• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

UATF hakkında

Merve Ö.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Merhaba
Bir firmamiz UATF doldurarak tehlikeli atiklarini bertaraf firmasina gondermistir. Bertarafcilar yesil nushayi bizim firmamiza vermisler. Ben bu yesil nushayi il cevreyemi gondermeliyim. Gonderirsem bizim firmamizda kalmasi gereken UATF formu hangi renkte? Renklere gore bana ne yapilmasi gerektigi ile ilgili bilgi verirmisiniz?

@sagapoo
Kardesim merhaba, form 4 nushadan oluşur. A mavi B pembe C beyaz ve D yeşil. A ve C 2 ser adet olur. D formu taşıma başlamadan önce atık ureticisinde kalır ve il cevreye gönderilir. A B ve C formları taşıma esnasında bulundurulmak kaydıyla tasiyiciya verilir. Bu formlar taşıyıcı tarafindan atık bertaraf tesisi sorumlusuna imzalatilarak A ve B formları atikla birlikte teslim edilir. C formu ise tasiyicida kalir ve bir nüshası üreticiye teslim edilir. A ve B formu atık bertarafindan sorumlu kişi veya kuruluş tarafindan imzalanarak alınır. A formunun bir nüshası bertarafci tarafindan net miktarlar bertaraf yeri ve tarihi form üzerine doldurulduktan sonra bakanlığa gönderilir. B formu net miktarlar bertaraf yeri ve tarihi form üzerinde doldurulduktan sonra bertaraf eden tarafindan üreticiye gönderilir.

Merhaba üst yazıyla birlikte İl Müdürlüğüne Yeşil nüshayı sunmanız gerekmektedir. Sizde herhangi bir nüsha kalmayacaktır. Taki atığı gönderdiğiniz bertaraf tesisi size pembe nüshayı gönderene kadar. Bu pembe nüshanın size ulaşması gerekmektedir. yıl sonu bildirimlerinizde önemli olan bu kısımdır.

Simdi firmanin dosyasini inceledim. Benden onceki calisan arkadas ekim ve subat aylarinin UATFleri yesil olanlari gondermemis il cevreye. Dosyada duruyor. Sizce bunlari gecmis tarih olmasina ragmen gondermelimiyim yoksa herhangi bir sorun teskil eder mi

T.C. Çevre Şehircilik Bakanlığı, Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin Denetim Genel Müdürlüğü Duyurular Kısmında, Ulusal atık taşıma formları (UATF) uygulamaları başlığı altında :

Bilindiği üzere Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Ek-IV’ündeki Atık Listesinde yer alan tehlikeli atıklar ile taşınması kendi mevzuatı ile kurala bağlanmış olan özel atıklar ulusal atık taşıma formları (UATF) kullanılarak Bakanlığımızdan çevre lisansı almış tesislerde geri kazanımı veya bertarafı sağlanmaktadır.
Kütle Denge Sistemi (KDS) Bakanlığımız tarafından aktif kullanıma açılmış olup, çevre lisanslı tesislerin bahse konu kayıt sistemlerini kullanmaları, kabul edilen atıklar ile ürünlerine ilişkin UATF’larının Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğinin 5 ve 25 inci maddeleri doğrultusunda ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine gönderilmesi gerekmektedir.
Bu bağlamda, atık üreticileri ile geri kazanım /bertaraf tesisleri bahse konu atıkların geri kazanıldığına veya berataraf edildiğine ilişkin UATF’larının Bakanlığımıza gönderilmemesi gerekmekte olup, gönderilen bahse konu dokümanlar dikkate alınmayacaktır.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@sagapoo

@bernaorhan ın gönderdiği yazıda: "Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine gönderilmesi gerekmektedir. Bakanlığa gönderilmemesi gerekmektedir." deniyor. Bulunduğunuz ilin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne göndereceksiniz. Detaylı bilgi için ekteki dokümana bakabilirsiniz. UATF alınması işlemi değişti sadece. Artık direkt Halk Bankasına gidilip para yatırılmıyor. Önce referans numarası alınıyor. Alınan referans numarası ile Halk Bankasına gidilip UATF alınması için para yatırılıyor.

Ekli dosyalar

• UATF (Ulusal Atık Taşıma Formu) Hakkında Önemli.pdf
    554.6 KB · Görüntüleme: 79
@oknt

@oknt bilgi için teşekkürler.
Referans numarası alımı ile ilgili kısmı açıklayıcı bir doküman var mıdır veya anlatabilir misin?

@Hande Kursun
@Hande Kursun Referans numarasıyla bende hiç almadım. Tek bildiğim önce İl Çevreye gidilip referans numarası alınması daha sonra Halk Bankasına para yatırılması. Çevre İzni ve GFB Dekontları içinde referans numarası ile para yatırılacak. İzin-lisans sisteminde ekteki gibi duyuru var. Referans numarası ile UATF alanlar açıklama yapacaktır.

Ekli dosyalar

• Referans no.png
    Referans no.png
    13.7 KB · Görüntüleme: 57
Merhaba arkadaşlar,
Telefon ile arayarak referans kodu alabilirsiniz. Bunun yanı sıra ;
Ekte yer alan listede sıra numarası ve birim fiyata istinaden yine ekte yer alan kayıt formunu doldurduktan sonra izmirdonersermaye@csb.gov.tr adresine mail atarak firmanız için referans kodu temin edebilirsiniz.
Listede Çevre ile ilgili konuları işaretlemeye çalıştım.
İstifade edebilirsiniz.
Bu arada UATF için sıra numarası 1303 , birim fiyatı 1,003 TL ;)

Ekli dosyalar

• kayit.xlsx
    12.6 KB · Görüntüleme: 30
  • Liste 2017.xlsx
    94.1 KB · Görüntüleme: 28
Arkadaşlar merhaba UATF kağıt ve karton için doldurulması gerekir mi? biz ambalaj atıkları toplama ve ayırma tesisiyiz bir firmamız, bertaraf eden ve taşıyıcı olarak bize getirdi de benim bunu bakanlığa göndermem gerekiyor mu?

@morgul
bende öyle biliyorum ama firma doldurup getirdi bize bu konuda çok fazla bilgim olmadığı için sizlere sormak istedim. o zaman ben bu kopyaları sadece muhafaza edeyim bir yere göndermeden :) teşekkür ederim yardımınız için :harika::)

Bazı firmalar tehlikesiz atık dahi olsa uatf gönderebiliyor veya lisanslı araç isteyebiliyor. Sadece sevk irsaliyesini alıp uatfyi firmaya geri iletebilirsiniz durumu bildirerek. @nrhyt