Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Türkiye'den mısır'a 150 adet çöp toplama kamyonu

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır gezisi sırasında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye söz verdiği 150 adet çöp toplama kamyonu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gönderiliyor.

  “Arap Baharı” olarak bilinen diktatörlükten demokrasiye geçiş sürecinde Mısır halkı arasında kullanılan “Bu ülke artık sizin, yerlere çöp atmayın” sloganına bir destek de Türkiye’den geldi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş ve Mısır yetkilileri arasında imzalanan protokolle, Mısır’ın Başkenti Kahire ve Giza’da belirlenecek bölgelerde kullanılmak üzere çöp kamyonu hibe edildi.

  25 milyon dolar değerindeki kamyonlar, pilot bölgelerde rutin temizlik işlerinde kullanılacak. Çöp kamyonlarının teslimatını bir hafta içerisinde yapmayı planladıklarını ifade eden Baş "150 çöp kamyonu Mersin Limanı'ndan gemilere yükleniyor. Araçlarımız limandan Kahire'ye ulaştırıldıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar’ın katılımıyla Mısırlı yetkililere teslim edilecek. Çöp kamyonlarının bir yıllık teknik bakımları ile Mısırlı personelin eğitimi de Türkiye tarafından yapılacak” dedi.

  ÇÖP AYRIŞTIRMA TESİSLERİ İNŞA EDİLECEK

  Dünyada kilometrekare başına düşen insan sayısının en yüksek olduğu kentler arasında yer alan Kahire ve Giza’da çöp en önemli sorunların başında geliyor. Bakanlık, çöp ayrıştırma tesislerinin inşasında Mısır’a yardımcı olacak.


  Kaynak: http://www.csb.gov.tr/turkce/index.php?Sayfa=faaliyetdetay&Id=557
   
 2. Gökhan Ş.

  Gökhan Ş. CMNet Üyesi

  25 milyon dolar...25 milyon dolar...25 milyon dolar... ne zenginmişiz
   
 3. Burak Bilen

  Burak Bilen CMNet Üyesi

  valla ben de anlamadım çok zenginiz... ben araplar ve mısır ülkesi zengindir diye biliyorum ama biz daha zenginmişiz
   
 4. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Güzel ülkemin çöp sorunu kalmadı :)
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Çöp toplama ve kent temizliği konusunda ülkemiz gerçekten iyi bir noktada bunu söyleyebilirim. (bazı belediyelerin anlayışı hala farklı olabilir orası ayrı konu). Tek problem geri dönüşümü ve geri kazanımı sağlayamıyoruz yeterince.
   
 6. Gökhan Ş.

  Gökhan Ş. CMNet Üyesi

  yapılan araştırmalar bu gidişle Türkiye' de çöpün 2300 yılında biteceğini gösteriyor.
  ref: İsveç'te çöp bitti
   
 7. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi


  Evet işte geri dönüşüme ağırlık verilmediği sürece bu çöp bitmez, sürekli temizler dururuz
   
Türkiye'den mısır'a 150 adet çöp toplama kamyonu konusuna benzer içeriklerimiz
 1. gaz toplama bacaları

  selam arkadaşlar benim bir sorum olacktı deponi sahalarındki gaz toplam bacalarının ölçüleri ve uygulama aşamasını soracaktım.Katı atık deponi sahasına bu gaz bacaları nasıl yerleştirliyor ve kaç tane yerleştiriliyor bunun hesap ve yöntemi şimdiden teşekkürler
 2. Tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi Metal hurda toplama ayırma tesisi?

  Merhaba, Arkadaşlar kafamı karıştıran bir durumda lütfen adınlatırmısınız, tehlikesiz atık toplama ayrıştırma belgemiz var(İÇOM 'dan alınan) fakat metal hurda toplama ayırma tesisi için de düzenlenen bir belge var mı? Bizim alabileceğimiz tehlikesiz atık kodlarımızda zaten metaller de var.Bazı tehlikesiz atıkların geri kazanım tebliğinde bu geçiyor, metal hurda toplama ayırma tesisi olduğunu...
 3. Ingiltere'den yılda 30 milyon adet take away kabı siparişi verilecek

  Arkadaşlar, İngiltere'de bir arkadaşım aracılığı ile, o bölgede ünlü Coffee Shop zinciri için take away kap siparişi verilecektir. Numuneyi ben birebir görüşmede getireceğim, fiyat belirlendikten sonra ilgili kişilerle irtibata geçecektir. Karton kap ambalaj vb. üretiminin gerçekleştiği kuruluşlarda çalışan çevre mühendisleri arkadaşlarımın bilgisi olsun. Bana bu konuda dönüş yaparsanız...
 4. 5 adet proje onay dosyasına imza atma

  İyi akşamlar, 5 adet AAT proje onay dosyasına imza attım ve projeler onaylandı. Ben bu konulardan pek anlamıyorum şimdi sistemde ben koordinatör mü oluyorum ? Bana bir katkı sağlıyor mu ?