Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye 'temiz motorin'e Nisan'da geçiyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Sadiye Yüce tarafından paylaşıldı.

 1. Sadiye Yüce

  Sadiye Yüce CMNet Üyesi

  fft5_mf649960.Jpeg
  Yüksek kükürtlü motorin veya kırsal motorin olarak bilinen 1000 PPM motorinin 1 Nisan 2011 tarihi itibariyle bayilerde satışının durması, özellikle temiz çevre için büyük katkı sağlayacak.

  Türkiye'de 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle rafineriden kırsal motorin satışı ve bununla ilgili ithalatlar durdu. Kırsal motorin satışı 15 Şubat'tan itibaren dağıtım şirketleri tarafından satılmayacak, 1 Nisan 2011 tarihinden itibaren de akaryakıt bayilerinde satılmayacak.

  Böylece Türkiye'de 1 Nisan tarihinden itibaren düşük kükürtlü motorin uygulamasına geçilmesi halinde otomotiv yakıtlarındaki en yüksek kükürt oranı motorin ve benzinde 10 PPM (1 milyon litrede 10 litre kükürt), oto LPG'de ise 50 PPM olarak uygulanacak.

  Petrol Sanayi Derneğinin (PETDER) düşük ve yüksek kükürtlü motorinin çevreye etkileri konusunda bir rapor yayınladı. Rapora göre motorin içindeki kükürdün yanma sonucunda ortaya çıkartığı zararlı bileşikler, esas olarak SOx (kirleticiler) ve partikül maddelerden oluşuyor. Doğal olarak yakıt içindeki kükürt miktarının azaltılması da doğrudan egzoz salımındaki bu zararlı maddelerin emisyonlarının azaltılması sonucunu doğuruyor.

  2002 yılında kullanımda olan motorinin üretim ve dağıtım zincirinin tamamında 100 kilometrelik bir mesafe kat etmek için toplam 210 MiliJul (MJ) enerji kullanılırken, bu veri petrol endüstrisinin motorin kalitesinde yaptığı teknolojik gelişmeler sonucunda geçen sene 195 MJ/100 kilometre değerine kadar düştü. Sera gazı emisyonları açısından bu fark kat edilen her kilometre için en az yüzde 10 karbondioksit emisyon azaltımı anlamına geliyor.

  DÜŞÜK KÜKÜRTLÜ MOTORİN ÇEVREYİ 100 KAT DAHA AZ KİRLETİYOR
  Raporda, motorinde kükürt oranının 10 PPM ile sınırlandırılması ile toplamda kükürt kaynaklı emisyonların 100 kat daha az olacağı, atmosfere salınan kükürt ve partikül madde miktarının da her yıl 9 bin 900 ton daha azalacağı belirtiliyor.
  Rapora göre, 2009 yılında Türkiye'de 10 milyon ton kırsal motorin tüketildi. Kırsal motorin yerine 10 PPM'lik düşük kükürtlü motorin tüketilmiş olsaydı 2009 yılında 10 bin ton değil sadece 100 ton kükürt salınımı gerçekleşecekti.

  TÜRKİYE'DE 2004 YILINDAN BERİ KULLANILIYOR
  Düşük kükürtlü motorin 2004 yılından bu yana Türkiye'de piyasaya sunuluyor ve giderek artan miktarlarda tüketiliyor. Özellikle yeni nesil dizel motorlu araçlar sadece düşük kükürtlü motorin (toplam kükürt miktarı 10 PPM olan) kullanılabiliyor. Motorinde, 2004 yılından itibaren bir taraftan yeni nesil dizel araçlar için düşük kükürtlü yakıtlar piyasaya sunulurken, diğer taraftan halen piyasada olan ticari araçlar, kamyon ve otobüslerin yaygın olarak kullandığı kırsal motorinde kademeli olarak kükürt sınırlamasına gidildi ve kükürt oranı 7000 PPM'den 1000 PPM'e indirildi.

  Aynı şekilde de düşük kükürtlü motorindeki kükürt oranı da 500 PPM'den 10 PPM'e indirildi.
  Motorin, yıllık 16 milyon metreküp tüketimle otomotiv yakıtları içinde en çok kullanılan akaryakıt cinsi durumunda bulunuyor. Son 10 yıl içinde ortalama tüketimi, araç sayısındaki artışın yanı sıra dizel motorlu araçların yaygınlaşması sonucunda yüzde 6 artış gösterdi.

  DÜŞÜK KÜKÜRTLÜ MOTORİN NEDEN DAHA PAHALI?
  Rapora göre, düşük kükürtlü motorinin pompadaki satış fiyatının kırsal motorinden daha pahalı olmasının nedeni her iki ürün arasındaki vergi farklılığından kaynaklanıyor.
  ÖTV ve KDV birleşince iki motorin çeşidi arasındaki fark vergilerden dolayı 8,3 kuruşu buluyor. Başka bir deyişle iki üründe vergi farkı olmasaydı, bugün pompadaki fiyat farkı 1-2 civarında olacaktı. Söz konusu farkın her ürünün ürünün çevre etkileri açısından önemsenmeyecek kadar küçük bir fark olduğu belirtilen Raporda, “PETDER olarak çevre ve insan sağlığı açısından oldukça önemli gördüğümüz bu sürecin bir an önce başlatılmasını beklemekteyiz” denildi.

  fft5_mf649960.Jpeg
   
Türkiye 'temiz motorin'e Nisan'da geçiyor konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Avrupa Temiz Enerjiye, Türkiye Kömür ve Nükleer’e Yöneliyor

  Financial Times gazetesi, Türkiye'nin kömür santrallerinin rehabilitasyonuna ilişkin Güney Koreli şirketler ile imzaladığı muhatap zaptı ve iki nükleer santral projesine dikkat çekerek, "Avrupa'nın çoğu daha temiz enerjiye doğru yol alırken, Türkiye'de durum farklı" sözlerini kullandı. Ekonomi gazetesi Financial Times, "Türkiye, kömür ve nükleer enerjiye yöneliyor"...
 2. 1 Nisan 2012

  Bildiğiniz gibi 1 Nisan 2012 Çevre İzni süresiz olan tesislerin başvurması için son gün. Ancak herkes başvuruları bitirdi mi bilmiyorum. Bu tarihten sonra ne olacak, ne gibi bir yöntem izlenecek bir bilgi paylaşımı yapalım dedim çünkü bir çoğumuzun aklında çeşitli soru işaretleri var. Bugün bir arkadaşımdan duyduğum İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısı yoksa bile boş kağıtla da olsa başvuru yapın gibi...
 3. Türkiye'nin en temiz sanayi tesisi yarışması

  Çevresel sorunların önlenmesinde önemli görevlerden biri de sanayi tesislerine düşmektedir. Özellikle çevreye dost üretim süreçlerinin kullanılması, doğal kaynaklarının korunmasına özen gösteren sanayi üretimi hem çevreyi korur hem de ülkenin gelişmesine katkıda bulunacaktır. Sanayii tesislerinin çevreye dost olarak çalışmasının öneminin altını bir kez daha çizmek “Türkiye’nin En Temiz Sanayi...
 4. Yürürlükte Benzin ve motorin kalitesi yönetmeliği

  BENZİN VE MOTORİN KALİTESİ YÖNETMELİĞİ (2003/17/AT İLE DEĞİŞİK 98/70/AT) Resmi Gazete Tarihi: 11.06.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25489 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı, çevre ve insan sağlığının korunmasını sağlamak üzere motorlu araçlarda kullanılacak benzin ve motorin türlerinin teknik özellikleri ile uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirlemektir. Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi
 5. Meslek odalarının yönetimi bakanlıklara geçiyor

  Bu ülkedeki kamu yararını gözeten en güçlü kurumu siyasal denetim altına almaya başladı. TMMOB'ye bağlı odalar birer birer Bakanlıklara bağlanıyor. Artık rezidanslar, oteller, AVMler, köprüler, HESler, Nükleer Santraller kim istiyorsa oraya kurulsun fizibilite için para sahibi olmak yeter olacak. Daha baştan TMMOB zaten siyasi konulara çok giriyor diyebilecek kişiler için şunu söylemek...