Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Topraklama direnci ölçümü

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Ezgi Özturan tarafından paylaşıldı.

1. Ezgi Özturan

Ezgi Özturan CMNet Üyesi

Arkadaşlar Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği'ne göre topraklama dirençlerinin ölçülmesi gerekiyor fakat bu ölçümlerin gerekliliği ve zorunluluğuyla ilgisi olan denetçi kuruluş hakkında bir tanımlama yapılmamış. konu hakkında bilgisi olan var mı?

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

ben de merak ediyordum bunu. elektrik mühendisleri odası yapıyor olmalı.

3. Çağatay Çetinkaya

Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

Yönetmelikte tam olarak bahsettiğiniz konular yer almasa da, bildiğim kadarı ile topraklama ölçüm yetkisi olan ve S.M. belgesi olan bir elektrik mühendisinin ölçüm yapıp, raporlaması gerekiyor. Ben kendi tesisimde Elektrik İşletme Sorumlusuna yaptırdım. Daha detayları için E.M.O dan bilgi almanızı tavsiye ederim.

4. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

evet bende bu aralar topraklama ölçüm ve raporları ile ilgileniyorum.
    İlk olarak yılda 1 defa yapılır.
    -paratoner topraklama ölçümü
    -işletme topraklama ölçümü
    -makina gövde koruma topraklama ölçümü şeklinde
    tabi bunlarda da değişiklik olmakta.Mesela bir trafoya bağlı bir kaç makina topraklaması varsa o ölçülür makinalardan ölçüm yapılmaz gibi.
    Ayrıca ölçüm yaptırdığınız firmanın smm belgesı olması yeterli size tavsiyem ayrıca ölçüm cihazının kalibrasyon belgelerini de isteyin.Topraklama ölçüm raporları piyasada o kadar üstünkörü yapan firmalar var ki,adam sadece ölçmüş değeri yazmış ve kaşesini vurmuş allahtan kaşede oda sicil no su yazmakta.Rapor için standartlar mevcut.Ayrıca değerlendirme öneri gibi açıklamalarda yazmalı.sınır değer hesaplamayla belirleniyor,çünkü sınır değer ile ilgili yetkili kişilere sorsam da değiştiğini söylediler bende raporda ki değerlendirmeler kısmındakini baz alıyorum.
    Not ölçüm firması tavsiye edebilirim dilerseniz.

5. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

EMO ölçüm için daha mı uygundur. Diğer firmaları da tercih etsek aynı sonucu alabilir miyiz? (Fiyat, kalite, termin)

6. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Benim tercihim ve firmalara önerim EMO oluyor.

Funda Saltık bunu beğendi.
  7. Fecriati

Fecriati CMNet Üyesi

Arkadaşlar ölçüm noktaları için bir teammül var mı? Sadece panolarda ve paratonerde yapılması yeterli mi yoksa tüm makineler, kombine prizlerde vs. yapılması mı gerekiyor?

Topraklama direnci ölçümü konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Gürültü ölçümü

gürültü ölçümü- sunum
  2. Gürültü Ölçümü Hk.

Arkadaşlar, Makina/ekipman ve ortamdaki gürültü ölçümünü yapmak için mesafeler ölçüm şartları kullanılan ekipman vs. ile ilgili bilgilere nereden ulaşabilirim. Standarlarda belirtilebilir fakat bu konuyla ilgilenen arkadaşlar için bana standart numarası veya herhangi bilgiye ulaşabileceğim link verebilir misiniz?
  3. Emisyon ölçümü

arkadaşlar süt fabrikasında emisyon ölçümü yapılacak. 2 adet yakma kazanı bacası 1 adet havalandırma bacası bulunmaktadır. havalandırma bacasından herhangi bir parametre (Toz vb) ölçümü yapılırmı.
  4. emisyon ölçümü

merhabalar; emisyon ölçümlerinin tekrarlanma periyodu var mıdır,her yıl mı yapılmalı.
  5. Koku ölçümü

arkadaşlar, gıda firması (sebze ve meyve haşlama) için koku şikayeti üzerine bir koku ölçümü yapıldı, çıkan değere göre (6020 kb/m3) bir kontrol tedbiri alınması sonucu çıktı. Konu ile ilgili şuan sadece bir firmayla görüştüm sprey sistemi gibi birşey kuruyolarmış, buda 5000 eurolara kadar çıkıyor fiyatı. bu konu ile ilgili bir bilgisi olan nasıl bir sistem kurulması gerektiği konusunda...