• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Türkiye buna 'EVET' demiş olamaz!

C

cevremuhendisi

ÜLKEMİZ çok ciddi bir tehlike altında! Birileri "nasıl" yapıyorlar bilmiyorum "YAPMIŞLAR" ve Yalova'ya "Dünyanın en büyük kimyasal atık deposunu" kurmak için belirli bir noktaya gelmişler...
Sevgili dostlar, durum ve gelinen nokta Türkiye adına ÇOK AMA ÇOK VAHİM! Türkiye bakıyor ve Hollanda kökenli Royal Vopak firması Yalova Taşköprü'de dünyanın en büyük tehlikeli kimyasal atık depolama tesisini kuruyor! Daha açık yazayım: YALOVA'yı "gelişmiş ülkelerin istemediği zehirli, patlayıcı kimyasal atıklarının deposu" haline getiriyor! Rakamlar korkunç; yaklaşık 30 dönüm üzerine 150'den fazla depolama tankı yapılacak ve bu tanklara denizden ulaşım için 1000 metreye yakın "iskele" kurulacak! Hollanda'dan, Fransa'dan, Kanada'dan ve daha birçok "değerli vatandaşı" olan ülkenin kendi sınırları içinde istemediği "PİSLİKLER" gemilere yüklenecek ve TÜRKİYE'deki ÇÖPLÜĞE gönderilecek!
Sorun sadece Yalova ile de sınırlı değil! Burada depolanacak ve bizim asla "kontrol etmeyeceğimiz" atıklar "altından geçen aktif fayın" kırılması veya başka bir sebeple "patlarsa" Marmara Bölgesi YOK OLACAK! Daha açık yazayım: Kendi elimizle İstanbul'un yani KÜRESEL GÜÇ BÜYÜK DEVLET TÜRKİYE'nin KALBİNİN dibine BOMBA inşa ettirmiş olacağız!

Sonuç: Bu tesisi yapanlar amaçlarına ulaşmak için her türlü yolu deniyorlar! Hem pisliklerini depolayacaksın, hem de Türkiye'nin KALBİNE bombayı yerleştireceksin!

Son söz: Türkiye buna İZİN vermiş olamaz! Bu işi takip edenler "bizi hükümet destekliyor, olur aldık" diyorlar ki; BEN BUNA ASLA AMA ASLA inanmak istemiyorum ve inanmıyorum! Bu hükümet küresel-emperyal güçlere karşı büyük bir savaş verdi ve IMF'yi Türkiye'den kovma başarısını gösterdi. Böyle bir gerçeklik içinde "Hollanda Kraliçesi'nin İsrail kökenli ortakları" ile Türk halkını zehirlemesine asla ama asla izin ve onay vermeyecektir! DURDURUN BU TESİSİ! Türkiye'yi sevenlere DUYURULUR!

Not: Başta Yalovalı kardeşlerim olmak üzere bölgede hatta İstanbul'da yaşayan herkese sesleniyorum: Çocuklarınızın sağlığını ve can güvenliğini düşünüyorsanız; VATANDAŞLIK haklarınızı kullanın ve mutlaka "BU BOMBAYA" engel olun!

Kaynak:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Türkiye nelere evet demedi ki? Sonuçları çok iyi düşünülmesi gereken çok iyi planlanması gereken bir konu. Sadece Türkiye için böyle birşeye ihtiyaç var ise yer değiştirmek yada başka çözümler bulmak için aklı başında adamları toplamak ve en doğrusunu yapmak gerekir.

Şu an yasalara göre yurtdışından tehlikeli atık girişi kesinlikle yasak, buna rağmen böyle bir proje hayata geçiriliyorsa, bununla ilgili hükümetin bilgisi vardır diye düşünüyorum.

Tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğine göre her türlü atığın ithalatı yasak.
Ancak serbest bölgeler için bazı düzenlemeler var. Bu yapılan işi hangi yasal düzenlemeye göre yapacaklar?
Türkiye daha kendi tehlikeli atıklarıyla baş edemezken, bütün avrupanın çöplüğü haline gelecek.yazık!

Bir kılıfına uydururular merak etmeyin biz de Çevre Mühendisleri olarak ilk başta cılız bir ses çıkarırız (o da belki), sonra da kaderimize boyun eğeriz. Her zaman öyle yapmadık mı?

Fatih Bey e aynen katiliyorum. Biz nelere evet demediik ki? evet demedigimiz sadece cevre gorevlisi belgesini sinavla almak :) Zaten cokta isimize yaradi dunyayi kurtardik bu belgeyle.. :)

Ayrica arkadaslar biz "ben nukleer e karsi degilim eger duzgun isletilirse........" diye baslayan cumlelerle mersin akkuyuya nukleer santrale evet dedik :) E ayni sekilde cumlemi kuruyorum... :
-"Eger duzgun isletilir ve de gerekli onlemler alinirsa hersey kuralina uygun olursa bence bu tamamen zararsiz ve neden olmasin? diye de bir dusunelim.

anlamadım.
yazı internette pek çok siteye yapıştırılmış. imzasız. yazarı yiğit bulut. şu iktidar partisinden aday adayı olan yiğit bulut. sonra aday gösterilmeyen yiğit bulut. "fay"ın zaten jeofizik dilinde "kırık" demek olduğunu bilmeyen yiğit bulut. kendini çok bilinçli çok bilgili göstermek için bilmediği anlamadığı teknik terimleri yalan yanlış kullanan yiğit bulut. hurafe forward mail yazıları internet şakaları yazar gibi bi köşeyazısı yazmış. arada caps lock açmış. ne bir teknik bilgi var ne de gidip bir bilene sorulmuş. bi de bu adam liberal. "küreselleşme çok kötü, küresel güçler harekete geçti" demesi açıkçası zerre samimi gelmiyor. hele ki sonuna siyonizm iması eklememiş mi? bittim, bittim. imf falan da demiş. kör olsaydı bu gözler okumasaydı bu yazıyı. konu hassas ama yazıda zerre samimiyet yok.

Tahminimce, bu tesis yurtdışı atıklardan çok, ileride yapılacak olan nükleer atıkların depolanacağı bir tesis haline gelebilir.

Kaldı ki fay hatlarına kurulacak nükleer santrallerin yanında bu tesis patlasa ne olur, patlamasa ne olur.
Nükleer santraller için endişelenenlere "Tüpte patlıyor" diyen bir Başbakan, bu tesis için endişelenenlere "Çakmakta patlar" diyebilir.

Bu ülkeyi aslında bu yüzden seviyorum çünkü herşey mümkün..

"Kimyasal Depolama Tesisi ve İskele Genişletme Projesi" ÇED Süreci kapsamında, ÇED ve Planlama Genel Müdürlüğünün 28.Eylül.2010 tarih ve 9433-57389 sayılı yazısında, Yalova İli, Çiftlikköy İlçesi, Denizçalı Köyü mevkiinde, Vopak Terminal Marmara Depolama Hizmetleri ve Tic. A.Ş. tarafından gerçekleştirilmesi planlanan "Kimyasal Depolama Tesisi ve İskele Genişletme Projesi" ile ilgili olarak Bakanlığa sunulan ÇED Başvuru Dosyası’nın ÇED Yönetmeliğinin 8.maddesi gereğince oluşturulan komisyon tarafından değerlendirme yapılmak üzere ÇED sürecinin başlatıldığı bildiriliyor.
Söz konusu projeye ilişkin olarak ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince, ÇED sürecine halkın katılımını sağlamak, proje konusunda halkı bilgilendirmek, görüş ve önerileri almak amacıyla, 19.Ekim.2010 tarihinde Saat: 14:00’de, Yalova Çiftlikköy İlçesi, Taşköprü Beldesi Düğün Salonu adresinde “ÇED Sürecine Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacak.

Katılmak isteyen arkadaşlar varsa duyurulur :)))))))

Nasıl olduda Yiğit Bulut son zamanlardaki yanlı tavrından vazgeçti de bir şeyleri ortaya döküyor?

Bakanlığın Duyurusu:

YALOVA’DA ZEHİRLİ KİMYASAL ATIK DEPOLANMAYACAK
(04-08-2011)
Bazı basın yayın organlarında dün ve bugün yer alan haberlerde, Yalova ilimizde “Gelişmiş ülkelerin istemediği zehirli, patlayıcı kimyasal atıkların depolanacağı” öne sürülmüştür. Yapılan haberler birçok yönüyle gerçeği yansıtmamaktadır.

Yalova İli, Çiftlikköy İlçesi, Taşköprü Beldesi mevkiinde Vopak Terminal Marmara Depolama Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan “Kimyasal Depolama Tesisi ve İskele Genişletme Projesi” ile ilgili olarak Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci henüz tamamlanmamıştır. Söz konusu projeye ilişkin 19.10.2010 tarihinde ÇED Sürecine Halkın Katılımı Toplantısı, 21.10.2010 tarihinde ise Bakanlığımızda Bilgilendirme, Kapsam ve Özel Format Belirleme Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Proje alanında geçmişte elyaf fabrikası faaliyet göstermiştir. Proje alanı, Yalova il merkezine 11.5 km ve Çiftlikköy ilçesine de 6 km uzaklıkta yer almaktadır. En yakın yerleşim yeri olan Taşköprü beldesi ise yaklaşık 1.1 km güneybatıda yer almaktadır.

Proje kapsamında, 26 hektarlık bir alan üzerinde 710,000 m3 lük sanayide kullanılacak sıvı kimyasal, bitkisel yağ ve petrol ürünlerinin depolanması planlanmaktadır. Zehirli Kimyasal atık depolanması ise kesinlikle söz konusu değildir.

Yalova iline ait 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni planına yapılan itirazlar neticesinde planda yer alan bazı sanayi alanları lekelemelerinin iptal edildiği, mevcut durumda, proje alanının da içinde yer aldığı bu alanlara yönelik revizyon çalışmalarının devam ettiği de beyan edilmiştir. Projeyle ilgili ÇED raporu, 26.07.2011 Bakanlığımıza sunulmuş olup, ÇED süreci halen devam etmektedir. ÇED rapora Bakanlığımızın koordinasyonunda, aşağıda bulunan komisyon üyeleri tarafından değerlendirildikten sonra nihai karar aşamasına gelinecektir. Şu anda söz konusu tesisin yapılacağına dair alınmış bir karar kesinlikle söz konusu değildir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

İNCELEME-DEĞERLENDİRME KOMİSYON ÜYELERİ
—Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü
—Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü
—Ulaştırma Bakanlığı DHMİ Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü
—Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğü
—Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü
—DSİ Genel Müdürlüğü
—Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Hava Yönetimi Dairesi Başkanlığı Gürültü ve Titreşim Kontrolü Şube Müdürlüğü
—Su ve Toprak Yönetimi Dairesi Başkanlığı, Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı, Kimyasallar Yönetimi Dairesi Başkanlığı, Deniz ve Kıyı Yönetimi Dairesi Başkanlığı

—Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü
—Altyapı Yatırımları ÇED Dairesi Başkanlığı
—Ulaşım ve Kıyı Yatırımları Şube Müdürlüğü
—Planlama ve Stratejik Çevresel Değerlendirme Dairesi Başkanlığı
—Çiftlikköy Belediye Başkanlığı
—Taşköprü Beldesi Belediye Başkanlığı
—Yalova Valiliği
—İl Çevre ve Orman Müdürlüğü
—İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
—İl Tarım Müdürlüğü
—İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği
—İl Sağlık Müdürlüğü

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Duyuru basliginda ne demis, 'Zehirli Kimyasal Atik Depolanmayacak'.
Haber iceriginde ne demis, 'Projeyle ilgili ÇED raporu, 26.07.2011 Bakanlığımıza sunulmuş olup, ÇED süreci halen devam etmektedir.'

Halen devam eden bir surec varken, nasil 'depolanmayacak' diye bir sonuca varabilmisler?
CED Raporuna olumsuz verilecekse, simdiden aciklamis oldular.. sagolsunlar..Ozaman adamlar da bosuna ugrasmasin.

Yok eger CED Raporuna olumlu yanit verilecekse, bu aciklamayi nasil sindirecekler iclerinde...
Yarin obur gun 'biz baktik tehlikeli kimyasallar depolanabiliyormus' mu diyecekler.
Tahminimce, Sehven yapilmis bir aciklama olarak kalacak..