• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toplama Ayırma Tesisi

• Konuyu başlatan Mustafa Bayaroğulları
  • Başlangıç tarihi
M

Mustafa Bayaroğulları

Merhaba arkadaşlar kurmak istediğim toplama ayırma tesisinde atık kağıt toplamak istiyorum.toplama ayırma tesisime lisans alsam diğer toplama ayırma tesislerinden atık kağıt alabilirmiyim.

Ahmet Bey Çevre görevlisi ve danışmanlık firmaları hakkındaki yönetmelikte böyle yazıyor. Ancak Ambalaj Atılarının kontrolü yönetmeliğinin 28. maddesinde ise;

MADDE 28 – (1) Fabrika, satış noktası ve benzeri üniteler içerisinde yapılan biriktirmeler hariç, ambalaj atıklarının toplandığı ve cinslerine göre sınıflandırılarak ayrıldığı toplama-ayırma tesislerinin;
ç) Tam zamanlı olarak en az bir çevre görevlisi istihdam etmesi,
d) Çevre lisansı alması durumunda, çevre görevlisinin tesiste çalıştığını gösterir belgelerini dört aylık dönemler halinde il çevre ve şehircilik müdürlüğüne sunması,

ibaresi yer almaktadır.

yok öyle bir şey
TAT Tesisileri EK-2 ye girer. Bu durumda Ek-2 ye girip de TAT tesisi olmayan basit bir çevresel işletmede Çevre görevlisi almak zorunda olacak sizin dediğinize göre.
Lafı tersinden okumayın,EK-1 deki meslek kuruluşları mecburen Çevre Görevlisi (Çevre mühendisi de olur,çevre görevlisi belgesi alanda) çalıştırmak zorundadır.
Ama TAT tesisi Ek-2 ye girer yönetmelikleri açın okun kardeşim. Ben TAT Tesisi sahibiyim. Öyle bir şey yok
.

Ahmet Bey bana kızmanıza gerek yok. yönetmelikleri ben çıkarmıyorum. Ayrıca yönetmeliğide okudum ki yönetmelikten alıntı yapıyorum. belki siz yazılanları daha dikkatli okumalısnız.

toplama eleme tesisleri için kriterler..

Ekli dosyalar

• TOPLAMA-AYIRMA TESİSLERİNİN SAĞLAMASI GEREKEN KRİTERLER.doc
    28.5 KB · Görüntüleme: 242
toplama eleme dediğimiz atıkların toplanıp elendiği işlemeye gönderildiği yerlerdir örnek olarak kağıt toplama eleme tesisleri atık kağıtları sokak toplayıcılarından satın alarak onları gruplarına yada karışmış başka şeyler varsa işlenmeye hazır hale getirerek dönüşüm tesislerine satarlar.

@mervedidemaksoy

vızır vızır çalışma nasıl oluyor ki :) pehlivanoğlu ve eren kağıt ( modern karton) gibi 2 tane kagıt fabrikasıyla rekabet halinde olunca anca bu kadar vızırdıyoruz biz :D

modern karton fırmasını yakından tanırım. vızır vızır tabirinide sizin anlattıklarınıza göre kullandım.Allah daha ıyı etsın ne dıyebılırım.

Arkadaşlar merhaba,
tat firması lisansı 2 ay sonra bitiyor yenilenmesi için başvuru yapılacak acaba direk lisans yenilenirmi yoksa yine önce gfb verilir sonramı lisans verilir,biryerde okumuştum bilgiyi şimdi bulamıyorum :S birde daha önceden çed kapsam dışı yazısı alınmamış sanıyorum gerek yokmudur yenilemede yoksa önce yazı için başvuru yapılmalı??

şimdi bende tat ta calısıodum ve lısansımız bıtmıstıonce gfb alıosunuz yıne. gfb ıcın gereklı belgeler basvurular vs yonetmelıklte yazıo.belge ve ewrakları tamamlayıp sısteme yuklemenız gereklı.çed ıcınde çed kapsam dısı yazısı almalısınız ıl mudurlugunden.

Ekli dosyalar

• ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN İZİN VE LİSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELİK (1).doc
    812 KB · Görüntüleme: 56
Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ama tat tesisleri için çevre kanununca alınması gereken izin lisanslar hakkında yönetmeliği mi baz alıcaz yoksa ambalaj atıklarının kontrolünü mü _? şu anda danışman firma olupta tat tesisine hizmet veren arkadaşımız var mı içimizde acil yardımcı olursanız çok mennun olurum

"AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
Toplama-ayırma tesislerinin sağlaması gereken kriterler
MADDE 28 –
ç) Tam zamanlı olarak en az bir çevre görevlisi istihdam etmesi, " maddesi gereği tam zamanlı çevre görevlisi çalıştırma zorunluluğu var. Tabiki ayrıca ÇKAGİLHY hükümlerini de dikkate almalısınız. ÇKAGİLHY'de çevre görevlisi istihdam etmeyi zorunlu kılmasada Ambala j Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğine göre tam zamanlı çevre görevlisi istihdam edilmek zorunda.

merhaba arkadaşlar belediye ile sözleşmesi olan bir tat tesisnde çalışıyorum hergün toplanan mahallelere kglarını da yazarak ambalaj atığı alındı makbuzu kesiyorum fabrikalardan aldığım ambalaj atıkları için nasıl bir belge düzenlemeliyim?

Merhaba @n.tas hanım, sanayi kaynaklı alımlarda sade kullanışlı bir format düzenleyelim dedik, ekteki makbuza benzer sablonu oluşturduk. Daha sisteme yükleme fırsatımız olmadı ama kullanılabilirliği var gibi(tabi bu belgeyle ilgili bir standart yoksa) :)

@n.tas hanım,Ambalaj Bilgi Sistemine Belediye'ye kestiğiniz makbuzları yükleye biliyor musunuz? Biz yönetim planının onaylanmasını bekliyoruz, kasım da dahil olmak üzere 3 aylık bir birikim oldu ama hala sisteme giriş yapamadık. Sizde böyle bir sıkıntı var mı ? ya da bu sitede böyle bir sıkıntı yaşayan birileri var mı? Çözüm önerisi olan da olur :)

Ekli dosyalar

• aaa.jpg
    aaa.jpg
    70.9 KB · Görüntüleme: 96