• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toplama Ayırma Tesisleri, Belgelendirme

Esra Alıç

Kayıtlı Kullanıcı
Ambalaj Atığı Tolama Ayırma Tesisleri, geri döünüşüm fabrikalarına nasıl belgelendirme yapıyor? Konu hakkında bilgisi çalışması olan arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim...

@srdr

merhaba arkadaşlar.
bende TAT firması çevre mühendisi olarak online veri tabanına girdiğimde bu durumla karşılaştım.
Ankara'dan Emine Çubukçu ile iritibata geçtik. sonuçlar ise böyle;
2012 yılı için belediyelere ayrı bir sistem hazırlanmış durumda. şu anda tat olarak belgelendirme yapamıyoruz. çalıştığımız belediyeler bu veri tabanına kayıt olup şifre ve kullanıcı kodu alacak. belgelendirmeleri kendileri girecekler. tatlar belgelendirme işini belediye aracılığıyla yapıp onlara bildirecek. böyle saçma sapan bir sistem. belgelendirme yapmak isteyen piyasaya sürenler belediye ile bağlantıya geçip onlarla sözleşme yapacaklar. belediyelerde bağlı oldukları lisanslı firmalara belgelendirme işini yaptıracaklar. daha sonra bunları bakanlığa bildirecekler. bu durumda belediyeler sözleşme başına nasıl bir ücretlendirmeye gidecek çok merak ediyorum. zaten karmakarış olan sisteme bir de böyle bir ikililik ekleyerek çok gereksiz bir girişimde bulundular bence. halihazırda 2012 yılı için sözleşme yaptığımız piyasaya sürenlere durumu açıklamak da biz TAT'çılara düşecek. umarım bu durum en kısa zamanda mantık çerçevesinde sonuçlandırılır...

ambalaj atıkları belgelendirme konusunda yetkili firma olarak 2 firma var galiba çevko ve türkçev türkçevin telefon numarasına nasıl ulaşabiliriz veya mail adresi nedir zira türkçev eğitim vakfi olanı arıyoruz biz yetkili değiliz diyorlar yardımcı olursanız seviniriz kolay gelsin

merhaba

bende TAT tesisinde çevre görevlisi olarak yeni çalışmaya başladım GFB miz onaylandı. belgelendirme çalışmalarını ben yürüteceğim. bu konuda nasıl bi yol izlemem gerekiyor? toplama ayırma tesisinde çalışan arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhabalar, Muratlı Geri Dönüşüm olarak 2013 yılı ve geçmiş yıllar için belgelendirme yapabiliyoruz irtibata geçip teklif alabilirsiniz 282 361 30 70 (Ünzile Kahraman). Belgelendirme için il sorunu yok Türkiye genelinde cazip gelen istediğiniz Belediye ye bağlı TAT firmasına yaptırabilirsiniz. Kolay Gelsin..

Arkadaşlar merhaba,
Tehlikesiz Atık ve Ambalaj atığı Toplama Ayırma belgesi ve Gdt lisansımız var. Bu faaliyette bulunan tesislerin belgelendirme yükümlülüğü nedir acaba? Yardımcı olabilir misiniz?

@g_kılıc belgelendirme yükümlülüğü piyasaya sürenler için geçerli. sizde böyle bir yükümlülük yok. sadece piyasaya süren firmalar bu konuda sizin belgelerinizi kullanarak (tabi belgelendirme ücretini tarafınıza ödeyerek) işlemlerini halledebilir.

Biz başka firmaların belgelendirmesini yaptığımız da başka bir kuruluşa bildirmemiz gerkli mi peki? Birde firmaların belgelendirmesini yapmak için bizim teklif mi göndermemiz gerkli ?

@g_kılıc önce yetkilendirilmiş kuruluşlar ile görüşerek yıllık toplanan ambalaj miktarlarınızı belirtin. Yetkilendirilmiş kuruluşlar ton başına atık cinslerine göre fiyat teklifi verecektir. Hangisi yüksek fiyat verirse onun teklifini kabul edin. Daha sonra 2016 yılının tamamı için belgelendirme hizmet sözleşmesi gönderecekler. Diğer sözleşmede tat yk ve belediye ile olan 3 lü sözleşme yapılacak. Bu şekilde belgelendirme işlemlerine başlayacaksınız. Tabiki bu yazdıklarım yetkilendirilmiş kuruluş ile çalışma yöntemi. Diğer yöntemler için belgelendirme usul ve esaslarına bakınız.

Arkadaşlar sanayiden gelen atıkların karakterizasyon çalışmasında yer almaması ve belgelendirilecek miktarların düşük olması konusunda bir çözüm geliştirebilen arkadaşlar var mı? Karakterizasyon çalışmasını yenilemek tercihini müstesna tutuyorum.

@Gülay Kudret Birdal bu konuda 2015 yılı için toplanan ambalaj atıklarını cins cins ayırıp aylık miktar olarak yetkilendirilmiş kuruluş ile paylaştım. Yani gerçek değerler bunlar
karakterizasyon ile alakası yok diyebilmek için. Zaten yk da giriş fatura ve irsaliyelerimiz mevcut raporun ekine koyup bakanlığa sunacaklar.

@Hüseyin Hanlı
ben bir konu açayım bu durumla alakalı oradan tartışalım en iyisi.

iyi günler arkadaşlar.toplama ayırma tesisinde işe başladım.Bu sektörde pek bilgim yok o yüzden sizden yardım istiyorum.GFB alınmış 2 belediye ile de sözleşme imzalanmış.Bundan sonraki adımlar neler olmalıdır? atık yönetim planı,belgelendirme falan.yardımcı olursanız sevinirim.

iyi günler arkadaşlar.toplama ayırma tesisinde işe başladım.Bu sektörde pek bilgim yok o yüzden sizden yardım istiyorum.GFB alınmış 2 belediye ile de sözleşme imzalanmış.Bundan sonraki adımlar neler olmalıdır? atık yönetim planı,belgelendirme falan.yardımcı olursanız sevinirim.