Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"Ülkemizin batısında radyasyon yayılımı tespit ettik"

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  [​IMG]

  DMİ: "Türkiye'nin batı kesimlerinde 10 bin metre yükseklikte radyasyon tespit ettik"

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Japonya'da Fukuşima Nükleer Santrali'nden kaynaklanan radyasyon yayılımının Türkiye'nin batı kesimlerinde 10 bin metre yükseklikte ve konsantrasyonu oldukça az olmak kaydıyla bulunduğunu, ancak bu konsantrasyonun yer seviyesinde Türkiye'yi etkileme ihtimalinin yüzde sıfır olduğunu bildirdi.

  Çağlar, Japonya'daki deprem ve tsunaminin ardından Fukuşima'da bulunan nükleer santralde patlamalar meydana geldiği ve nükleer sızıntı olduğunun tespit edildiğini hatırlattı. Sızıntı sonrası, yayılımın ilk olarak 20 kilometrelik bir dairede etkili olduğunu belirten Çağlar, yayılımın atmosferin yüksek kesimlerindeki hava akımlarının etkisiyle 20 bin kilometre mesafe kat ederek önce Pasifik ve daha sonra da Amerika ve Avrupa'ya ulaştığına dikkati çekti.

  Santralden atmosfere yayılan radyasyonun, Amerika (NOAA/National Oceanic and Atmospheric Administration, HYSPLIT/ HYbrid Single-Particle Lagrangian Integrated Trajectory), Fransa (MeteoFrance) ve Japonya (JMA/Japan Meteorological Agency) tarafından yapılan global ölçekli atmosfer sirkülasyonu model bilgileri kullanılarak, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından anlık olarak takip edildiğini anlatan Çağlar, şunları kaydetti:

  ''Bu modellerin verilerine göre, radyasyon yayılımının özellikle jet rüzgarlarıyla birlikte, ülkemizin batı kesimlerinde 10 bin metre yükseklikte ve konsantrasyonu oldukça az olmak kaydıyla mevcut olduğu tespit edilmiştir.

  Meteorolojik olayların ve bunların yer seviyesine yansımasının özellikle yerle 5 bin metre arasında geliştiği dikkate alındığında, 10 bin metre yükseklikte tespit edilen bu konsantrasyonun yer seviyesinde ülkemizi etkileme ihtimalinin yüzde sıfır olduğu görülmektedir.

  Bölgedeki gelişmeler sürekli olarak izlenip, Türkiye'yi ilgilendirecek bir durum söz konusu olduğunda, bu durum hakkında kamuoyuna ve ilgili tüm kuruluşlara gerekli önlemlerin alınması noktasında bilgi verilecektir.''

  AHT'den Göksel Gürsöy'un haberine göre, Tekirdağ İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından 11 Mart 2011'de Japonya'da meydana gelen deprem ve tsunami nedeniyle, Fukushima Dai-ichi Nükleer Güç Santrali'nde oluşan sızıntı nedeniyle her gün radyasyon ölçümü yapılacak.

  Japonya'daki depremi yaşadıktan sonra Türkiye'ye dönen vatandaşlarda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından yapılan radyasyon kontrolünde bir sağlık riski oluşmadığı belirtilirken, şöyle dendi:
  "11 Mart 2011 tarihinden sonra sevk edilen Japonya menşeli ürünlerde radyasyon içermediğine dair Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun düzenlediği uygunluk yazısı aranacaktır. Tekirdağ'da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından günlük radyasyon ölçümleri yapılmaktadır. Yapılan ölçümlerde herhangi bir tehlike söz konusu olmayıp radyasyon seviyesi normal değerlerdedir. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından radyasyon ölçümleri günlük olarak ölçülmeye devam edecek ve bu değerler basın ve kamuoyu ile günlük olarak paylaşılacaktır. Yapılan ölçüm sonucu ortaya çıkan değerler her gün kurumumuz internet sayfasında (www.tekirdagafad.gov.tr.) yayımlanmaktadır."
   
"Ülkemizin batısında radyasyon yayılımı tespit ettik" konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Boyutlu Emisyon Yayılımı Modellemesi

  Taşıt emisyonları, endüstiriyel kaynaklı fabrikalardan çıkan bacagazı emisyon vs. kaynaklardan çıkan emisyon yayılımının modellemesini sunuyorum.lütfen tüm dosyaları iyice inceleyin gerekli formül hesabı ve çizim mevcuttur ve bunları nerden backacağınız gibi detaylar için word dosyasında sundum. iyi çalışmalar.
 2. Proje tanıtım dosyalarında toz yayılımı hesabı

  Arkadaşlar PTD eksiklik bildiriminde "tozların yayılmasının hesaplanmasında partikül büyüklükleri sınıflandırma tablosunda belirtilmemiştir" diye bi madde var gaussian dispersiyon modeline göre yapıyorum hesapları ilk defa böyle bişi istendi bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirmi acaba? İyi Çalışmalar..
 3. Radyasyon İle İlgili Bilinmeyenler

  Günlük yaşamın her anında radyasyon ile iç içeyiz, peki bunun sağlığımıza etkilerini gerçekten biliyor muyuz? Radyasyon Onkoloji Bölümü Uzmanı Dr. Yasemin Bölükbaşı radyasyonun insan üzerindeki etkilerini ve radyasyondan kaçınmanın yollarını anlatıyor. Her sabah hemen hemen hepimiz telefonun alarmı ile uyandık, telaşla mutfakta mikrodalgada ısıttığımız sütü çocuğumuza verdik. Cep...
 4. Arşiv Radyasyon güvenliği yönetmeliği

  RADYASYON GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 24.03.2000 Resmi Gazete Sayısı: 23999 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı, iyonlaştırıcı radyasyon ışınlamalarına karşı kişilerin ve çevrenin radyasyon güvenliğini sağlamaktır. Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi
 5. Radyasyon cihazı eğitim

  Arkadaşlar merhaba.. Ben geri dönüşüm firmasında çalışıyorum. Tat belgesi almamız için radyasyon cihazı temin etmemiz gerekiyodu ve dün neb211 cihazı elimize ulaştı. Bunun için eğitim almam gerekiyo. Nette hep eğitimlerin 5 gün olduğu yazıyor. Fakat 1günlük de alınabiliyormuş ve ben 1 günlük almak istiyorum. Önümüzdeki eğitime katılacak arkadaşlar var mı aranızda ya da bu konuda bana yardımcı...