• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toprak kirliliği bildirimlerinin çevre bilgi sistemine eklenmesi

Tarık Durmuş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Armada Danışmanlık
Arkadaşlar, bildiğiniz gibi Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik altıncı ayda yürürlüğe girmektedir. Yönetmeliğe tabi tesisler, yönetmelik yürürlüğe girmesi ile beraber üç ay içinde bildirim yapmak durumundalar. Çevre Bilgi Sistemi'ne ilgili uygulama eklenmiş olup Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri talebiniz durumunda uygulamayı firmaların sayfasına ekliyor. Diğer eklentilerde olduğu gibi Çevre Bilgi Sistemi'nden alacağınız "Ek Uygulama Başvuru Formu" ile işleminizi yürütebilirsiniz.

Bilgilerinize, saygılarımla.

@dkaya
Çevre Bilgi Sistemi'nden sistemin açıldığı görülüyor. Danışmanlık hizmeti verdiğim bir firmam için uygulama talebinde bulundum ve uygulama il çevre tarafından eklendi. Eklenen uygulama ile
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
'ne girmek istediğinizde hata veriyor. Yalnız altıncı aydan sonra uygulamanın açılacağı kanaatindeyim. İlgili yönetmeliğe göre 3 ay içinde bildirimde bulunma yükümlülüğü olduğundan uygulama ekletmeyi son güne bırakmamanın daha uygun olacağını düşünüyorum. Uygulama ekletmenin de bir zararı yok sonuçta değil mi :)

Evet ben de sitede görünce araştırdım hemen. ek2 tablo 2 de yer alan tesislerimin uygulamasını hemen açtırdım. faaliyet ön bilgi formunu da doldurtmaya başladım. sistem açılır açılmaz girişleri yaparım ben de.

Benim takıldığım nokta ek2 tablo2'de yer alan nace kodları tesislere ait nace kodlarıyla uyuşmuyor. tesisin faaliyet durumuna göre tablo2'den yeni nace kodları mı belirlememiz gerekli?

Pardon revizyonu varmış zaten. Yeni fark ettim :)

Merhabalar,
Konu ile ilgili Bakanlık tan yetkililer ile görüşmemiz sonucu sistemde ki aksaklıklardan bu çalışmayı 2 yıl kadar ertelediklerini söylediler.
Sistemin zaten açık olmadığını ve açılmasının uzun zaman alacağını şimdilik konu ile ilgili bir çalışma yapmamıza gerek olmadığını belirttiler.
Farklı bir bilgi edinen arkadaşımız var mıdır ?

Öyle bir durum varsa neden sistemi açtırıyorlar bize.
2 yıl ertelenecek olan bir beyanın sistemi şimdiden açtırılır mı?

Cansu Hanım,
Sorularımıza cevap alamadık inanın.
Sistemi açtırma sürecini ; AAT bilgi sisteminin ekletilmesi gibi mi yaptınız?
Hoş sistemde uygulamayı ekletsek dahi aktif olmayacağını/gerek olmadığını söylediler.

Konu ile ilgili elinde resmi yazı olan var mı? Veya yönetmelik değişikliği oldu da benim mi haberim yok. Yönetmelikte bildirim yapılacak dediği halde bildirimi yapmazsak sıkıntı olur tabi sistem kaynaklı yapılamayacağına dair elimizde resmi yazı olursa bir problem olmaz. Konu ile ilgili elinde resmi yazı olan var mı? Veya yönetmelik değişikliği oldu da benim mi haberim yok. Yönetmelikte bildirim yapılacak dediği halde bildirimi yapmazsak sıkıntı olur tabi sistem kaynaklı yapılamayacağına dair elimizde resmi yazı olursa bir problem olmaz. Bildirim yapabilen arkadaş var mı?

Doldurulması gereken Ek-3: Faaliyet Ön Bilgi Formunda aşağıdaki gibi kimyasalın adı yazılacak fakat bazı kimyasallar bir kaç kimyasalın bileşiminden oluşuyor ve 3-4 tane CAS noya sahip. Bunları nasıl yazabiliriz?

5. DEPOLANAN TEHLİKELİ KİMYASALLAR İLE İLGİLİ BİLGİLER

Kimyasal adı:

CAS No:

Bileşim (%):
[TBODY] [/TBODY]

Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde paylaşılan kaynaklarda açıklıyor o durumu, diyor ki: "Her bileşimin MSDS'lerinde yazan bileşim oranları baz alınarak miktar ile çarpılacak bulunan sonuç bileşimdeki o bileşen için sisteme girilecek." Sen ne yap biliyor musun, sisteme girdiğinde orada çıkan dokümanlar var ya onlar içerisinde SSS - Sık Sorulan Sorular var. Soru Cevap şeklinde onları oku bu soruları ve benzerlerini orada da sorarak cevaplamışlar. aynı soru orada da var. Kolay gelsin.

Merhabalar,
Bildirimi yapılacak maddelerle ilgili anlamadığım bi nokta var;
Üretimde kullanılan kimyasallar-lpg tankları-dizel tanklar vs. haricinde (bunları zaten bildireceğim) bakım atölyesinde temizlik veya onarım için kullanılan kimyasalları da ambarda depoluyoruz. (hidrolik yağlar, çözücüler gibi.) ve yönetmelikte miktar için bi alt sınır belirtilmediğinden bunların da bildirime dahil edilmesi gerek diye düşünüyorum.
Ama şöyle bi sorun var; ambardaki malzeme stoğu bitince yeni gelen malzeme hep aynı markanın aynı ürünü olmuyor. MSDSi ve dolayısıyla CAS NOsu değişiyor. Bu durumda da çok sık aralıklarla bildirimi güncellemek zorunluluğu oluşuyor.
Konuyla ilgili il müd. arayıp sorduğumda hak verdiklerini, bunun mantıksız olduğunu fakat yönetmelikten bu sonucun çıktığını söylediler. Ama ben işimi gücümü bırakıp her hafta ne ürün gelmiş diye mesai harcayıp bildirim güncellemek istemiyorum açıkcası saçma geliyor.
Ne yapmalıyım? yada siz ne yapıyorsunuz? fikir verebilecek birisi var mı?

@hersanlioglu ekte 2 dosya paylaştım. bunlardan birincisi Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde Faaliyet Ön Bilgi Formunu doldururken karşınıza çıkan 4 numaralı başlık olan Kimyasallarınızı girdiğiniz bölümün ekran görüntüsü bakarsanız ilgili kısmı kırmızı çerçeveye aldım. İkincisi ise yine
Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemine girdiğinizde ana sayfada sağ kısımda Sistem Kullanımı başlığı altında paylaşılan Sıkça Sorulan Sorular linki altında indireceğiniz pdf dosyasındaki 9. soru ve cevabına ait ekran görüntüsü. kaynağım bu iki dosyadır. Umarım yardımcı olur İyi çalışmalar dilerim.

bir de süreç ile ilgili aşağıdaki gibi bir şema var, bakanlığın sitesinde buldum. Yeterliğe Haiz Uzman Kuruluşlara ilgili yönetmeliğin Yeterlik Belgesi Tebliği Kapsamında yeterlik belgeleri verilmiş bu firmalar faaliyetlerine başlamış. Bana da bu tebliğ kapsamında yeterlik belgesi almış danışmanlık firmalarının listesi lazım. bakanlıktan istedim ancak bilgi edinme kaydı oluşturdular döneceklermiş artık ne zaman dönerlerse elinde olan ya da nasıl ulaşabileceğim konusunda yardımcı olabilecek var mı?upload_2015-7-8_12-35-10.png

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    81.5 KB · Görüntüleme: 118
  • Adsız1.jpg
    Adsız1.jpg
    132.8 KB · Görüntüleme: 110
  • upload_2015-7-8_12-34-46.png
    upload_2015-7-8_12-34-46.png
    397.8 KB · Görüntüleme: 91
Arkadaslar merhaba toprak kirliliği yönetmeliği ile ilgili yazılarınızı okudum çok tesekkür ederim.birde sizlerden ek 2 listesini rica edebilir miyim.indirdim bakanlıktan ama anlamadım neresi birçok dosya var 1600 sayfa ek var yardımcı olur musunuz