Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Toplama Ayırma Tesisleri, Belgelendirme

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Esra Alıç tarafından paylaşıldı.

1. Esra Alıç

Esra Alıç CMNet Üyesi

Ambalaj Atığı Tolama Ayırma Tesisleri, geri döünüşüm fabrikalarına nasıl belgelendirme yapıyor? Konu hakkında bilgisi çalışması olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim...

2. Esra Alıç

Esra Alıç CMNet Üyesi

bu konuda yardımcı olcak kimse yok galiba

3. WalkMan

WalkMan CMNet Üyesi

Esra sakin ol :) Konuyla ilgili olarak o sektörde çalışan arkadaşlar cevap verecektir mutlaka. Ama kısaca ben özetleyim şimdilik,
    Ambalaj atığını piyasaya süren kuruluş bu atığın her sene belli bi yüzdesini toplamak/toplatmak ile yükümlü. Bu konuda ilgili Geri Dönüşüm Tesisleri topladıkları ambalaj atıklarının bir kısmını anlaşma yaparak A firma adına topladığını beyan ediyor. Böylece belgelendirmiş oluyor.
    Daha ayrıntılı olarak o sektörde çalışan arkadaşlarımız yazacaklardır, olmadı Veysel'e söyle, Serdar'ı arayın :) O bu konuda tecrübeli.
    Kolay gelsin.

4. Esra Alıç

Esra Alıç CMNet Üyesi

:) sakinim cihan. ayrıca teşekkür ederim ilgin için...forumun genelinde gördüğüm kadarıyla herkes gayet yardımcı oluyo ben biraz acele davrandım galiba :utandim:
    piyasaya süren konumundaki işletmeler eğer tat tesisleri ile anlaşma yaptıysa, bu durumda tat tesisi belgelendirme yapmak zorunda anladığım kadarıyla

5. Serdar Çetinkaya

Serdar Çetinkaya CMNet Üyesi

Merhabalar Esra
    Cihan işin özetini yazmış sadece geri dönüşüm tesisleri değil lisanslı toplama ayırma tesisleri belgelendirme yapabilirler.
    Kafana takılan başka bi yer varsada mail yoluyla yada telefonla ulaşın yardımcı olayım pek burayı takip edemiyorum.
    Veysel'de mailim ve telefon numaram var
    İyi çalışmalar.

6. Esra Alıç

Esra Alıç CMNet Üyesi

teşekkürler serdar, belgelendirme işlemleri ile ilgili yardıma ihtiyacım olacak bu konuda ulaşırım sana...

7. hatice

hatice CMNet Üyesi

tam olarak nasıl bir yardım istediğini yazarsan yardım edebilirim sana toplama ayırma tesisinde çalışıyorum elimden geldigince ve nete girdigim sürece :)

8. elfcn

elfcn CMNet Üyesi

1 hfta öncesine kadar sona kalan firmaların belgelendirmeleriyle uğraştığımızdan sektördekiler hemen cevap yazamamış sanırım ;)))
    sorularınız olursa (sözleşmeler-bakanlık girişleri) ben de yardımcı olabilirim...

9. Esra Alıç

Esra Alıç CMNet Üyesi

teşekkür ederim arkadaşlar..aslında öğrenmek istediğim, TAT firmasının herhangi bir piyasa süren işletme ile sözleşmesi yoksa herhangi bir belgelendirme işlemi yapması gerekiyormu?

10. hatice

hatice CMNet Üyesi

tat ve gdt lerin belgelendirme yapabilmesi için lisanslarının olması lisansı varsada piyasaya sirenle hizmet alımı sözleşmesi yapması sonra onlar adına belgelendirmeleri çevre ormanın sietemine bildirmesi yoluyla oluyor

11. Esra Alıç

Esra Alıç CMNet Üyesi

teşekkürler hatice hanım, peki tesisin tat lisansı var ama piyasaya süren bi işletme ile sözleşmesi yok.yapmak zorunda mıdır??

12. Metin Koci

Metin Koci CMNet Üyesi

GDT ler belgelendirme hizmeti veremezler sadece TAT lar belelendirme yapabilir

13. Esra Alıç

Esra Alıç CMNet Üyesi

mrb elif hanım,
    tat ların piyasaya süren kuruluşlar ile yaptığı sözleşme konusunda yardımcı olabilirmisiniz? bununla ilgili bi örnek varsa paylaşırsanız sevinirim...
    bir de belgelendirme esasları prosedürü nasıl işliyor yetkilendirilmiş kuruluşlara nasıl hazırlanıyor?

14. ibrahim87

ibrahim87 CMNet Üyesi

Arkadaşlar tat firmasının eğer lisansı varsa zaten bir belediye ile anlaşmış demektir.(yönetim planı hazırlayarak) tat firmasının piyasaya sürenlerle sözleşme yapması çok da mühim değil ve mecburiyetinde değil. Piyasaya sürenler için bir lisanslı firma ile veya yetkilendirilmiş kuruluşla sözleşme yapması mecburiyeti var. Sözleşme yaparlarsa yönetmelik gereği ambalaj atıklarını bedelsiz olarak o lisanslı firmaya verir ve yıl sonuda piyasaya süren o sözleşme yaptığı lisanslı tat firması makul bir ücret karşılığı belgelendirme yaptırır.

15. elfcn

elfcn CMNet Üyesi

Sözleşme örneğini özelden göndermeyi deneyeceğim dosya olarak ekleyemedim :(
    Belgelendirme için;
    - Piyasaya Süren ile Lisanslı Firma arasında bir sözleşme imzalanır
    -Lisanslı Firma tesis giriş-çıkışlarını düzenli olarak bakanlığa bildirmektedir.
    -Lisanslı Firma yapmış olduğu bakanlık girişlerinden Lisanslı GDT'ye gönderdiklerini belgelendirme işlemlerinde kullanır
    -Bakanlık Girişinde Belgeleme Dosyası hazırla kısmında Lisanslı GDT'ye verdikleri belgelerin yanında kutucuk çıkmaktadır. Bu kutucuğa sözleşme imzaladığı piyasaya süren kuruluşun firma kodunu ve belgelendirecek ambalaj atığı miktarını girer.
    -Tamamladıktan sonra "Firmaya(Piyasaya Süren) Gönder" butonuna basar ve hazırlamış olduğu belgeleme dosyası firmanın sistemine düşer.
    -Piyasaya süren kontrollerini yapar onayladıktan sonra "İÇOM"a gönder butonuna basar.
    -İÇOM kontrollerini yapar, onay verdikten sonra piyasaya sürenin o yılki belgeleme yükümlülüğü gerçekleştirilmiş olur.

16. Esra Alıç

Esra Alıç CMNet Üyesi

Elif hanım çok teşekkür ederim yardımlarınız için

17. rüya

rüya CMNet Üyesi

merhabalar arkadaşlar bende bir tat firmasında yeni işe başladım.bulunduğum tesis benden önce gfb iznini almış şimdi lisans almak için bir belediye ile sözleşme imzalamamız gerekiyor.bulunduğum ilde bizden başka bir lisanslı firma daha var ve il genelindeki belediyelerin çoğuyla sözleşme imzalamış.öğrenmek istediğim kurulu olduğumuz bölgeye yakın belediyelerin bizimle sözleşme yapması gerekmiyor mu? ve sözleşme yapacağımız belediye sayısı için bir sınır değer var mı?

18. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

Rüya Hanım, bildiğim kadarıyla yönetmelikte çalışalacak belediye sınırlaması veya belediyelerin yakındaki TAT la çalışması zorunluluğu gibi birşey yok. Fakat yönetim planı onaya gönderildikten sonra bakanlık veya il çevre bunu sorgulayabilir.

19. rüya

rüya CMNet Üyesi

Teşekkürler Göksel Bey,sorgulasalar iyi olur çünkü kurulu olduğumuz ilçeyi karşı firmaya kaptırdık.Peki Bakanlığa bu durumu bildirmem gerekir mi?

20. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

eğer başka bir ilçe ile anlaşma yapma konusunda sıkıntı oluyorsa bakanlığa veya il çevreye yazılı bildirim yapın ama bir ilçe ile biz anlaşamadık başkası anlaştı şeklinde bir bildirim yapmanız, pek mantıklı olmaz çünkü bu konuda yasal bir yaptırım yok.

Toplama Ayırma Tesisleri, Belgelendirme konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Ambalaj atıkları toplama ayırma tesisleri ile ilğili sektörel bilgi

toplama ayırma tesislerine ait sektörel bilgi çevre orman müdürlüğünce istenmektedir elimde böyle bir evrak bulunan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim
  2. Atık Toplama Ayırma Tesisleri

Atık toplama ayırma tesisinin kurulması için hangi fiziki şartları sağlamamız gereklidir?
  3. Atık Cam Geri Dönüşüm ve Toplama, Ayırma Tesisleri

Merhaba, Firmamızda uzun süredir camları ayrı olarak topluyoruz; ancak verebileceğim lisanslı firma bulamıyorum. Bir tane buldum ancak 2 ton kadar biriktirin öyle alabiliriz diyor.!! Belediye de diğer ambalaj atıklarını alıyor; ancak camları almıyor.. İstanbul Avrupa yakasında teslim edebileceğim firma konusunda yardımcı olabilir misiniz? Şirketinde camları ayrı toplayan ve lisanslı firmaya...
  4. Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi Metal hurda toplama ayırma tesisi?

Merhaba, Arkadaşlar kafamı karıştıran bir durumda lütfen adınlatırmısınız, tehlikesiz atık toplama ayrıştırma belgemiz var(İÇOM 'dan alınan) fakat metal hurda toplama ayırma tesisi için de düzenlenen bir belge var mı? Bizim alabileceğimiz tehlikesiz atık kodlarımızda zaten metaller de var.Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanım tebliğinde bu geçiyor, metal hurda toplama ayırma tesisi olduğunu...
  5. Toplama ayırma tesisleri kimlerden atık alabilir?

Lisanlı bir ambalaj atığı toplama ayırma ve geri dönüşüm tesisinde çevre mühendisi olarak çalışmaktayım. Bilindiği üzere her ay atikambalaj.cevre.gov.tr adresinden TAT'leri için atık ambalaj beyanı (Ek-7) yapılması gerekmektedir. Benim merak ettiğim sorular şu şekilde; 1- Tesisimizin herhangi bir belediye ile sözleşmesi bulunmuyor. Tesisimize toplayıcıların getirmiş olduğu ambalaj atıklarını...