• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Toprak kirliliğinin kontrolü ve noktasal kaynaklı kirlenmiş sahalara dair yönetmelik

Burak Yeniay

Kayıtlı Kullanıcı
Yönetmeliği okudum, ancak kafama takılan bir konu var. Bu yönetmeliğe tabi olmak için esas, "faaliyette toprak ile temas" mıdır? Yönetmeliğin "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" kısmı " Ek-2, Tablo 2’de yer alan faaliyetleri yürüten mevcut faaliyet sahipleri ile yeni başlayacak faaliyet sahipleri Ek-3’de yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formunu Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde doldurarak il müdürlüğüne bildirir." demekte ancak 14 Haziran 2012 PERŞEMBE resmi gazete yayınlayan yeni "Tablo-2" ile neredeyse dahil olmayan faaliyet bırakılmamış. Şimdi tüm bu firmalar bu işlemi mi yapacak? Diyelim tesisimiz tüm faaliyetini geçirimsiz yüzeyde gerçekleştirmekte, Atık Yönetim Planı, Kimyasalların Envanteri, Seveso, Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) gibi gerekli her şeyi yaptı. Beyanlarını düzenli yapmakta ve tesisten kontrolsüz atık çıkmamakta, toprağa atık vermemekteyse. Yine de tablo-2'de olduğu için "Faaliyet ön bilgi formu" doldurmakla yükümlü müdür?

yazmayı unutmuşum "Faaliyet ön bilgi formu düzenleme yükümlülüğü" 8/6/2013 tarihinde yürürlüğe girecek. Yine de yükümlü olup olmama kısmından emin olmak istiyorum.

Faaliyet ön bilgi formunu sistem üzerinden doldurmak için girdim,TC kimlik numaramı yazdım, sistem beni buldu. kendi bilgilerimi girip kaydet dediğimde "firma bilgileri alınırken hata oluştu diyor". formu dolduramıyorum, konuyla ilgili bilgisi olan var mı?

tekstil sektöründe baskıda kullanılan boyalar eklenecek mi? ek 2 listesindeki kimyasallar zn, vs gibi bilgiler yazıyor.

Arkadaşlar Google Earth programında fabrika eski adresinde kayıtlı. Şimdi başka yere taşınmış. Bir sorun olur mu?

Selamlar, bu depolanan kimyasal malzemelerin 2014 yılında depolanan miktarlarını mı yazdınız yoksa ağustos 2014-2015 arasındaki miktarını mı?
Herkese iyi haftalar :)

merhaba arkadaşlar depolanan miktarı 1 ton/yıldan fazla olan kimyasalların girilmesi gerektiği yazıyor uygulama içerisinde siz bu şekilde mi yaptınız? ayrıca firma içerisinde depolanan 1 ton değil fakat yıllık kullanılan miktarı 1 tonu aşan kimyasallar var. ? kullanılan kimyasalların yıllık kullanılan miktarları mı girilecek.

@Ekin Tunçel

Soru cevap kısmındaki 9.sorunun cevabına istinaden,

Tesisimdeki tüm kimyasalların bileşimindeki senelik 1 tondan fazla olan ve
Tehlikeli Maddelerin ve Müstahzarların Sınıflandırılması, Ambalajlanması ve Etiketlenmesi Hakkındaki Yönetmelik – Ek-2 sinde yer alan tüm kimyasalları çıkardım ve onların girişini yapacağım. Umarım doğru anlamışımdır.

Benimde firmamda 1 ton depolanmıyor ancak cevapta ton/yıl dediğinden tüm seneyi baz aldım.

Cevap: Faaliyet sahasında, Tehlikeli Maddelerin ve Müstahzarların Sınıflandırılması, Ambalajlanması ve Etiketlenmesi Hakkındaki Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer alan kimyasal bulunuyorsa ve kimyasal miktarı 1 ton/yıldan fazlaysa sadece bu kimyasallara yönelik bilgileri girmeniz yeterli olacaktır.

Karışımlar için karışım içerisinde yer alan kimyasallardan, tehlikeli kimyasal olan kimyasallara ait bilgilerin Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sistemi üzerinden veri girişi yapılmalıdır.
Örnek: Karışım beş farklı kimyasaldan oluşuyor öncelikle malzeme güvenlik formlarına bakılmalı, kimyasallar tehlikeli kimyasal ise sadece tehlikeli kimyasalların girişi yapılmalıdır. Karışımın toplam miktarı 55 ton/yıl ve içeriğindeki "a tehlikeli kimyasalı" nın karışımdaki oranı %12 ise 55ton/yıl * 12% = 6,6 ton/yıl a kimyasalı olarak sisteme veri girişi yapılmalıdır.

@Melih Coşar

Melih Bey bu sürenin 3 ay olacağı sözlü olarak mı söylenmiş yoksa yazılı dayanağı nedir ? Girişleri yapmaya başladık ancak yetişmeyecek gibi...

@Sevinç
Geçiş hükümleri
GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 8 inci maddenin birinci fıkrasına göre Ek-2, Tablo 2’de yer alan faaliyetleri yürüten mevcut faaliyet sahipleri en geç üç ay içerisinde, yeni başlayacak faaliyet sahipleri ise faaliyete başladıktan sonra en geç bir ay içerisinde Ek-3 te yer alan Faaliyet Ön Bilgi Formunu Kirlenmiş Sahalar Bilgi Sisteminde doldurarak il müdürlüğüne bildirir.

Arkadaşlar bugun il müdürlüğüne gittim bakanlığın toprak kirliliği konusunda yeni nace kodları listesi eklediğini ve o listeye göre hazır beton santrallerininde tabii olduğunu söyledi. Ancak ben göremiyorum şuan o kodları. Bilen var mı

@Elmas Maden

NACE kodlarına bakılması için dosya ektedir.

Daha önce yine sitede bir arkadaş paylaşım yapmıştı.

Sisteme girişte ana sayfada mevcuttu. Şimdi bulamadım :(

Sanki sistemdeki form az bilgi istiyormuş gibi, EK-3 ü birde elle doldurmak mı gerekecek? Çıktı alınabiliyor mu formun doldurulmuş hali? Bilen var mı?

Ekli dosyalar

• NACE_REV.2 Kod Listesi.pdf
    1.1 MB · Görüntüleme: 224