Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmelik

Konu, 'Toprak Kirliliği ve Konrolü' kısmında Burak Yeniay tarafından paylaşıldı.

1. Burak Yeniay

Burak Yeniay CMNet Üyesi

Yönetmeliği okudum, ancak kafama takılan bir konu var. Bu yönetmeliğe tabi olmak için esas, "faaliyette toprak ile temas" mıdır? Yönetmeliğin "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" kısmı " Ek-2, Tablo 2’de yer alan faaliyetleri yürüten mevcut faaliyet sahipleri ile yeni başlayacak faaliyet sahipleri Ek-3’de yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formunu Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde doldurarak il müdürlüğüne bildirir." demekte ancak 14 Haziran 2012 PERŞEMBE resmi gazete yayınlayan yeni "Tablo-2" ile neredeyse dahil olmayan faaliyet bırakılmamış. Şimdi tüm bu firmalar bu işlemi mi yapacak? Diyelim tesisimiz tüm faaliyetini geçirimsiz yüzeyde gerçekleştirmekte, Atık Yönetim Planı, Kimyasalların Envanteri, Seveso, Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) gibi gerekli her şeyi yaptı. Beyanlarını düzenli yapmakta ve tesisten kontrolsüz atık çıkmamakta, toprağa atık vermemekteyse. Yine de tablo-2'de olduğu için "Faaliyet ön bilgi formu" doldurmakla yükümlü müdür?

2. Burak Yeniay

Burak Yeniay CMNet Üyesi

yazmayı unutmuşum "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" 8/6/2013 tarihinde yürürlüğe girecek. Yine de yükümlü olup olmama kısmından emin olmak istiyorum.

3. cankayat

cankayat CMNet Üyesi

Açıkçası bu yönetmelik ne zaman ve nasıl uygulanmaya başlayacak ben de merak içinde bekliyorum. Haziran ayında epey kalabalıklaşacak burası.

4. Melih Coşar

Melih Coşar Genel Yönetici

Aslında Kirlenmiş sahalar bilgi sistemi açık ancak üzerinden "şüpheli saha" bildirimi yapılabiliyor. Çevre bilgi sisteminde kayıtlı firmasında bu bildirimin işaretli olduğu arkadaşlar bir bakabilirler mi? Belki firmalara sadece şüpheli saha bildirimi değil ek-2'deki bildirim açıktır?

Burak meslektaşımın sorusunda gelince; evet, faaliyetiniz ek-2 tablo-2'de varsa bildirim yapma yükümlülüğünüz de vardır.

5. putperest

putperest CMNet Üyesi

Yönetmelik bu sene devreye girecek mi? Bilen var mı acaba? Çevre Bilgi Sisteminden işletmemiz için Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemine başvuru yapalım mı?

6. Filiz Bali

Filiz Bali CMNet Üyesi

Ben kenarından başladım, kimya sektöründe olanlar bir an önce başlasın derim.. istenen şey çok ayrıntılı
    çevre müdürlüğü bilmiyor, bakalnlıktan kimseye ulaşamadım.

7. putperest

putperest CMNet Üyesi

Ben bakanlıktan ilgili departman müdürü ile görüştüm (gülhan hn.dı sanırım) bana yönetmelik devreye girecek ama şirketlere üç ay süre tanıyacağız dedi. Ne olur olmaz ben il çevreye başvurumu yaptım, dediğiniz gibi istenen form oldukça ayrıntılı. kimya tesislerine kolay gelsin gerçekten...

8. Pınar Özgen

Pınar Özgen CMNet Üyesi

Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemine kaydı nasıl yapıyoruz? Yeni başvuru kısmına girdiğimde Şüpheli Saha Başvurusu çıkıyor. Buraya bilgileri girdiğimdeyse kaydedip ilerleyemiyorum. sayfa yenileniyor sadece. Sisteme kaydolan birisi yardımcı olabilir mi lütfen?

9. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

benimde bu konuda yardıma ihtiyacım var.. bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilir mi ?

10. Burak Yeniay

Burak Yeniay CMNet Üyesi

"Ek-2, Tablo 2’de yer alan faaliyetleri yürüten mevcut faaliyet sahipleri ile yeni başlayacak faaliyet sahipleri Ek-3’de yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formunu Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde doldurarak il müdürlüğüne bildirir."
    Sistemi oturtamadıkları için yalan oldu, 8/6/2015 tarihine ertelediler.

11. Olcay Çetin

Olcay Çetin CMNet Üyesi

Konuyu yavaştan canlandırmanın zamanı geldi sanırım :)

Yönetmelikte 08.06.2015 tarihinde yürürlüğe girer diyor ancak o gün sonrasına bir ek süre verilmemiş. (Sonuçta 20 firmanın 1 günde işleri gerçekleştirilemez.) Ayrıca sistem açık değil, şimdiden kara kara düşünmeye başladım açıkçası...

Melih Coşar bunu beğendi.
  12. İpekszksn

İpekszksn CMNet Üyesi

Arkadaşlar, onlinecevre de Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi gözükmüyor. Uygulama eklemek istiyorum. Ek uygulama başvuru formunda da Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi gözükmüyor.
    Konu hakkında herhangi bir bilgisi olan var mı? Bazı firmalarında açık olan Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi de şimdi gözükmemekte. Acaba sistemsel bir sıkıntı mı?

13. Mahmut Konukcu

Mahmut Konukcu CMNet Üyesi

@İpekszksn in mesajına cevap yazan kimse olmamış. Tarih 05.06.2015 ve burası hala çok sakin:) Hayır mı arkadaşlar?
    Konuyla ilgili net bilgiye sahip bir arkadaşımız varsa ve bize yardımcı olursa çok memnun oluruz.

Melih Coşar bunu beğendi.
  14. Melih Coşar

Ayın 8'ine kadar zamanımız var. 8'inde veya en geç 9'unda bir uzatma daha bekliyorum. Şahsen siz kirlenmiş sahalar bilgi sistemine girebiliyorsanız durum başka tabi :)

İpekszksn bunu beğendi.
  15. burcu89

burcu89 CMNet Üyesi

16. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

17. Coşkun Demiral

Coşkun Demiral CMNet Üyesi

3 aylık bir süre var dediler sakarya il müdürlüğünden

18. Oğuz Üçevli

Oğuz Üçevli CMNet Üyesi

8 haziranda sistem açılacak. Dilekçe ile ek uygulama olarak 8 haziranda açtırılacak ve 3 ay içerisinde bilgi girişleri yapılacak. Ötelenmezse tabi :)

19. İpekszksn

İpekszksn CMNet Üyesi

@melih Bey bugün ayın 8'i :)
    Bir firmamda uygulama daha önceden açıktı, fakat daha sonra uygulama çbs'de gözükmemeye başladı. Pek anlam veremedim..
    Bakanlık tarafından da herhangi bir duyuru yok.. Beklemedeyiz öyleyse :)

20. Melih Coşar

Aynen öyle İpek Hanım. Benim de bir firmamda daha önceden sistemde görünürken son bir kaç aydır hiç görünmüyor. Ek uygulamalar formunda da görünmüyor. Bugün R.G.'de bir şey de yok. Gözler ÇŞB'de. Umarım bir duyuru falan yayınlarlar.

Toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmelik konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Toprak Kirliliginin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı kirlenmiş sahalar yönetmeliği

8 haziran da beyanlar başlıyor beyanlar ile ilgili ne yapılacak. Çalışma yapan veya konuya hakım olan arkadaşlar bilgileri ile bizi aydınlatırsan sevinirim.
  2. TopraK Kirliliği ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik Hakkında Duyuru

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden bir duyuru; Yönetmelik geçiş süresi bir yıl uzatılıyor. 06.08.2010 tarihli ve 27605 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren “Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik” in uygulamasında esas teşkil eden “Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde yaşanabilecek aksaklıklar ve günümüz teknoloji, bilgi sistemleri...
  3. Yürürlükte Toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmelik

TOPRAK KİRLİLİĞİNİN KONTROLÜ VE NOKTASAL KAYNAKLI KİRLENMİŞ SAHALARA DAİR YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 08.06.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27605 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı; alıcı ortam olarak toprağın kirlenmesinin önlenmesi, kirlenmenin mevcut olduğu veya olması muhtemel sahaları ve sektörleri tespit etmek, kirlenmiş toprakların ve sahaların temizlenmesi ve izlenmesi esaslarını...
  4. Yürürlükte Toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmelik yeterlik belges

TOPRAK KİRLİLİĞİNİN KONTROLÜ VE NOKTASAL KAYNAKLI KİRLENMİŞ SAHALARA DAİR YÖNETMELİK YETERLİLİK BELGESİ TEBLİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 17.06.2011 Resmi Gazete Sayısı: 27967 Amaç: Bu Tebliğin amacı, 8/6/2010 tarihli ve 27605 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik uyarınca kirlenmiş saha değerlendirme ve temizleme...
  5. Toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yön.değişiklik yapılması

"TOPRAK KİRLİLİĞİNİN KONTROLÜ VE NOKTASAL KAYNAKLI KİRLENMİŞ SAHALARA DAİR YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK" Bugünkü Resmi Gazetede yayımlanmıştır.Bilgilerinize. Saygılarımla.