Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ulusal atık taşıma formu

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Tuğba Cabi tarafından paylaşıldı.

 1. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Tehlikeli atıkların geri kazanımı için doldurulan ulusal atık taşıma formunun her nüshasını,atık yüklendiği gün araçtaki kişiler verebilir mi?İmza yetkileri var mıdır?Böyle bir durum problem çıkarır mı?
  (Taşıma ve geri kazanım işlemini gerçekleştiren firma aynı)
   
 2. Riday

  Riday CMNet Üyesi

  biri taşıyıcı tarafından verılıyor dıgerını de bertarafcı ımzalayıp gonderıyor . ama sızde fırma ıkı ısı de yapıorsa aynı anda vermesı dogal
   
 3. MÇK

  MÇK CMNet Üyesi

  Atığı teslim aldıklarında hem taşıma ile ilgili hem de bertaraf ile ilgili ulusal atık taşıma formunu verebilirler.
   
 4. Rıdvan Gödel

  Rıdvan Gödel CMNet Üyesi

  Sizin bahsettiğiniz durum genelde pratikte uygulanıyor ama olması gereken tabikide yeşil nüshayı size taşıyıcı tarafını imzalayıp size vererek sizinde aynı gün içerisinde çevre ve orman müdürlüğü'ne göndermeniz ve diğer nüshanın size bertarafçı imzalayıp göndermelidir. Size bu durumda bir sıkıntınız çıkacağını sanmıyorum ama yinede olması gerektiği gibi yaparsanız en azından kafanızda soru işareti kalmaz çünkü bertaraf tesisine kabul edilememe durumlarıda söz konusu olabilir.
   
 5. Riday

  Riday CMNet Üyesi

  ama taşıma işinide bertaraf işinide yapan aynı firmaymış nasıl kabul edilmeme durumu olabilirki?
   
 6. Rıdvan Gödel

  Rıdvan Gödel CMNet Üyesi

  Bir olasılık olarak; şoför alır malzemeyi kontrol etmez ve yerinde konu uzmanı tarafından kontrolden sonra kabul etmeye bilir. Ama tekrar olarak pratikte genelde şoför ikisinede imza atar (imza yetkisininde olduğunu sanmıyorum). Kendim şahsi olarak kabul etmiyorum.
   
 7. Nurhayat Karadağ

  Nurhayat Karadağ CMNet Üyesi

  Bence çok sağlıklı bi durum değil bu. Mevzuata uygun şekilde yaparsanız olası bir aksilikte söz sahibi olabilirsiniz. O araca yüklediniz ve araç Allah korusun kaza yaptı, bunu nasıl açıklarsınız? Bertaraf eden formu doldurmuş olmasına rağmen araç hala yolda. İşin şu kısmı da var tabiki, bertaraf eden firma da hatalı konuma düşecektir, hatta asıl hatalı o olacaktır. Ama işin ucu size de dokunacağı için, bence zorunlu tutun formun yerinde doldurulması hususunda.
   
 8. katıger

  katıger CMNet Üyesi

  elimizde olan yeşil nushayı aynı gün içerisinde mi göndermemiz gerekiyor yoksa bir ay 1 hafta yada belli bir süresi varmı ulaştırmamız için. birde yeşil nushayı yollarken bir üst yazı yazıyormuyuz _?
   
 9. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Ben ilk işe başladığımda bana 1 - 2 hafta kadar beklet toptan gönderirsin demişlerdi.Ben hiç bekletmeden aynı gün veya en kötü ihtimalle ertesi gün gönderiyorum.Bu arada bir dilekçe şeklinde üst yazıyı da mutlaka beraberinde gönderiyorum.
   
 10. Tuğba Cabi

  Tuğba Cabi CMNet Üyesi

  Sayın katıger,
  Atığı gönderdiğiniz gün Hayri Bey'in dediği gibi dilekçe ile yollamanız prosedüre uygun olacaktır.Fakat,misal 3 gün sonra yolladığınızda konu ile ilgili uyarı veya cezai yaptırımda bulunduklarını duymadım.
  Burada önemli olan 'Benim atığım benim bölgemden çıktı,yolda herhangi bir durum olursa bu da belgesidir.' kaydıdır.
  Ama taşıyıcı o gün geç gelmiş olabilir,ertesi gün de gönderebilirsiniz ya da o gün fax ile gönderirsiniz.
   
 11. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  bizde 06 05 02 kodlu atığı yetkili bir firma ile uzun süredir gönderiyoruz. Fakat bakanlığa göndermemiz gereken nushayı hiç göndermedik. aradık sorduk 2 defa ikisindede bize göndermenize gerek yok cevabı olmuştur. biz sadece Ocak ayında Atık Taşıma sistemine girip kaç KG göndermişiz onları gönderiyoruz. :)
   
 12. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  ayrıca tam prosedürü uymak isteyen arkadaşlar uluşal atık taşıma formunda hangi eklerin kime gönderileceği yazmaktadır. Orada yazılanları takip ederlersede herhangi bir sorun çıkacağını zannetmiyorum
   
 13. Tunalper

  Tunalper CMNet Üyesi

  Zaten tamamen saçma ve evrak kirliliğinden/kağıt israfından başka bir şeye yaramayan bir uygulama bence.

  UATF, İl Çevre' de yetkili kişiye ulaşana kadar atık zaten dünyanın çevresini 8 defa turlamış oluyor :D

  Bakanlık da zaten bunun farkında ve uygulamayı açıkçası pek de önemsemiyor. Bu sebeple de yakın zamanda MoTAT - Mobil Tehlikeli Atık Takip Sistemi' ni uygulamaya geçirecekler.

  Ama bence yine de prosedüre uymakta, yani günlük göndermekte fayda var..
   
 14. Erhan Akkuş

  Erhan Akkuş CMNet Üyesi

  D (yeşil) formunu göndermek için yazdığınız üst yazığı örneğini paylaşabilir misiniz? ayrıca İL ÇEVRE hemen ertesi gün göndermeyin diyor biriktirin belli periyotlarda gönderin sonra karışır diyo:)
   
 15. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  .…./…./20..  İL ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ
  TEKİRDAĞ
  Tesisimiz …………………... adına gönderilmiş olan atıklarımıza ait ……….. sıra no lu Ulusal Atık Taşıma Formunun D formu ekte bilgilerinize sunulmuştur.
  Gereğini bilgilerinize arz ederiz.
  Saygılarımızla,
   
 16. muhendis_emin

  muhendis_emin CMNet Üyesi

  Arkadaşlar danışmanlığını yaptığımız firmaların tehlikeli atıklarını lisanslı firmaya vermek istiyoruz.Ulusal atık taşıma formunu her tesis kendisi temin edip doldurmasımı gerekiyor yoksa verdiğimiz lisanslı firma UATF nu kendisi doldurabilrmi bizim adımıza..bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...
   
 17. sefa tuncay

  sefa tuncay CMNet Üyesi

  Ulusal atık taşıma formunu bulundurma zorunlulugunuz yok çalıştığınız firma size Ulusal atık taşıma formu temın edebilir yalnız sizin adınıza doldurma yetkisi yok yetkili olarak doldurup lisanslı araçla taşındığına emin olup imzalamanız gerekir. Taşıma aracında UATF olmadığı durumlarda sıkıntı yaşamamanız adına sizin de UATF temin etmenizi öneririm.
   
 18. Nurhayat Karadağ

  Nurhayat Karadağ CMNet Üyesi

  Onlar çok biliyor, yönetmelikte ne yazıyorsa onu uygulayın yoksa Çevre Şehircilik İl Müdürlüklerinin esiri olursunuz.
   

  Ekli Dosyalar:

 19. Olcay Çetin

  Olcay Çetin CMNet Üyesi

  Ulusal Atık Taşıma Formunu temin etmek için hangi bankaya ve hesap numarasına para yatırmamız gerektiğini bilen var mıdır? Sistemde ara ara bir türlü bulamıyorum :S
   
 20. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  hocam herhalde vakıf banktı doğru hatırlıyorsam ama bir üst yazı ile il müdürlüğüne git zaten onlar hemen gönderiyorlar il müdürlüğüne yakın olması lazım):) fiyatı da 6-7 ay önce 25 tl