• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toplama ayırma tesisi

Meltem OSMANOĞLU

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
--
arkadaşlar toplama ayırma tesisinde görev alan varmı acaba benim sorularım olacak. bilgisi olan cevaplarsa çok sevinirim.

1- toplama ayırma tesisi belediye ile sözleşmeyi nasıl yapıyor. teklif veriliyormuş nasıl teklif veriliyor. örnegi elinde olan varmı rica etsem gönderse bide atık yönetim planı hazırlayanlar örnek paylaşabilirmi.

2- lisans almadan önce belediye ile sözleşme imzalanabilirmi

3- bide diyelim ki A şehrinde tat kuruldu C şehrindeki bi firmadan kagıt satın alacak o C şehrindeki firma ile arasında sözleşme tarzı birşeyler imzalayabilirmi veya bu şekilde çalışan varmı acaba

şimdiden teşekkür ederim ilginiz ve cevaplarınız için.

Bu konu maalesef bizi de sınırlandırdı şöyle ki burda çalıştığımız kağıt fabrikası sadece tek bir tat firması üzerinden kağıt alıyor. Diğer tat firmaları bu tat tesisine veriyor malzemeyi şimdi durum böyle olunca nasıl bir yol izlemeliyim? Bilen gören duyan varsa bir el atıversin lütfen :)

merhaba arkadaşlar seyyar dan mal alınmayacakmış alanlara yüksek miktarda ceza geliyomuş sadece belediye ile anlaşma varsa beledeiye sınırları içindeki mallar alınabilir onu haricinde hurdacıdan gelen malların alımı yasaklanmış bilgisi olan varmı acaba.

arkadaşlar ;

bu konu ile ilgili olarak resmi yazı, görüş, ilgili mevzuat maddesi vs. bilen arkadaşlar varsa bilgi paylaşabilir mi acaba? yani TAT ın TAT a atık verememe durumu ile ilgili olarak..

bakanlıktan yazı gelmişti bize bu ambalaj atıkların beyan sistemi için orada yazıyordu yazıyı bulabilirsem iletirim size.

çok sevinirim, şimdiden teşekkür ederim.

bu yazı tüm toplama ayırma tesislerini mi kapsiyordu yoksa sadece ambalaj atığı toplama ayırma tesislerini mi? tehlikeszi atık toplama ayırma tesisleri de bu hükme dahil mi yani :(

yazıda öyle ayrıntılı yazmıyordu sadece tat firmasından başka bir tat firmasına bakanlık onayı olmadan gönderemez yazıyordu.

Bahsettiğin yazı AMBALAJ ATIĞI KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ kapsamındaki işlemler aslında. son satırda toplama ayırma tesisi demiş ama , bahsedilen çalışma ambalaj atıkları olduğu için , sanki bana bu hüküm sadece ambalaj atığı toplama ayırma tesislerini bağlar gibi geldi. tabi, ben çok içinde değilim atık sektörünün. sizlerin yorumu daha doğru olur :)

Toplama ayırma tesisinde çevre görevlisi olarak çalışmaya başladım. Belediye ile sözleşme yapmak istiyoruz. Bununla ilgili elimde bir sözleşme örneği mevcut fakat sözleşmede Belediye tarafından yapılan değerlendirmede 65 puan ve üzeri alınması durumunda 1 yıl uzatılabilir diyor. Bu değerlendirme kriterlerini nerden bulabilirim. Yetkilendirilmiş kuruluş dahil olmayabiliyor diye biliyorum. Ayrıca AAYP hazırlanırken bunu Belediye hazırlıyor formatını buldum. Formatta araç plakaları yazıyor. Bununla ilgili de firma araçlarına araç takip sistemi taktırmak zorunda mıdır.

@nurten
Bu puan kısmını nerden bulabilirim. Birde sadece tat değil gdt den gdt ye mal satımı da yasak buradan söyle anlıyorum aynı faaliyeti yapan firmalar birbirine malzeme satısı yapmayacak

Merhabalar. 2 hafta önce bir ambalaj atığı toplama ayırma tesisinde işe girdim. "İlçe belediyeleri, ambalaj atıkları konusunda bir tesis ile anlaşma yapmak isterlerse, kendilerine en yakın mesafede olan tesis ile anlaşma yapmak zorundadırlar" diye bir yasal zorunluluk var mı? Ya da buna benzer bir yasal zorunluluk var mı? Varsa hangi yönetmeliktedir?

@yusufkoz
yusuf bey öncelikle işiniz hayırlı olsun. Belediyeler istediği firma ile anlaşma sağlayabilir. Mevzuatlarda mesafe zorunluluğu yok

@Gülşah Albayrak
teşekkür ederim gülşah hanım. tamamdır, ben de mevzuatlarda öyle bir şeye rastlamadım ama yine de bi sormak istedim.

Arakadaşlar bizde tehsiz atık toplama ayırma firmasıyız.Tehsiz atıklarınızı ambalaj firmalarından hurdacılardan sahıs firmalarından alabiliyorsunuz tehsiz atık toplama ayırma belgesi olmak sartıyla.Sizde aldığınız tehsiz atıkları tehlikeli atık toplama belgeli firmalara yada tehsiz atık geri kazanımı yapan firmalara verebiliyorsunuz.Fakat bununla ilgili son vize eğitiminde konuşulan ve tanıdıgımız firmaların bakanlıkla telefon görüşmelerine istinaden tehsiz atık toplama ayırma belgesi ile atık alan firma sadece tehsiz atık geri kazanımı olan firmaya satabilirmiş böyle demişler.Aslında elimde tam aksi bi yazı var.Tehsiz atık toplama ayırma ile mal alan bir firma başka bir tehsiz atık top.ayırma belgeli firmaya satabilir diyor.İşin içinden cıkamadım.Bakanlığa tekrar yazı yazıcam.Sizde bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.Ambalaj gelincede tatlar tatlara mal satamıyor ve tatlar sadece gdtye mal satıyor.tatlar sanayiden ve mücavir alan içindeki yerlerden mal alımı yapabiliyor belediye kapsamında.Diğer bi konuda gdt lisansı olan bir firma malzemesini geri dönüştürdükten sonra satıyor ve 8cye işliyor.8cden sonra ise artık o malzeme thsiz atık oluyormuş.Satacağımız yerinde tehsiz atık geri kazanımı olan bir firma olması lazımmış.Bunla ilgili elimde resmi yazı var.o yüzden kütle denge sistemine girmemiz gerekiyormus ambalaj top.ayırma ve ger dönüşümü olan tesislerin.Şimdiden tşkler.Benim bildiklerim Bunlar.Sizdde bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.

bölge dışına çıkamıyorlar mı, bununla ilgili madde nerde acaba. teh.siz atıkların kont. yön. göremedim ilgili maddeyi

Merhabalar. Toplama-ayırma tesislerinde, çevre görevlisinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapması gereken çalışmalar herhangi bir yönetmelikte zorunlu kılınıyor mu?