Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye genelinde arıtma çamurlarının kullanım alanı

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında Sedayuce7 tarafından paylaşıldı.

 1. Sedayuce7

  Sedayuce7 CMNet Üyesi

  Bu konu hakkında tez yapıyorum. Şuan çalışmakta olduğunuz ve ya daha önce çalıştığınız tesislerde kullanılan stabilizasyon yöntemi ve arıtma çamurlarının nerede kullanıldığını paylaşabilirseniz sevinirim..
   
 2. ebru öztürk

  ebru öztürk CMNet Üyesi

  Arıtma çamurları yaş ise yani sadece filtrepresten geçiriliyorsa (%50-60 nemli) çimento fabrikalarında alternatif hammadde olarak kullanılabilir. Bi yöntem bunu anlatabilirsin. Bunun dışında arıtma çamuru kuru düzeydeyse kurutma tesisinden çıkıyorsa (%90-95 kuru) çimento fabrikalarında alternatif yakıt olarak kullanılabilir. Bu da bir diğer yöntemdir.
   
  Sedayuce7 ve Yasemin Karadiş bunu beğendi.
 3. Yasemin Karadiş

  Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

  Nem dışında başka kriterlerde bakmak gerekir Atığın net kalori değeri, Kül miktarı, Uçucu madde miktarı, Klor içeriği vb.
   
  Sedayuce7 bunu beğendi.
 4. ebru öztürk

  ebru öztürk CMNet Üyesi

  tabiki onları saymadım. çimentoda çalıştığım için biliyorum. ilk istenilen kriter nem miktarı. Nem den sonra numune istenilip o kısmına kalite bölümü bakıyor.
   
  Sedayuce7 ve Yasemin Karadiş bunu beğendi.
 5. Kübra Kayapınar

  Kübra Kayapınar CMNet Üyesi

  @Sedayuce7, bizim ülkemizde yaygın olarak tercih edilen yöntem arkadaşlarında söylediği gibi alternatif enerji kaynağı olarak kullanımı.

  Bir de her ne kadar maliyeti yüksekte olsa bu çamurların arazi iyileştirmede de kullanımı mümkün, tarımsal değeri düşük olan arazilerin arıtma çamurları ile desteklenerek tarımsal değeri olan arazilere çevrilmesi, ben uygulamasını görmedim fakat konu ile ilgili literatür taraması yaptığında karşına uygulama örnekleri çıkacaktır diye tahmin ediyorum.
   
  Sedayuce7 bunu beğendi.
 6. Sedayuce7

  Sedayuce7 CMNet Üyesi

  çok teşekkür ediyorum yorumlarınız için. aslında konum tam olarak türkiyede neler yapılıyor şuan.@Kübra Kayapınar arazi iyileştirme de kullanım yok mu türkiyede bir bilgin var mı.. internetten araştırıyorum tesisleri bulamadıklarım olur belki burdan öğrenebilirim diye yardım istedim. tesislerin hepsinin internet sayfasında ayrıntılı yok sanırım.
   
 7. Kübra Kayapınar

  Kübra Kayapınar CMNet Üyesi

  @Sedayuce7, Benim Türkiye'de deneyimlediklerim ve duyumlarım hep yakmaya gönderilerek enerji üretimi şeklinde. Arazi iyileştirme uygulamasını ülkemizde görmedim ve duymadım da. Arkadaşlardan farklı uygulamaları görenler size dönüş sağlayacaklardır diye umuyorum.

  Benim fikrim; başlangıç olarak bulunduğunuz ilin arıtma daire başkanlığına bir ziyarette bulunmanız, öğrenci olduğunuz için yardımcı olurlar diye umuyorum. Ne şekilde değerlendirdiklerini, neden bu yöntemi tercih ettiklerini, yakma ise ay da kaç ton gönderildiğini, atığın kalorifik değerini vs. sorgulayabilirsiniz. Ve onlara da farklı bertaraf yöntemlerine dair duyumları olup olmadığını sorabilirsiniz.
   
 8. Sedayuce7

  Sedayuce7 CMNet Üyesi

  @Kübra Kayapınar çok teşekkür ediyorum yorumlarınız yardımınız için. dediğiniz gibi bir ziyaret edeyim ben.
   
  Kübra Kayapınar bunu beğendi.