Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tuz çamuru

Konu, 'Arıtma Çamurları ve Bertarafı' kısmında Melis Kara tarafından paylaşıldı.

1. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

İyi günler,
    Tuz işleme tesisi üretimi kapsamında oluşan tuz çamurları ile ilgili sorum olacaktı.
    Tuz yıkama sularının devir daim edilmesi amacıyla çökeltim havuzlarında bekletilmesi işleminden kaynaklanan tuz çamurları oluşmaktadır. Oluşan çamur, nitelik olarak tuzdan farksızdır. Analiz yapılmış olup Cl, SO4, TDS ve TOC parametreleri sınır değerlerin üzerinde bulunduğundan tehlikeli atık vasfında değerlendirilmiştir. Fakat tuz yıkama işleminde herhangi bir ilave olmadığından, bu ürünün yan ürün olarak kullanılabileceğini düşünmekteyim. Yan ürün olarak kullanılabileceğini gösteren yazıyı hangi kurumlara başvurarak alabilirim?

2. Oğuz Dedehayır

Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

Merhaba,

Yan ürün olarak kullanabilecek bir firma ya da tesisinizde yeniden değerlendirmek için bir prosesiniz var mı?

Saygılarımla

3. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Oğuz Bey,
    Yan ürün olarak kiremit üretiminde kullanılıyormuş, parlaklık verme açısından. Fakat bu gibi yerlerden bir yazı alma olasılığımız olmadı. Ben daha çok resmi bir yazı almak istiyorum. Tuzun yıkanmasında dibe çöken kısmını oluşturuyor. Tesiste oluşan tuz çamurunu suyundan iyice arındırıp bigbagler içinde biriktiriyoruz. Miktar olarak fazla olup sürekli oluştuğu için bertaraf maliyeti yüksek oluyor.

4. Oğuz Dedehayır

fmrlhst;

Bu konuda sizi güvenli tarafta bırakacak, kendimce en makul çözümüm, atığın çıkışını ve prosesininizi tanımlayacak bir yazı ile birlikte bakanlığın Atık Yönetim Daire Başkanlığına bir yazı ile atığın yeniden değerlendirilebilmesi ile ilgili görüş sormanız. Görüşün ekine ise atığınızı değerlendirebilecek tesis ya da tesislerden antetli kağıda yazılmış, bu atığı ikincil ürün olarak hangi proseste kullanılabileceği ile bir yazı almanız.

Sizin talebinizi ileten görüş yazısı ve ekiyle daire başkanlığına teslim etmeniz ve mümkünse elden teslim edip yüzyüze görüşmeniz sizi daha çabuk sonuca ulaşatıracaktır diye düşünüyorum.

Ancak burada yorum gereği bu atıkları ikincil ürün olarak kullanabilecek tesisin yeterliliği konusunda bir engele takılma ihtimalinizin olduğu düşünüyorum.

Yine de denemeye değer.

Saygılarımla

5. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Fikirleriniz için teşekkür ederim Oğuz Bey.
    Dediğiniz gibi denemeye değer.
    İyi çalışmalar

6. Oğuz Dedehayır

Rica ederim,

Konu ile ilgili gelişme olduğu taktirde haber verirseniz çok memnun olurum

7. Sedat Güven

Sedat Güven CMNet Üyesi

Merhaba;
    Bilmiyorum işletmenizde su yumuşatma sistemi var mı,var ise yumuşatma rejenerasyonunda kullanılan tuzun yerine kullanabilirsiniz?

Kolay gelsin...

8. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Oğuz DEDEHAYIR gelişmeleri aktaracağım.
    Sedat Güven işletmede mevcut değil Sedat Bey. Fakat bir kısmını bu gibi tesislere gönderiyoruz. Yan ürün olarak çamurun kullanılabileceği birkaç alternatif var, şu an da o şekilde uygulama devam ediyor. Örneğin kiremitçilerden yazı alamıyoruz, vermek istemiyorlar. Kalıcı bir çözüm olması amacı ile İl Müdürlüğü, Bakanlık gibi kuruluşlardan yazıyı alıp "yan üründür" demek istiyorum.

9. Sedat Güven

Sedat Güven CMNet Üyesi

hımm anladım...

10. Fatma Sena

Fatma Sena CMNet Üyesi

@fmrlhst herhangi bir geri dönüş oldu mu ?

@fmrlhst . Bitkisel atık yağ geri kazanım firmasında , bitkisel atık yağın biyodizele dönüştürülmesi aşamasında ortaya gliserin diye bir yan ürün çıkmıştı. Gliserin boya fabrikaları ya da kozmetik fabrikalarında değerlendirilmekteydi fakat bakanlık çevre izni aşamasında, gliserinin yan ürün olarak kullandığına dair TSE'den alınmış bir yazı istemişti.
    Tabi üretim konuları tamamen farklı ama belki yardımcı olur diye düşünüyorum.

11. Melis Kara

Melis Kara CMNet Üyesi

Fatma hanım merhaba,
    İl Müdürlüğü'ne konu ile ilgili görüş soruldu fakat bir geri dönüş olmadı maalesef.
    Biz yine yan ürün olarak kullanan firmalardan yazı alarak devam ediyoruz.
    Bakanlığın taslak olarak yayınladığı "Atık Yönetimi Yönetmeliği" taslağında, yan ürün kavramından bahsedilmiş. Çözüm olabilecek bir çalışma, tabi şu anlık değil ama umut vaad ediyor:)

Tuz çamuru konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Arıtma çamuru?

Eloksal tesisimizin atıksu arıtma tesisi çamurlarının analizini yaptırıp il çevre ve orman müdürlüğüne gönderdik.Tehlikesiz atık olarak muamele görecek atıklar sınıfında yer aldığını söylediler.Belediye alabiliyormuş ama çamurumuzun özelliklerine göre almayabilirmişte.Dilekçe hazırladım belediyeye proses akım şeması ve çamur analiz sonuçlarıyla birlikte göndereceğim.Ancak çimento fabrikaları...
  2. Tekstil arıtma çamuru

Merhabalar, Çaılşmakta olduğum tekstil firması arıtma faaliyetleri sonrasında oluşan çamur tehlikesiz sınıftadır. Bu çamurun bertarafı için yapabileceklerim nelerdir? Belediyenin bu konudaki yükümlülüğü nedir? Bu tehklikesiz ve %30-35 kuru madde oranına sahip çamur için benden taşıma ve depolama bedeli isteyebilir mi? Acil yardımcı olunabilirse çok sevinirim. İyi günler diliyorum.
  3. Koagülasyon çamuru

merhaba ark.lar bitirme tezimin konusu koagülasyon çamurlarının adsorbent olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi...bununla ilgili elinizde döküman ya da kaynak ismi varsa beni bilgilendirirseniz sevinirim... teşekkürler...
  4. Aritma Çamuru

merhaba arkadaşlar; yapmış olduğum araştırmalarda arıtma çamuru yağ-gres içeriği ile ilgili herhangi bir sınır değere ulaşmadım.fikri olan var mı acaba??
  5. Boya Çamuru

atık boya çamuru içinde mevcut olan atık su miktarını azaltmanın en etkili yolu nedir? konteynerde depolanan çamurun yüzeyinde oldukça su var. bertarafa bu şekilde göndermek hem sızıntı/dökülme vb. karşı riskli hem de pahalı. Atık azaltmak için suyu emici bir madde fln eklenebilr mi? yada suyunu nasıl süzdürebilirim. yardımcı olabilirseniz sevinirim.