• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toprak kirliliği tespiti için alınan numunelerde parametrelerin limit değerleri

Öyküm Hız

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar; "toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmeliğin" uygulaması bildiğiniz üzere 2015 yılına ertelendi. Şu durumda, toprak kirliliği tespiti için sahadan alınan toprak örneklerinde bakılan parametrelerin ülkemizdeki limit değerleri için, kullanılan güncel değerler şuan için hangi yönetmelik kapsamında değerlendirilmektedir?

İlerleyen dönemde uygulamaya girecek yönetmelikte tek bir sınır değer tablosu var . Şöyle ki, örneğin BTEX parametresi için , ertelenen yönetmelikte, limit değerler, btex adı altında tek bir değer yerine , benzen, toluen, etilbenzen ve ksilen olarak ayrı ayrı verilmiş; ancak laboratuarlar analizlerinde btex olarak tek bir genel sonuç verilebiliyor. bunun için yorumlama yapılırken, hangi standardı kullanmak gerekiyor; özellikle laboratuarlarda çalışan arkadaşların cevaplarını rica ediyorum ( metotların yönlendirdiği epa, ts standartlarını da inceledim ancak btex, tph, tox, VOCs'ler için tek limit değerlerine rastlayamadım )

Öyküm Hanım,

New Dutch List'i incelemenizi önerebilirim. Orada TPH ve diğer değerler için de sınır ve aksiyon limitler mevcut

Merhaba, konu üzerinden yıllar geçmiş ama bir sorum olacak. Yeni taşınacağımız fabrika sahasından toprak numunesi aldırıp analiz yaptırdık (bizden önceki firma kirli bıraktı mı diye anlayabilmek için). İlgili parametrelerde sonuçlar çıktı. Fakat o parametrenin sınır değerini lab. firmasını belirtemiyor yönetmelikte olmadığı için. Sonraki dönemlerde tekrar yaptırırsak ilk yaptırılan-sonraki yaptırılan farkından toprağı bizim kirletip kirletmediğimiz belli olacak. Anlayabiliyorum, ama şuanki sonuçlarıma göre belli bi sınır değere göre yorumlama yapamaz mıyım?

Murat Bey selamlar,
İstanbul il müdürlüğü yerel mevzuatta olmayan parametre limitleri için ASTM ya da EPA limitlerini kabul ediyordu. İl müdürlüğüne tekrar danışabilirsiniz tabi önce bahsettiğim standartlar ile sonuçlarınızı karşılaştırarak :) başka bir sonuca sebebiyet vermiş olmayalım bir de.