Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Transpalet periyodik kontrol

Konu, 'CMNet Forum Arşivi' kısmında Yasemin Karadiş tarafından paylaşıldı.

1. Yasemin Karadiş

Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

Dün makine mühendisleri odasından bir yazı geldi elime. Geçen yıl aldığımız transpaletin periyodik kontrolü yapılması gerekiyormuş. Ben araştırdım ama kesin bir bilgiye ulaşamadım. Bu hangi mevzuatta geçmekte. Yardımcı olursanız sevinirim.

2. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünde geçiyordur muhtemelen. Direk transpalet olarak geçiyormu hatırlamıyorum ama muhtemelen bahsi geçmiştir.

3. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

Merhaba,
    Transpaletler için böyle bir yasal zorunluluk yok diye biliyorum. Kaldırma araçlarının İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde 376 ve 378 de 3 ayda1 kontrollerini yapılması gerekeceği belirtiliyor. Ancak manuel kullanımı olan transpaletler için şimdiye kadar böyle bir talep ve sorgulama ile karşılaşmadım (düzenli kontrollerimizi MMO ya yaptırıyoruz).
    Transpaletinizin garanti kapsamı için aldığınız firma tarafından böyle bir şart konmuş olabilir. En doğrusu Makine Mühendisleri Odasını arayarak bilginin kaynağını sorgulamak olur sanırım.

İyi çalışmalar.

Tuğba Coşkun bunu beğendi.
  4. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Kaldırma araç ve ekipmanların 3 ayda bir defa periyodik kontrolünün yaptırılması gerekiyor.Makina müh. odası transpaletlerin kontrolünü yapıyor,üstelik pahalı da değil.Ben yaptırtıyorum..,Ancak manuel ve az ağırlık kaldırılıyor ise,firmanın makina mühendisine kontrol ettirin,ve kayıt altına aldırın.

5. Mustafa K.

Mustafa K. CMNet Üyesi

Yani manuel ve az ağırlık kaldırılınca böyle bir prosedüre gerek yok mu?

6. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Öyle birşey demedim ki,illaki kontrolü gerekiyor,tüzükte geçiyor bu,ben tüm kaldırma araç ve ekipmanları mmo vb. gibi yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından yaptırıyorum.Ancak bazı uzmanlar buna gerek olmadığını da düşünür,ancak işimiz gereği tehlikeleri öngörmeliyiz,sebebi kontrolü olmaması olur ise olası bir iş kazasının, o zaman bu uzmanın sorumluluğundadır...Manuel ve hafif ağırlık taşıyan transpaletlerin de tehlikesi diğerlerine göre nispeten daha az olduğu için,firma içinde çalışan bir mak. müh. ine yine kontrolleri yaptırmak ve kayıt altına aldırmak gerekiyor(dedim).

bll_2081 bunu beğendi.
  7. Mustafa K.

Mustafa K. CMNet Üyesi

Bilmediğim için sordum.Teşekkür ederim (anladım)

8. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Rica ederim,dilediğinizi sorabilirsiniz,bilgim var ise cevaplarım..

9. Ömer Taşdemir

Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

Peki Tuğba hanım işyerindeki makina mühendisine yaptırdık diyelim. Bunu kayıt altına aldığınız formu kendimiz mi oluşturuyoruz yoksa matbu bir form var mı yani mmo'da ki form mu? Eğer bu form sizde mevcut ise yollayabilir misiniz? Bir de fazla yük kaldırmıyorsa dediniz fazla yükün belli bir miktarı var mı?

10. Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

Firmadan bağımsız, ehil kuruluşlar/kişiler tarafından yapılan kontroller bakanlık müfettişleri nezdinde geçerli oluyor.

İlla yaptırmak isterseniz bünyenizdeki makina mühendisine,o neyi kontrol edeceğini biliyor olmalı,bir kaldırma aracında neyin kontrol edileceğini bilmiyor ise,zaten kontrolü ona yaptırmayın derim.Ayrıca firmanın mak. müh. i kendi işi dışında böyle bir sorumluluk almak istemez.

Ağırlık konusunda mevzuat maddesi yok,artık uzman olarak siz bunu öngörün.Çalışma ortamına göre değişebilir belki 50kg, belki de 60kg..Kişinin ayağına düştüğünde hasar vermezse sorun yok..

11. Ömer Taşdemir

Ömer Taşdemir CMNet Üyesi

Makina mühendisine raporu onaylatmayı önceden bende düşünmüştüm ama sizinde dediğiniz gibi dikkatli yapabilir mi kontrolü güvenemedim.. En iyisi yetkili kuruluşlar.. Ağırlık konusunda şimdiye kadar öngörüyle yapıodk ztn ama eğer bir limit varsa benim bilmediğim ona göre yapalım dedim fakat yokmuş dediğinize göre.. Teşekkür ederim..

Tuğba Coşkun bunu beğendi.
Transpalet periyodik kontrol konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Periyodik Kontrol

Günaydın, Periyodik kontrol yapacak bir firmanın akreditasyonu yoksa sadece mühendislerinin makine müh. odasına kayıtlı olmaları yeterli midir?Böyle bir firmanın yeterliliği ne kadardır?
  2. Ağı ve Teh. İşler Periyodik Sağlık Muayeneleri

İSG konusunda da çalışan meslektaşlarım olduğunu bildiğim için Periyodik sağlık muayeneleri ile ilgili öğrenmek istediğim bir konu var. Ağır ve Tehlikeli işlerde çalışanların periyodik sağlık muayeneleri neleri içermelidir (odio, akçiğer, tam kan sayımı vb.)? Kimyasallarla çalışılan bölümlerde tam kan sayımı ve kanda ağır metal testleri sadece o bölümdeki personellere mi yapılmalıdır?...
  3. Periyodik Sağlık Muayenesi

Arkadaşlar personelimizin yıllık sağlık kontrolünü işyeri hekimimiz yapıyor ancak odyometri ve göğüs grafisi gibi tetkikleri yaptırmak için belirli bir standart var mı? Biz daha önce mobil sağlık hizmeti veren hastanelere yaptırıyorduk ancak görüştüğüm bir iş güvenliği uzmanı OSGB'lere yaptırılması gerekiyor dedi. Konu hakkında bilgisi olan var mı?
  4. Periyodik kontrol amaca uygun yapılmaz ise

Periyodik kontrol deyip geçmeyin. İnsan sağlığında ve kaliteli yaşam için periyodik kontrol şart. Hep şu aranır hem ucuz olsun, hem de en kaliteli hizmeti alalım, bu durumda nerede o yoğurdun bolluğu derler. Basınçlı kapları tekniğine uygun olarak hidrolik ve hidrostatik teste tabi tutmadan rapor düzenlenirse kazalar kaçınılmaz olur. Kaldırma araçlarınızı işin ehli insanlara yine çalışma...
  5. Isg periyodik kontroller listesi

arkadaşlar merhaba elinde isg için periyodik kontroller listesi adı altında bir kaynak var mı.?yardımlarınız için şimdiden teşekkürler