• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toplama ayırma ve geri dönüşüm tesisi

Buket Ayas

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Merhabalar,

Ben Toplama Ayırma ve Geri dönüşüm tesisinde yeni çalışmaya başladım. Yeni mezunum ve ne yapacağımı bilmez bir durumdayım. Ne yapmalıyımi nereden başlamalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

bir tesisin lisansı varmı ona bakın eğer yoksa ne durumda gfb alınmışmı ( geçiçi faaliyet belgesi) birde beyanlar yapılıyormu ona bakın ambalaj atık sisteminde kullanıcı kodu ve şifrenizi girerek yapabılırsınız. isg eğitimi verilmişmi işçilere eldiven maske dağıtın işletme temizliğine dikkat edin.

cevapladığınız için çok tesekkür ederim Olgaç Bey. Çevre izni ve lisansı mevcut. isg açısındanda herseyi tam. ambalaj atık sistemindeki kodu ve şifreside mevcut ve bildirimlerde düzenli olarak yapılmakta. Fakat ben daha çok çevre görevlisi olarak tesisde neler yapmalıyım sadece görevlerim bildirimden ibaret değildir sanırım :) o konuda fikriniz varmı?

@Buket Ayas
giren çıkan malzemeleri takip edin ürettiğiniz malzemeleri günlük olarak kaydedin mesela sabah şu kdar çıktı akşam şu kadar diye makineleri tanımaya çalışın malzemelerin cinsleri nedir onları öğrenin anlayacağınız firmayla ilgili herşeyi öğrenin:D

@Olgaç Sürmelihindi
kantar fişlerine bakın malzeme cinsi nedir birde çıkan malzemelerden örnek alın saklayınD:

çalıştığım firma naylonu geri dönüştürüp granül haline getiriyo ve tekrar baonlu naylon üretimi yapıyor. Bir belediyylede anlaşmamız vardı oda bu ay bitti :) peki bişey sormak istiyorum bizim tehlikeli atık oluşumumuz mevcut değil üretimden çıkan plastik atıklarınıda tekrar geri dönüştürüyoruz. benim belgelendirme aşamasında yapmam gerekn bişey var mı? Biraz fazla soru soruyorum ama acemi olmak böyle bişey herlde :S

hayırlı olsun bende bu yollardan geçtim ve ilk firmaya geldiğimde ne yapacağımı bilememiştim ama şimdi alıştım. sen beyanlarını yaparken fire miktarını hesaplayıp yazman gerekli. belgelendirme aşamasında yapman gerekenleri anlatan bir format var sana göndereyim. belgelendirmede ne kadar miktar yapman gerektiği sistem tarafından söylenir benim bildiğim hangi belediyeden alıyorsan onu yazman gerekli,:D

iyi olur tesekkür ederim :) :) şimdi benim ayrımına varamadığım durumlar var. burada belediyeden gelen ambalaj atıklarının içinden bi miktar çöp çkıyor bunuda TAT 7c kısmında beyan ediyoruz. Peki bu çöpü nasıl berteraf ettiğimize dair bişey yapmalımıyız. Gelen konteynırların içinden kağıt,karton,plastik vs dışındada bisürü şey çıkmakta :D Birde herseyi burda yazamıyorum özelden msj atabilirmiyim

tamam özelden konusalım.

şimdi şöyle bir durum var eğer size işe yaramayan malzeme var ve siz bunu lisanslı bir firmaya verdiniz onlara yaradı bunu ek 7c ye yapabılırsınız. çöpü nasıl bertaraf ettiğinizi söylemenize gerek yok. birşey yapmanıza gerek yok eğer bir bertaraf tesisine gönderiyorsanız faturanızı saklayınız ve size her ay iç tetkik raporları düzenlenir eğer danısan firmanız varsa bunu yapar eğer yoksa sizin yapmanız lazım orda belirtebilirsiniz.

hayırlı olsun. belediye kontrolünde bir tesiste çalışıyorsun. öncelikle yorgun olmadığında evinde yönetmelikleri oku altını çiz derim. gfb veya lisansı vardır illaki, varsa daha rahat işi öğrenmeye devam edebilirsin zaten. ayrıca bakanlığımızın bununla ilgili net üzerinde ppt sunumları da var. zevkli bir iş. sen yönetmelikten başla, ilk önce aklında bir yol oluşsun. zaten tesiste kısa zamanda işin ilmini anlayacaksın.

teşekkür ederim evet zevkli bir iş fakat birden mezun olduğum gibi tek başıma işin içine girince çok zorlandım bana yol gstercek kmsede yok tesisde başka oyuzden alışncaya kadar sanrm zorlanıcm :)