• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Trt'de hamile bayanlar için skandal sözler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
N

Nefin

TRT 1 ekranlarında iftar saatlerinde yayınlanan 'Ramazan Sevinci' programında skandal yaşandı.

Programda tasavvuf düşünürü olarak lanse edilen avukat Ömer Tuğrul İnançer, hamile kadınları alenen aşağıladı.

Şeyh Vefa'nın menkıbelerinden bahseden İnançer, hamile kadınlar hakkında yaptığı izansız yorum ile herkesi şaşırttı.

BÖYLE KARINLA GEZİLMEZ

Şeyh Vefa'nın hanımının haram lokma yemesiyle ilgili bir hikayesini anlatan İnançer, konunun hamileliğe gelmesi üzerine şu ilginç yorumu yaptı:

"Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. Her şeyden önce estetik değildir. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır. Sonra akşam üstü çıkarlar... Şimdi ise maşallah, kanatlısı kanatsızı televizyonlarda uçuşuyor. Ayıptır ayıp. Bunun adı realizm değildir. Bunun adı terbiyesizliktir."

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Daha sonra; Ömer Tuğrul İnançer, TRT'te yayınlanan ramazan programında hamileler için söylediği sözleri izah edeyim derken daha da beter batırdı.

İnançer bu kez de "Kanunda bile doğumdan önce anne adayına, evinde otursun diye izin veriliyor. Sokakta gezsin diye değil" dedi.

TRT 1 ekranlarında, iftar saatlerinde yayınlanan "Ramazan Sevinci" programına konuk olan ve Şeyh Vefa'nın hanımının haram lokma yemesiyle ilgili bir hikayesini anlatan İnançer, hamile kadınların sokakta gezmesiyle ilgili tepki alan sözler söylemişti.

AA muhabirine konuşan İnançer, sözlerinin arkasında olduğunu ama konuşmalarının çarpıtıldığını söyledi.

HAMİLELERE NİYE İZİN VERİLİYOR SANIYORSUNUZ!

Ömer Tuğrul İnançer, şunları ifade etti:

"Hamile hanımlara, çok ileri derecede olanlara, doğumdan evvel işyerlerinde bile kanunla izin veriliyor. Sadece sağlık nedeniyle mi bu izin veriliyor zannediyorsunuz ? Hamile kadının yaşama zorluğu var, bir bebek taşıyor. Saygı duyulması gerekir. Kanunda bile doğumdan önce anne adayına, evinde otursun diye izin veriliyor. Sokakta gezsin diye değil.

KARNINI SALINA SALINA YÜRÜMESİ ESTETİK DEĞİL

'Ben evlendim, hamile kaldım...' Tamam iyi ettin de...Bunlar böyle karnını salına salına yürümenin gereği olarak gösterilemez. Görüntü estetik değil, hala da aynı şeyi söylüyorum. Niye anlamıyorsunuz? Bunlar muhterem şeylerdir. Muhterem şeyler saygı duyulacak şekilde saklanır."

GENÇ KIZLARI DOĞUMDAN SOĞUTUYORMUŞ

İnançer, sözlerine şöyle devam etti:

"Hamilelik bu kadar aşikar edilmez. Ayrıca yetişmekte olan genç kızlar da bu nedenle doğum yapmaktan korkuyor. Eskiden kalabalık evlerde halalar, teyzeler bulunduğu zamanlarda bile, ileri derecede hamileler evde çocuk varsa çok gezdirilmezdi. Bunlar bizim cemiyetimizin hem estetik hem terbiye hem de yavru yetiştirmekteki usulleriydi. Ben hala aynı şeyi söylüyorum. Bütün hanımlar benim annem gibidir. Aynı saygıya layıktır. Bir takım şirketler para kazanacak diye, o annelerin mahremiyeti, bu şekilde aşikar edilmez."

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@Şebnem Tunç

Şebnem Hanım, lütfen yorumlamadan önce benim yazdıklarımı iyi anlamaya çalışın. Ben sesinizi çıkartmayın oturun izleyin mi dedim? Adamın görüşlerine/uslübuna onay mı verdim? benim söylediğim tam olarak şu; " Tam olarak renklerini belli ediyorlar. Gitmeden önce altın vuruş mu desem ne desem ? :D" işte bu zihniyete diyorum ki ne rengi? kimin rengi? kim gidiyor? ne ile neyi kıyaslıyorsunuz? elma ile armutu, sap ile samanı karıştırıyorsunuz diyorum. Ele geçen her fırsattı siyasi bir silaha çevirip demokrasi ye, insanların seçme hakkına saldırmayın/saldırmayalım diyorum. Eğer ben de sap ile sapanı karıştırırsam, başbakanı asmak isteyen bir insan yüzünden bir çok insanı faşist ilan etmem gerekir diyorum. Kaldı ki o sözler söyleyen kişi bugün islamiyete zarar vermiştir diye düşünüyorum. Bu söylediklerimde mutabık olmadığınız bir konu var mı Şebnem hanım?

@Şebnem Tunç

Bu paragrafta sanırım beni eleştirmişsiniz ve sanırım ne demek istediğimi anlamamışsınız. Kısaca özetleyeyim ben diyorum ki bu adam şimdi daha çok konuşacak. Sanırım sizde bu adamın konusmasını eleştiriyorsunuz değil mi? Neyse herkesin kendi düşüncesi tabi ama ben şahsım adına söyleyeyim böyle dengesizlere ''yol açmak'' (ekmeğine yağ sürmekte diyebiliriz.) istemem.

@Gülay Kudret Birdal

Gülay hanım, hepimizin bildiği gibi kadını diri diri gömülmekten kurtarıp, toprağın altından çıkartıp eşi ile istişare yapabilen bir varlık haline getiren bir dinin mensubuyuz. Bu dinin bu kadar uzuz söylemler ile yaralanması doğru değildir.

@CMNet Okuru
Bu adama ben müslüman diyemem ki zaten o zaman kendimden şüphe ederim.Cannet anaların ayakların altındadır felsefesiyle yaklaşan bir ümmetiz, nefsi duygularını din ve ahlak kurallarına tercih eden bir şaklabanın sözleri bunlar.o yüzden inançlı bir adamın söylemidir diyemiyorum.

hamileyken dar badyler giyip göbeği açılan hanımlar..bu amca sanırım bu hanımları kastetmiş..düzgün bişiler giyinin ya.tamamen iyi niyetimle söylüyorum..

@Volcano
Düzgün kıyafetten kastınız nedir? Kime göre, neye göre düzgün, sizin bakış açınıza mı, ergonomik açıdan mı?
Hepimiz özgür yaşam hakkı istiyorken, bir yandan da "farklı olan" diğer kişilerin özlük haklarına "iyi niyetle de" olsa karışma isteği neden sürmektedir anlayabilmiş değilim.

""@Ahmet Yüksel , Melih Bey ile konuşmuşsunuz araya giriyorum ama kusuruma bakmayın lütfen..efendim şöyle ki açıklamayı yapan ve sunan insanlar bir ramazan programında sohbet ediyorlar gördüğüm kadarıyla, TRT de...???...
kimse kimseye bir şey bulaştırmaya çalışmıyor.ben de çok şey söyledim bakın ama tepkilerimin bir kısmı da islam ve din adı altında ortaya çıkarak toplum kurallarını ve ahlakını sarsacak konuşmalar yapılması ve bunların halka yansıtılmasına.bu düşünceleri nedeniyle benim için dinle alakası olamayacak nitelikte bir insan kalkıp da benim saf duygularla inanan insanımın,kardeşimin kafasını karıştırıp, beynini yıkayamaz!!bu dine de saygısızlıktır, insanlığa da bana göre. olay sağ görüş sol görüş de değil ayrıca bir insanlık ayıbı var ortada.KADIN YOK SAYILMAYA ÇALIŞILIYOR..buna izin vermeyeceğiz değil mi?""

size söylediklerim bunlardı Ahmet Bey..keşke siz de benim yazdıklarımı anlamaya çalışsaydınız..kötü ya da yanlış bir şey yoktu sanki..
bize ses çıkartmayın oturun izleyin demediniz tabii ki ama Melih Bey'in tek cümlesine (ki merak ettiğiniz soruların cevabı bende değil kendisindedir) o kadar yazınca sinirlendiğinizi düşünerek, konu dağılmadan önce "asıl olayı" açıklama isteği duydum..çünkü konu farklıydı..ama sussam daha iyi olurmuş sanki..sizi yanlış anlamadım, anlatmaya çalıştıklarınızı başından beri anlıyorum..ama duymak istediklerim farklıydı..
adamın görüşüne uslubuna onay vermemişsiniz sağolun ama onay verdiğiniz şeyler de ""(bana göre)""çok sağlıklı şeyler değil.(saygı duyarım).neyse bunun konusu da burası değil saptırmak istemem böylesine önemli bir başlığı..yazımda size dedim ki: bu sağ sol davası değil insanlık meselesidir! konu kadındır!kadının haklarıdır..vs..
aslında amacım böyle bir polemiğe girmek bile değildi.benim bu başlık altında siz ve diğer arkadaşlardan duymak istediğim tek cümle vardı: "burası demokrasinin var olduğu ve her zaman da var olacağı bir cumhuriyet, bizler insanız, kadın da başımızın tacıdır ve kimse ona ya da özgürlüklerine dil uzatamaz.." kadınların yanında olduğunuzu görmek istedim aslında. :kötü:ama birçok kadın bile durumu içselleştirememiş ve savunamaz haldeyken de çok şey bekliyorum herkesten.
sizin aracılığınızla da belirtmek isterim ki sadece diri diri gömülmekten kurtarılmak değildir kadınlığın hakkı..bu bir lütuf değildir..kötünün iyisini göstermeyin bize, olması gerekeni sağlayın!yanımızda olun kendini bilmezlere karşı..ve tabii ki dinin bu şekilde yara almasını engellemiş olalım..tesekkür ederim sabırla okuduğunuz için..umarım ben de sizi kırmadan anlatabilmişimdir kendimi.kırdıysam affola..

@CMNet Okuru

evet sizeydi eleştirim ve ne demek istediğinizi anladım.haklı olabilirsiniz hak vermiyorum demedim ve aklıma takılanları sorguladım..evet bu adam adını duyurmak istiyor olabilir ya da farklı bir amacı olabilr..hatta daha fazla da konusup batırmaya devam edecek olabilir...ama cesaret eder de konuşursa bunun sorumlusu siz olacaksınız biz susmayanlar değil..susanları kendilerinden sayan zihniyet bu!!!yağı balı süren sizsiniz..

@Volcano

haberi okuyup, videoyu izlediğinizden bile şüpheliyim şu an.adamın ne dediği ve ne demek istediği ortada..ama yine de diyelim ki siz haklısınız..sadece dar kıyafetlerine açılan göbeklerine laf söyleniyor olsun..belli ki bu durum sizi de rahatsız ediyor.tamamen iyi niyetimle soruyorum ve sadece merak ediyorum: acaba tam olarak hangi noktadan ne şekilde rahatsızlık duyuyorsunuz? gerçekten bilmek isterim bunu..
----
düşünceniz, inancınız ve dünya görüşünüz ne olursa olsun, sevgili kardeşler...eğer bir toplum değerleri, düşünceleri, yaşamı, kadını ve diğer insanların özgürlüklerini kısıtlamaya başlıyorsa korkmak gerek bunun geleceğinden.çünkü bu toplum yakın gelecekte kendini imha edecek demektir...şu an savunuyor bile olsanız, gün gelecek o izin verdiğiniz insanlar gözlerini kırpmadan sizin de canınızı yakacak...korktuklarımızı görmemek dileğiyle..

@Şebnem Tunç

Ne yapmamız gerekiyor?

Ayağımız her taşa takıldığında sorumlusu olarak mevcut iktidarı mı görelim, yada hiçbir zekanın ürünü olmayan ''çapulling'' gibi sözcükler, '' biber kullanma demedik, salça yaparken gene kullan'' gibisinden saçma sapan cümleler mi türetelim? Veya ''yarım yamalak'' ingilizcemizle önümüze gelen her yere birşeyler mi yazalım? Yada olur olmaz her kelimenin başına ''#diren'' yazıp tweet mi atalım? Yada ''asparagas'' haberler türetip , sonra bu türettiğimiz haberlere kendimizdemi inanalım? Yada mevcut medyayı önce ''yandaş'' olarak fişleyip sonra onların bize sunduğu gündemler üzerinden mi tartışalım?

Türkiyede (benim bakış açımla) herşeye muhalefet böyle yapılıyor. Bizde böyle mi yapalım? Çözüm öneriniz bu mudur?

Bu şekilde davranıp ''muhalif'' olacağıma olması gereken gibi (kendimce) davranıp ''yandaş'' olmayı tercih ederim açıkcası.

Demir.D siz içinizden gelen neyse onu yapın..
biz takılmamız için ayağımızın altına taşları atan kimseleri görüp onları sorumlu tutalım..şimdi yaptığımız gibi..
o beğenmediğiniz cümleler kelimeler espri anlayışınıza ve olaylara bakış açınıza bağlı olarak itici ya da sempatik gelebilir.yargılayacak değilim. (bence hepsi birbirinden güzel ve zekice...)
birileri #diren yazıyorsa boşuna değildir..düşünün, okuyun ve anlayın da ondan sonra karşı çıkın..bunlardan rahatsız olmanız ilginç..
asparagas haberleri kimin çıkardığı açık seçik ortada..işlerine geldiği gibi yüzdürüyorlar gemilerini..birileri de geçmiş alkış tutuyor..günlerce camide içki içtiler diye bağırdılar..görmeyen bilmeyen insanlar da inanıp cephe aldı..unutmadık bunları değil mi?
ne olduğunuz ya da ne olacağınız sizin tercihinizdir tabii ki saygı duyarım..siz gerçekleri bilin, görün ama yine de gönlünüz yaşananları kabul ediyorsa varın yandaş olun.kayıp değil..

''Siz gerçekleri bilin, görün ama yine de gönlünüz yaşananları kabul ediyorsa varın yandaş olun.kayıp değil..''

Gerçekler mi dediniz Şebnem Tunç isterseniz size ben asıl gerçeklerden bahsedeyim.

Bu olayın haber (!) olduğu gün aslında ne oldu biliyormusunuz? Türkiyedeki dört büyük rafineri ( TÜPRAŞ) sabah baskın yedi. İktidar ''gezi parkı'' hesaplaşması için düğmeye bastı. Gezi parkında en büyük desteği veren KOÇ Ailesi değil mi? Hani nerde muhalefetimiz nerde ''direniş''. O gün size destek çıkanları şimdi neden yanlız bıraktınız. Ama doğru ya kimsenin haberi yok çünkü haberleri ''yandaş'' medyamızdan takip ediyoruz. Ve o gün medya bize bu haberi değil de o şaklabanın sözlerini haber olarak servis etti ve bizde bunu yiyerek o soytarıya laf yetiştirmekle meşguldük.

Ama merak etmeyin ne KOÇ İktidara bişey yapabilir nede İktidar KOÇ Ailesine. Yakında el sıkışırlar bakalım bir dahaki gezi parkı eyleminde şimdi yanlız bıraktıklarınız yarın arkanızda duracak mı?

Gerçek mi demiştiniz? Benim bu ülkede bildiğim tek gercek; Ne zaman suni bir gündem yaratılsa altında kesin çok daha büyük şeylerin olduğudur.

Uyan güzel Türkiyem, Uyan güzel insanlarım...

sen farkında olmasan da kısmen aynı şeyi söylüyoruz arkadaşım!!! birileri dört bir yandan kuyularımızı kazıyor...susmakla olmaz işte.tek konu hakkında konuşalım da demiyorum.ortada kafa bulandırmaya ve işlerini bu şekilde yürütmeye alışmış birileri var.bunların ortaya çıkması için #diren diyoruz..
tek noktaya odaklanıp kalın demiyorum ben insanlara..her konuya duyarlı olun, her konuda söyleyecek bir sözünüz olsun diyorum..görün ve düşünün diyorum..uzun zamandır "uyanın" diyorum...
bir kez daha söylüyorum ki ""bu konu başlıgı altında"" duymak istediğim tek şey kadın ve kadın haklarının sahipsiz olmadıgıydı..teşekkür ediyorum fikirleriniz ve paylaşımlarınız için..

bu benim fikrim arkadaşlar..yoksa saygı duymuyomusunuz..rahatsız edici diyenler de var..yani benim rahatsız olmaya hakkım yok sizin var öyle mi..ne kadar da demokrat ve özgürlükçüymüşsünüz siz böyle.

@Volcano
Hamile kadınların giyim kuşamına olan yaklaşımınızdan duyduğum rahatsızlığı dile getirdim ki sanıyorum bu da bir demokratik haktır. Söyleminiz sebebi ile bir yasaklama gibi yaptırımda bulunulması talebinde bulunmadım bulunmam da. Sanırım toplum olarak demoktikleşme, özgürlük, kişisel düşünce ve hareketlere saygı gibi temel haklar konusunda kat etmemiz gereken çok yol var. Bu gibi platformların "siz - biz ayrımına girmeden" birbirimizi dinlemeyi ve empati duyarak birbirimize yaklaşmak gibi konularda faydalı olacağını umuyorum.

Aksi halde geçmişte ve günümüzde olduğu gibi zamanında ezilenler iktidara gelince intikam oyunlarına başvurarak kısırdöngüyü sürdüreceklerdir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...