Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye'de bertaraf edilemeyen tehlikeli atıklar

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında OSMAN EROĞLU tarafından paylaşıldı.

1. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Merhabalar Meslektaşlarım...

Yurt dışı kaynaklı bir firma ile Türkiye'de bertarafı mümkün olmayan atıkların bertarafı ile alakalı bir anlaşma yapmak üzereyiz. ben bulamadım. Türkiye'de hangi tehlikeli atıklar bertaraf edilemiyor. bu atıkları hangi firmalar üretiyor. yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden herkese çok teşekkürlerimi sunuyorum.

2. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

anlaşılan bu konu hakkında bilgi sahibi olan yok..neyse sağlık olsun diyelim..

3. Emre Özer

Emre Özer CMNet Üyesi

Nokta atışı olmuş sizin konu Osman Bey, ama ters köşe de olmuş.Bilen olduğunda mutlaka dönüş olacaktır zannedersem.

4. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Evet Emre Bey biraz nokta atışı oldu ama bu atıkları ve üreticilerini bir şekilde bulmam lazım. en azından hangi atıkların bertaraf edilemediğini öğrensem o da yeter bana..başlangıç noktam olur en azından..

5. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Bence "Atık Yönetimi Genel Esasları" na bakın orada liste var (A) ve (M) ile belirtilmiş atıklar tehlikeli atıklar, listeye koyduklarına göre herhalde bertarafı vardır diye geniiiş bir cümle kuruyorum :)

6. Tarık Durmuş

Tarık Durmuş CMNet Üyesi

Osman Bey, Ahmet Bey'in dediği gibi Atık Yönetimi Genel Esasları yönetmeliğinden atıklara ulaşabilirsiniz. Bakanlığın web sitesinden de lisanslı tesislere ve bertarafını/geri kazanımını yaptıkları atık kodlarına ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız atık kodları ile yönetmelikteki kodları karşılaştırarak hangilerinin bertarafının olmadığını çıkartırsınız. Yönetmelikte atıklar sektörel ayrımlarla listelendiğinden ilgi sektörlere de ulaşabilirsiniz. Tabi bu biraz vaktinizi alacaktır :)

Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
  7. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Manuel ama etkil bir yöntem :D

8. Göksel Kurtuluş

Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

Osman Bey sorunuz çok ucu açık olmuş, siz aklınızdaki atıkları söyleseniz yardımcı olan bulunur ama böyle olunca zor görünüyor. Sonuçta herhangi bir listeyok, atık çeşidi teknolojiye ve sektöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Biraz daha detaylı yazarsanız iyi olurdu, ya da anladığım kadarı ile siz pazar araştırması yapıyorsunuz, ki bunun için de siz ufak bir liste oluşturup buna ekleme yapılmasını isteyebilirsiniz. O zaman herkes imece usulü bertaraf ettiremediği atıkları yazar.

9. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Birde tehlikeli atıkların ithalatı ve ihracatı için bir takım sınırlamalar vardı galiba, yada sadece ithalatı için emin değilim. Neyse ona da pazartesi bakarız artık :)

10. Melih Coşar

Melih Coşar Genel Yönetici

Türkiye'de bertarafı mümkün olmayan atık yoktur. Atık az diye gelip almayan atıkçılar vardır.

Şaka bir yana Osman Bey'e yönetmelik gösterip kolaya kaçmak yerine tesislerinizden çıkan ancak bertaraf ettiremediğiniz atıkları söylemeniz daha makbul olacaktır.

Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
  11. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Firmamızda öyle bir atık yok Melih bey :)

12. Şeyma Huyut Eyigün

Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

Kesinlikle katiliyorum Melih bey. Adamlar isi tekellerine aldiklarindan cok rahatlar. :)

13. Osman Bey, bizim bertaraf ettiremediğimiz atığımız var, Bakanlıkla görüşüyoruz bu konuda.. - 99 kodunu verdikleri atık bir de analiz sonucu tehlikeli çıkarsa sonuç bu oluyor yani bu atığa lisansı olan bertaraf firması yok :( henüz süreç tamamlanmış değil, tamamlanınca size burdan aktarabilirim. iyi çalışmalar.

14. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Ayşegül Hanım yardımınız için teşekkür ediyorum. İnşallah bu süreç çabuk tamamlanır.

Ayşegül Öner Albayrak bunu beğendi.
  15. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Arkadaşlar PCB İçeren atıkları üreten firmalar benimle iletişime geçebilirse çok çok çok sevineceğim.. teşekkürler..

Ayrıca aşağıda kodlarını belirttiğim atıkları üreten firmalar da iletişime geçebilirse sevinirim..

20 01 21 Flüoresan lambalar ve diğer cıva içeren atıklar

16 02 09 PCB’ler içeren transformatörler ve kapasitörler

13 03 01 PCB’ler içeren yalıtım ya da ısı iletim yağları

20 01 33 16 06 01, 16 06 02 veya 16 06 03’un altında geçen pil ve
    akümülatörler ve bu pilleri içeren sınıflandırılmamıs karısık pil ve
    akümülatörler

16 08 02 Tehlikeli geçis metalleri ya da tehlikeli geçis metal bilesenlerini
    içeren bitik katalizörler

Türkiye'de bertaraf edilemeyen tehlikeli atıklar konusuna benzer içeriklerimiz
  1. tehlikeli atıklar

tehlikeli atıklar beyanında bulunan kapasite raporuna nasıl ulaşabilirim bu raporun şablonunu nasıl ulaşabilirim....teşekkür ederim
  2. Evlerimizdeki tehlikeli atıklar

Merhaba arkadaşlar, Çevre mühendisleri olarak mesleğimizi sadece iş yerimizde değil evlerimizde de yaşamın olduğu her yerde uygulamamız gerekir ve bu uygulamalara da öncülük ederek toplumumuzu bilinçlendirmemiz gerekir diye düşünüyorum. Buna istinaden Çevre ve Orman Bakanlığının hazırladığı ve kamuya ücretsiz sunduğu "Evlerimizdeki Tehlikeli Atıklar" kitabını sizlerle paylaşmak...
  3. Bitirme Projem "Tehlikeli Atık Bertaraf Yöntemleri" destek lütfen!

Sayın arkadaşlar, Bitirme projem; "Tehlikeli Atık Bertaraf Yöntemleri" konu hakkında bilgi ve kaynak yardımında bulunabileceklere şimdiden teşekkür ederim. Benim kullandığım kaynaklar: Daha çok Davis'ten (1991) alıntı yapılmış notlar ve TAKY... Farklı kaynak ve sunumları olan, ya da daha önce projelerinde kullanmış olanlar varsa paylaşımlarınızı rica ederim... Saygılarımla,...
  4. tehlikeli atık geri kazanım-bertaraf firmaları

Merhaba arkadaşlar, Danışmanı olarak çalıştığım firmanın atık bertarafı için lisanslı geri dönüşüm firması ile sözleşme imzaladık. Ancak haziran ayından beri hiçbir net bilgi alamadık. Sürekli ertelendi ve başka tarihler söylendi. Bu durumda izlememiz gereken yol ne olmalı. Sonuçta lisansına ve yaptığımız sözleşmeye güvenerek uzun süredir atıkları bekletiyoruz. İlginiz için şimdiden...
  5. Tehlikeli atık bertaraf yöntemleri

merhaba arkadaşlar, işletmemiz için atık yönetim planı hazırlıyorum. daha önce elimizde stok olarak bulunan atıklar var. bu atıkların geri kazanım/bertaraf tesislerine gönderilmiş değil. aşağıda kodları verilen atıkların bertaraf/geri kazanım yöntemi ne olabilir? 1. 08 03 17 (Atık tonerler) 2. 20 01 35 (ıskartaya çıkmış elektronik atıklar) 3. 16 06 02 (atık piller) 4. 15 02 02 (kontamine olmuş...