Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

'Toksit atık' ihracatçısı İngiltere'ye suçüstü

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Uğur Balbay tarafından paylaşıldı.

 1. Uğur Balbay

  Uğur Balbay CMNet Üyesi

  Zehirli atıklarını Brezilya'ya gönderen İngiltere, baskılar karşısında yükünü geri almak zorunda kaldı. İngiltere'nin toksit atıklarını gönderdiği aütıklar arasında Türkiye'de bulunuyor

  AYNUR TATTERSALL

  LONDRA - İngiltere gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Brezilya’ya yasadışı yollardan ihraç ettiği 80 konteyner (1400 ton) toksik içeren artığını, yetkililerin baskısı sonucu geri almak zorunda kaldı.
  Toksik içeren sanayi ve ev atıklarını iki kıta üzerinden gelişmekte olan ülkelere boşaltan İngiltere, uluslararası sözleşmeleri ihlal etmekle suçlanıyor. İngiliz Çevre Dairesi, İngiltere'den Brezilya'nın çeşitli limanlarına yasa dışı yollardan ihraç edilen 80 konteyner artığın toksik içerdiğini doğrularken, bu artıkların geri gönderilmesi içlemlerinin haftalarca sürebileceğini belirtti.
  Brazilya Çevre Ajansı Müfettişleri, İngiltere’den gönderilen konteynerlerde yaptıkları aramlarda, aralarında yüzlerce torba insan kanının da bulunduğu zehirli tıbbi atık ele geçirdiğini, diğer konteynerlede ise üzerinde Porketizce “Brezilyalı fakir çocuklara vermeden önce yıkayınız” yazılı kirli oyuncaklar bulunduğunu açıkladı. İngiltere’den gönderilen konteynerlerde toksik içeren artık tespit edilmesi üzerine hareke geçen Brezilyalı yetkililerin, zehirli artıkların geri gönderilmesi için başlattıkları girişimleri sonuç verdi.
  Toksik içeren sanayi ve ev atıklarını iki kıta üzerinden Türkiye, Gana, Brezilya, Azerbaycan, Libya, Vietnam ve Çin gibi gelişmekte olan ülkelere boşaltan İngiltere, Brezilya’ya yasadışı yollardan ihraç ettiği 80 konteyner zehirli artığını geri almak zorunda kaldı.
  İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Times, iki kıta üzerinden gelişmekte olan ülkelere toksik içeren artık boşaltan İngiltere’nin, uluslarası sözleşmeleri ihlal etmekle suçlandığını yazdı. Gazetenin yayınladığı istatistiklere göre, İngiltere’nin en popüler çöp destinasyonları arasında Breziyla, Türkiye, Azerbeycan, Libya, Çin, Vitenam ve Gana yer alıyor. Türkiye, 2007 yılında 13 milyon ton atığını 75 ülkeye paylaştıran İngiltere’nin,204 milyon ton metal 260 ton plastik ve 13 ton kağıt atığını gönderdiği ülke olarak en popüler destinasyonu olarak belirtiliyor. Gazete, İngilizlerin belirtilen ülkelere gönderdiği atık maddeler arasında bulunan plastik ve kağıt kapsamında hangi tür maddelerin yer aldığını ise açık olarak belirtmezken, toksikli artıklar arasında şırınga, preverzatif ve çocuk bezi gibi artıkların bulunduğu kaydetti.


  BAKAN SORUŞTURMA EMRİ VERDİ

  İngiliz Çevre Bakanı Hilary Bann, bir İngiliz firması tarafından Brezilya’nın 3 ayrı deniz limanına gönderilen 80 nakliye konteynerinde 1.400 ton toksik içeren artık bulunması üzerine soruşturma emri verdi. İngiliz firması tarafından gönderilen konteynerlerde şırınga, preverzatif ve çocuk bezi gibi artıkların bulunduğu belirtiliyor.
  Savunma Bakanlığı’na ait bir bilgisayarı, Gana’nın varoş mahallelerinden biri olan Akra’da bulan The Times, bakanlık yetkililerinin bu konuda açıklama yapmakta zorlandıklarını iletti. Gazete, hurda elektronik aletleri ayıklamaya çalışan ve aralarında 5 yaşındaki küçük çocukların bulunduğu onlarca kişinin, potasiyel olarak öldürücü kimyasallara maruz kaldıklarını vurguladı. (dha)
   
'Toksit atık' ihracatçısı İngiltere'ye suçüstü konusuna benzer içeriklerimiz
 1. tehlikeli atık(özel atık) ara depolama sahası

  Merhaba Öncelikle nereye yazacağımı bilemediğim için yeni konu açtığım için özür dileyerek başlamak istiyorum. Tehlikeli atık ara depolama tesisi tasarımı hakkında çok az veya hiç bilgi bulamadığımı belirtmeliyim. Bu konuda nereye bakmalıyım ve elinizde bu konuya ait döküman mevcut ise paylaşırsanız sevinirim.
 2. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

  Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
 3. Ingiltere'den yılda 30 milyon adet take away kabı siparişi verilecek

  Arkadaşlar, İngiltere'de bir arkadaşım aracılığı ile, o bölgede ünlü Coffee Shop zinciri için take away kap siparişi verilecektir. Numuneyi ben birebir görüşmede getireceğim, fiyat belirlendikten sonra ilgili kişilerle irtibata geçecektir. Karton kap ambalaj vb. üretiminin gerçekleştiği kuruluşlarda çalışan çevre mühendisleri arkadaşlarımın bilgisi olsun. Bana bu konuda dönüş yaparsanız...
 4. Sintene atık suları,atık yağları

  Sintine suları ,sintine atık yağlarının neden geri kazanılamadığı ile ilgili bir bilgi döküman önerisi olan varmı ?
 5. Atık yağ karıştırılması ve atık beyanı

  Merhaba arkadaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. İşe başlama sürem öncesinden bir atık yağ biriktirilmesi var. Yanlız bu atık yağa diğer atık yağlarla karıştırılmış ve ben şuan bir kod belirleyemiyorum. Bu kodu öğrenmem için analiz yaptırmam yeterlimidir? Bir diğer sorunumda geçmiş yıllarda yapılan atık beyanlarında yanlışlık olmuş bu yanlışlığı nasıl düzeltebilirim. Bu yıl beyan...