Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türk çevreciye Almanya'dan madalya

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

1. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

Türk çevreciye Almanya'dan madalya

Alman Hükümeti uyum madalyalarından birini Almanya’nın federal düzeyde ilk göçmen çevre örgütünü kuran Dr.Turgut Altuğ’a verdi.

İlk kez bu yıl Federal Uyum Bakanı tarafından dağıtılan uyum madalyasına Altuğ'un dışında 7 göçmen daha layık görüldü. Altuğ yıllardır, göçmenleri enerji tasarrufu, ekolojik beslenme ya da çöplerin yeniden dönüşüme göre ayrılması gibi konularda bilinçlendirmeye çalisiyor.
    Almanya’ya 27 yaşinda yüksek lisans eğitimi için gelen Altuğ, Berlin’in Kreuzberg semtinde bulunan Türk Alman Çevre Merkezi’ni 10 yıl önce kurmuştu.

Yeşiller Partisi üyesi olan Altuğ çalismalarini okul ve kreşlerde de sürdürüyor. 18 yıldır Almanya’da yaşayan çevreci Altuğ, 2008 yılında 200 metrekarelik bir alanda çok kültürlü bir bahçe kurmuştu.
    Bu bahçede 14 göçmen ailesi ekolojik tarım yapıyor. Altuğ 2009’da da Tageszeitung TAZ gazetesinin her yıl verilen çevre ödülüne aday gösterilmişti.
    45 yaşindaki Turgut Altuğ, madalya almanın değil, yaptıklarının kabul görmesinin önemli olduğunu söyledi. Almanya’da varolan çevre örgütlerinin göçmenlere hitap etmediğine dikkat çeken Altuğ, doğru beslenme ve iklim korumanın en önemli uyum konuları olduğunu vurguladı. Altuğ, ''Eşer bir göçmen yaşadığı yerdeki bu ağaç benim, bu park benim diye düşünmeye başlarsa pekçok şeye ulaşmışız demektir'' şeklinde konuştu.
    Altuğ’un entegrasyon madalyasına layık görülmesi Türk kökenli siyasetçileri de sevindirdi. Yeşiller Parti Milletvekili Mehmet Kılıç, entegrayon konusunda bu kadar çok olumsuz konuşulduğu bir dönemde, Turgut Altuğ’un ödüllendirilmesinin sembolik bir deşeri olduğunu belirtti. Kılıç Altuğ’un çalismalarinin klasik göçmen konularından farklı olduğuna da dikkat çekti.

Türk çevreciye Almanya'dan madalya konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Almanya’da yine nükleer atık gerilimi

Almanya’da yine nükleer atık gerilimi Alman kamuoyunun hassas olduğu nükleer yakıt transferi yeniden gündemde. Deutsche Welle Türkçe'nin bu konuda yaptığı haberler şöyle: Alman polisi, Fransa’dan Almanya’ya nükleer atık taşıyan özel tren nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemlerine başvuruyor.Alman kamuoyunda büyük tepki toplayan nükleer atık yüklü konteynerlerin Fransa’dan Almanya’ya...
  2. Türk arızalar

· “Mozart dinlemiyorum ama Türkiye’ye gelirse konserine mutlaka giderim.” EMRAH · “Salak olabilirim ama aptal asla!” ASENA · “Alpay arka ayağını burktu!” TÜRKİYE - BREZİLYA MAÇINDAN · “İstanbul’un altını üstünü metro yapacağız!”ALİ MÜFİT GÜRTUNA · “İstanbul’un 5′te yarısını gezdim.” CÜNEYT ARKIN · “Erken seçim olmasaydı 2084′e kadar iktidarda kalacaktık!” BÜLENT ECEVİT · “Ben...
  3. Almanya 2022'de nükleerle vedalaşıyor

30 Mayıs 2011Fukuşima felaketinin ardından başlayan nükleer tartışmalar, İsviçre'den sonra Almanya'yı da tarihi bir adıma zorladı. Almanya'da koalisyon hükümeti 2022 yılına kadar tüm nükleer santralleri kapatma kararı aldı. Duyuruyu, gece geç saatlere kadar süren kabine toplantısından sonra konuşan Çevre Bakanı Norbert Rottgen yaptı. Başbakan Angela Merkel Japonya'daki Fukuşima...
  4. Almanya, güneş enerjisi üretiminde rekor kırdı

Almanya’daki güneş enerjisi santralleri, Cuma ve Cumartesi günleri öğle saatlerinde 22GW elektrik üreterek (tam kapasitede çalışan 20 nükleer santrale eşdeğer) bir dünya rekoruna imza attı. Münster merkezli düşünce kuruluşu Yenilenebilir Enerji Sektörü Direktörü Norbert Allnoch, 22GW’lık güneş enerjisinden elde edilen elektriği ulusal şebekeye aktaran Almanya’nın, ülkedeki enerji ihtiyacının...