Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Toprak kirliliği tespiti için alınan numunelerde parametrelerin limit değerleri

Konu, 'Toprak Kirliliği ve Konrolü' kısmında Öyküm Hız tarafından paylaşıldı.

 1. Öyküm Hız

  Öyküm Hız CMNet Üyesi

  Arkadaşlar; "toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmeliğin" uygulaması bildiğiniz üzere 2015 yılına ertelendi. Şu durumda, toprak kirliliği tespiti için sahadan alınan toprak örneklerinde bakılan parametrelerin ülkemizdeki limit değerleri için, kullanılan güncel değerler şuan için hangi yönetmelik kapsamında değerlendirilmektedir?

  İlerleyen dönemde uygulamaya girecek yönetmelikte tek bir sınır değer tablosu var . Şöyle ki, örneğin BTEX parametresi için , ertelenen yönetmelikte, limit değerler, btex adı altında tek bir değer yerine , benzen, toluen, etilbenzen ve ksilen olarak ayrı ayrı verilmiş; ancak laboratuarlar analizlerinde btex olarak tek bir genel sonuç verilebiliyor. bunun için yorumlama yapılırken, hangi standardı kullanmak gerekiyor; özellikle laboratuarlarda çalışan arkadaşların cevaplarını rica ediyorum ( metotların yönlendirdiği epa, ts standartlarını da inceledim ancak btex, tph, tox, VOCs'ler için tek limit değerlerine rastlayamadım )
   
 2. Yiğit Coşaner

  Yiğit Coşaner CMNet Üyesi

  Öyküm Hanım,

  New Dutch List'i incelemenizi önerebilirim. Orada TPH ve diğer değerler için de sınır ve aksiyon limitler mevcut
   
Toprak kirliliği tespiti için alınan numunelerde parametrelerin limit değerleri konusuna benzer içeriklerimiz
 1. toprak kirliliği sunusu

  toprak kirliliği kontrolü yönetmeliği ile ilgili yaptığımız bir sunudur.
 2. Toprak Kirliliği

  Toprak kirliliği hakkında bir kaynak
 3. Toprak kirliliği ödevi

  İyi günler kolay gelsin. Ben 4. sınıf öğrencisiyim. Okulda verilen bir çalışma için, içerisinde kalıcı organik kirletici olabilme ihtimali olan bir toprak numunesi bulmam gerekmekte. Bu konuda bana yardımcı olabilme imkanınız var mı?
 4. Toprak kirliliği ödevi

  Toprak dersinde yapıcağımız proje için bir yerden toprak numunesi aldık ve sonucunda DDT olduğunu düşünüyoruz. Hoca bizden bu kirleticilerin ölçüm maliyetini. En az 2 degisik firmadan( TÜBİTAK veya diğer yerler) proforma fiyat teklifini istiyor nerden alabilirim veya önereceğiniz firma var mı?
 5. Emisyon limit değerleri

  Günaydın arkadaşlar. 600 MW'lık linyit kömürü kullanan bir santralız. Emisyon sınır değerlerini araştırıyorum ama kafam biraz karıştı. Farklı farklı değerler çıkıyor hep önüme. SO2, NOx ve toz için emisyon sınır değerleri nelerdir? Teşekkürler