıla kadar deneyimli) 1.749,09 TL. 2.443,20 TL.

Özel sektörde bu uygulama nasıl olacak bilen var mı? yakında yeni yıl için maaşları görüşeceğiz zorunlu bir uygulama değil sanırım :mad:

Şöyle ki siz herhangi Bir AAT projesi ya da Derin Deniz Deşarjı projesi yapan bir firmada çalışıyorsanız çmo dan almanız gereken proje dosyasında bulunması zorunlu bir belge var. AAT Proje Onay Üye Sicil Belgesi adında. Bu belgeyi almak içinde sigorta dökümü isteniyor, ÇMO diyorki bana getirdiğin sigorta dökümü asgari ücret tarifsesindeki şartları sağlamazsa vermiyorum belgeyi, önceden de tarife vardı aslında da zorunlu bırakmamışlardı, SGK dökümünde 800 de yazsa veriyorlardı. Onun dışında nasıl bir yaptırım olabilir bilmiyorum gerçekten.

Umuyorum ki tüm çalışanları kapsayacak şekilde yaptırım uygulanabilir.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 2011-2012 Yılı Asgari Ücret Tarifesi Net Brüt· A Grubu Çevre Mühendisi (10 yıl ve üzeri deneyimli) 3.221,70 TL. 4.500,21 TL.
· B Grubu Çevre Mühendisi (5-10 yıl deneyimli) 2.231,60 TL. 3.117,18 TL.
· C Grubu Çevre Mühendisi (ilk 5 yıla kadar deneyimli) 1.749,09 TL. 2.443,20 TL.

Burada belirtilen deneyim süreleri odaya kayıt tarihinden bu zamana kadar geçen süre mi yoksa mezun olunan tarihten bu zamana kadar geçen süre mi ?

Odaya kayıt tarihi diye biliyorum. Bu arada okul biter bitmez kayıt yaptırmayanlar için, geriye dönük ödeme yaptırılarak kayıt sağlanabiliyor sanırım. Sormak lazım.

yalnız sımdı sıgorta dokumunde fazla gosterıp aslında muhendıse daha az ucret veren yerlerde var. çalısan muhendıs ısını kaybetmemek için sesını cıkaramıo ins buna da bı cozum bulunur

Çevre Görevlisi eşit değildir Çevre Mühendisi olduğuna göre, bir danışmanlık firmasında çalışan aslında Çevre Mühendisi olan fakat çevre danışmanlık firmasında çevre görevlisi sıfatıyla çalıştığı için, işveren sen zaten mühendis olarak çalışmıyorsun ki çevre görevlisisin sen! o yüzden bu karar beni bağlamaz diyebilir mi?