Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Üretim artığı

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Merve Yeşildağ tarafından paylaşıldı.

1. Merve Yeşildağ

Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

merhaba arkadaşlar,
    üretim artığı olan belgeleri ambalaj atık portralına işlememiz doğru mudur?
    ya da sisteme ne şekilde işlememiz gerekir?
    teşekkür ederim

2. Seda Yılmaz

Seda Yılmaz CMNet Üyesi

Atık Yönetim Planında gösterilmesi yeterli olacaktır. Ambalaj sistemine piyasaya sürdüklerinizi işlemeniz gerekiyor sadece.

3. Merve Yeşildağ

şöyle ki tat lisanslı tesisiz. ama tehlikesiz atıkları toplamayada yetkimiz var.

Seda Yılmaz bunu beğendi.
  4. Seda Yılmaz

Seda Yılmaz CMNet Üyesi

Biraz daha açık yazabilir misiniz acaba? Üretim artığı derken başka fabrikalardan alınan atıklar mı yoksa sizden oluşan atıklar mı?

5. Pınar Esin

Pınar Esin CMNet Üyesi

Konuyla ilgili benim de bir sorum olacak.

Elimizde üretim artığı hammadde var, bunları atık kapsamında mevzuata uygun lisanslı firmaya mı göndermek zorundayız yoksa hatalı/fazla sipariş olarak satış yapabilir miyiz?

6. Merve Yeşildağ

şöyle ki tat lisanslı ve tehlikesiz atıkları toplama belgemız var.
    sanayilerden ihale usulu alınan mallar var. ve bunlar üretim atrtığı naylon, üretim artığı palet gibi.. belgelerle bize veriliyor.
    ben bunları ambalaj atrıkları sistemine girsem hata yaptığımı düşünüyorum sonıçta ambalaj değil.
    bunları ambalaj atıkları portralına girmem gerekiyor mu?
    ya da nasıl bır ıslem ızlemem gerek. hiç bir işlem yapmayım mı?
    yapmasam tehlıkesız atıkları toplama ve ayırma belgemızın usullerını yerıne getırmemıs olacam bu durum ıcın kafam karıstı acıkcası.

7. zeynp

zeynp CMNet Üyesi

Merve Yeşildağ arkadaşımızın sorusuna cevap verebilecek olan var mı? Aynı soruyu bende tekrar sormak istiyorum da.

8. Şahin Kartal

Şahin Kartal Misafir

üretim artıkları ambalaj değil. ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliğine göre atığın ambalaj sayılabilmesi için ürün ile birlikte piyasaya sürülmüş olması gerekir. bu nedenle de üretim artıkları tehlikesiz atık olarak değerlendirilmekte

9. zeynp

zeynp CMNet Üyesi

yani atık ambalaj sistemine girişlerini yapamıyoruz bu durumda.

10. Şahin Kartal

Şahin Kartal Misafir

o sistemi bilmiyorum sistemi kullanma ihtiyacım olmadı. tehlikesiz atık olarak işlem görecek o kadarını biliyorum

11. zeynp

zeynp CMNet Üyesi

tamam teşekkür ettim.

12. Gülşah Albayrak

Gülşah Albayrak CMNet Üyesi

üretim atıklarını atık ambalaj sistemine girmiyorsunuz Zeynep hanım.

13. zeynp

zeynp CMNet Üyesi

çok teşekkür ederim Gülşah Hanım

Gülşah Albayrak bunu beğendi.
  14. Gülşah Albayrak

Gülşah Albayrak CMNet Üyesi

15. Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi Genel Yönetici

Gülşah hanım, üstadımız güzel şekilde açıklamış. Ben de birşeyler söylemek istiyorum; mesela çoçuk bezleri üretildiğinde yan kesimleri oluyor yani üretim artığı, bunlar tehlikesiz atık kapsamına giriyor. Aynı şekilde boya fabrikaları vardır ve boya makinede kullanıldığında, boya makineden donmuş halde çıkar ve üretim artığı olarak değerlendirilir ve polip telefi olarak geçer atık kodu ise 07 02 13 atık plastik olarak tehlikesiz atık toplama ayırma belgesi veya tehlikesiz atık geri kazanım lisansı olan tesisler bu tür atıkları alabilirler. Siz bu atıkları aldıktan sonra çevre bilgi sisteminden sisteme aldığınız atıkları, sattığınız ve geri kazanım sonucu oluşturduğunuz hammaddeleri beyan edeceksiniz. Bu sistem kütle denge sistemi ama sistemde sıkıntı var gibi. Ben bu atıkları ayrı bir excel tablosu var onda yapıyorum. İsteyen olursa tabloyu gönderebilirim.

Gülşah Albayrak bunu beğendi.
Üretim artığı konusuna benzer içeriklerimiz
    Lonicera
  1. Kok üretim tesisi verileri

İyi Günler Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliğinde okumaktayım. Hava Kirliliği Kontrolü dersimizde bir proje ödevi verildi. Yalnız ödevimiz için gerekli verileri bulamamaktayım. Kok üretim tesisi gaz atıkları ile ilgili bazı bilgilere ihtiyacımız var. Örneği çıkış gaz debileri, Çıkan atık gazın karakteristiği, Partikül dağılımları gibi.. Bu konuda bana yardımcı olabilirsiniz?
  2. Canan Erkan
  3. Mobilya Üretim Atıkları

Arkadaşlar, Mobilya sektöründe üretim sırasında ayrıştırma yapılıyor fakat yerden süpürülen kumaş, sünger, elyaf, deri, astar, ahşap, keçe gibi küçük parçalardan oluşan birde karışık atık oluşmaktadır. Bunlar miktar olarak fazla olmakla birlikte bertarafı konusunu çözüme kavuşturamadım. Belediyenin fabrika içerindeki konteynerlara bunu torbalarla koysak sorun olur mu? Yoksa yakmaya göndermem...
  4. Cansu Bağ
  5. Sakız üretim tesisi

Arkadaşlar, sakız üretiminin nasıl olduğuna dair geniş kapsamlı bir rapor hazırlamam gerekiyor. En çok da sakız üretimiyle alakalı çevre yönetim planı için üretim aşamaları gerekli. yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.
  6. Fatih ÖZKAN
  7. Kablo üretim firmaları

Arkadaşlar Merhaba, Dün gitmiş olduğum bir firmada silikon, bakır ve nikel kullanılarak ısıya dayanıklı kablo üretimin yapıldığı bilgisini aldım. Ek-1, Ek-2 hangi kapsama girdiğini bulamadım. Hammadde olarak 2 ton silikon, 2 ton bakır ve nikel kullanılmaktadır. Yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler.
  8. Tuğçe Kökbaş
  9. Sürdürülebilir üretim sempozyumu

Hacettepe Üniversitesi Kongre Merkezi‘nde (Sıhhiye, Ankara) gerçekleştirilecek olan sempozyumun amacı, Türkiye’de sanayi sektörlerinin sürdürülebilir üretimi nasıl gerçekleştirdiklerini, başarı örneklerini kullanarak ortaya koymaktır. Sempozyumda ayrıca katılımcılara konuyla ilgili güncel mevzuat ve finansman desteklerine ilişkin bilgi aktarımı da sağlanacaktır. Sürdürülebilir kalkınma...